Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Koronawirus. Arcybiskup Tadeusz Wojda wydał nowe zarządzenie po wprowadzeniu stanu zagrożenia epidemicznego. Zobacz, kto wejdzie do kościoła

red
Metropolita Białostocki - w związku z epidemią koronawirusa i decyzjami władz państwowych - ustalił nowe zasady uczestnictwa w mszach świętych
Metropolita Białostocki - w związku z epidemią koronawirusa i decyzjami władz państwowych - ustalił nowe zasady uczestnictwa w mszach świętych Archiwum
W niedzielę i święta pierwszeństwo wejścia do świątyni będą miały osoby, które zamówiły wcześniej intencje mszalną. W przypadku pogrzebu - najbliższa rodzina. Metropolita białostocki wydał nowe zarządzenie w związku z wprowadzeniem stanu zagrożenia epidemicznego. Abp Tadeusz Wojda zdecydował, że we wszystkich mszach, wraz z duchowieństwem parafialnym, posługującymi w liturgii i uczestnikami może brać udział maksymalnie 50 osób.

Pasterz Kościoła białostockiego nakazał odłożyć rekolekcje parafialne, spotkania wspólnot, katechezy przedmałżeńskie, spotkania komunijne i wszystkich innych.

ZOBACZ: Koronawirus w Białymstoku i woj. podlaskim - RAPORT

Swoje drzwi zamykają też instytucje kurii metropolitarnej m.in.: Archiwum i Muzeum Archidiecezjalne, Księgarnia Archidiecezjalna, Sąd Metropolitalny Białostocki, Centrum Wystawienniczo-Konferencyjne. Wszystkie sprawy można będzie załatwiać telefonicznie lub drogą mailową.

Metropolita białostocki zalecił nienapełnianie kropielnic wodą święconą, przekazywanie znaku pokoju tylko przez skłon głowy oraz przypominam o możliwości udzielania Komunii św. na rękę tym, którzy o to proszą.

Tu oglądasz: Koronawirus w Polsce. Zachowajmy czujność i zdrowy rozsądek

Kapłanów proszę o jeszcze większą dyspozycyjność w konfesjonałach, aby każdy kto pragnie mógł przystąpić do sakramentu pojednania - napisał arcybiskup.

Zachęcił wszystkich do uczestnictwa w domach w transmitowanych mszach i nabożeństwach, wezwał też do modlitwy w intencji powstrzymania epidemii.

MSZĘ ŚW. ONLINE Z BIAŁEGOSTOKU OBEJRZYSZ TU:**Msza online na żywo. Transmisja mszy świętej w internecie, radio i TV. Gdzie oglądać msze święte? Stream live z kościoła [15.03.2020]**

Sprawdź: Msza święta online. Program TV - gdzie, o której godzinie na żywo oglądać mszę w niedzielę? [Archibial, TV Trwam,TVP, Polskie Radio - 15.03.2020 r.]

Oto pełna treść zarządzenia metropolity białostockiego

Czcigodni Kapłani, Drogie Siostry i Drodzy Bracia,

Jesteśmy w obliczu próby, która wymaga od nas wszystkich wielkiej dojrzałości i najwyższej odpowiedzialności. Rozprzestrzeniająca się epidemia koronawirusa ma już zasięg światowy i trudno jest przewidzieć jakie będą jej skutki. Dlatego zmusza nas ona do podejmowania odpowiedzialnych decyzji, przyjmowania postaw i zachowań, motywowanych wiarą oraz dobrem zarówno własnym jak i innych. W tym szczególnym momencie musimy zjednoczyć wszystkie siły, aby wspólnie walczyć z biologicznym zagrożeniem, które w innych krajach już zbiera śmiertelne żniwo. Wszystkim nam powinno zależeć, aby zagrożenie epidemiologiczne ustało tak szybko jak to jest tylko możliwe.

W związku z powyższym, proszę wszystkich o skrupulatne przestrzeganie zaleceń przesyłanych komunikatów, które biorą pod uwagę zarządzenia Władz Państwowych jak i Konferencji Episkopatu.

Usilnie proszę wszystkich o głęboką modlitwę osobistą oraz o zachęcanie siebie nawzajem do wytrwałej modlitwy, nawrócenia serca przez sakrament pojednania, adorację Najświętszego Sakramentu, uczestniczenie we Mszy św. za pośrednictwem środków przekazu i możliwości Komunii św. duchowej. Godziny transmisji są podane na stronie internetowej Archidiecezji.
Kapłanów oraz osoby konsekrowane proszę o zbieranie się w kościołach i kaplicach domowych na różaniec o godz. 20.30 w intencji chorych i o ustanie epidemii.

Otoczmy modlitwą lekarzy, pielęgniarki, ratowników medycznych, cały personel służby zdrowia oraz pracowników innych służb, którzy często z narażeniem własnego zdrowia, a nawet życia, niosą pomoc chorym i umierającym.

Z racji na najnowsze dyspozycje Władz Państwowych, ograniczam możliwość uczestnictwa wiernych we Mszach św. w kościołach i kaplicach (w niedziele i w dni powszednie) do osób zamawiających intencję mszalną, a w wypadku pogrzebu, do najbliższej rodziny. We wszystkich Mszach, wraz z duchowieństwem parafialnym, posługującymi w liturgii i uczestnikami może brać udział maksymalnie 50 osób.

Na czas do odwołania należy odłożyć rekolekcje parafialne, spotkania wspólnot, katechezy przedmałżeńskie, spotkania komunijne i wszystkie inne.

Zalecam nienapełnianie kropielnic wodą święconą, przekazywanie znaku pokoju tylko przez skłon głowy oraz przypominam o możliwości udzielania Komunii św. na rękę tym, którzy o to proszą.

Kapłanów proszę o jeszcze większą dyspozycyjność w konfesjonałach, aby każdy kto pragnie mógł przystąpić do sakramentu pojednania.

W duchu miłości ewangelicznej proszę o objęcie szczególną opieką chorych i potrzebujących. Miejmy wielkie serce i szeroko otwarte oczy, aby dostrzec każdą osobę, która w tych trudnych chwilach znajdzie się w potrzebie, aby miłosierdzie Boże docierało do każdego.

Wszystkich kapłanów proszę o zachowywanie rezydencji i nieopuszczanie plebanii poza wypadkami uzasadnionymi racjami duszpasterskimi.

Do 29 marca br. zamknięte będą: Sąd Metropolitalny Białostocki, Centrum Wystawienniczo-Konferencyjne, Archiwum i Muzeum Archidiecezjalne, Księgarnia Archidiecezjalna i inne instytucje. W Kurii Metropolitalnej pełnione będą dyżury w godz. 9.00-13.30. Wszystkie sprawy można będzie załatwiać telefonicznie lub drogą mailową.

Niech Pan Bóg udziela nam Swojego błogosławieństwa, a Matka Boża Miłosierdzia otacza swoją macierzyńską opieką.

Abp Tadeusz Wojda SAC
Metropolita Białostocki

🔔🔔🔔

Pobierz bezpłatną aplikację Kuriera Porannego i bądź na bieżąco!
Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy do niej zakładkę, w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią koronawirusa.

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny