- Staramy się pracować normalnie, nie mamy żadnych planów dotyczących zwalniania ludzi, chcemy produkować, wysyłać i sprzedawać nasze urządzenia. Kontaktujemy się z naszymi zagranicznymi partnerami, którzy cieszą się, że funkcjonujemy - mówi Marek Siergiej, prezes Promotechu, białostockiego producenta i eksportera innowacyjnych elektronarzędzi i sprzętu dla przemysłu. - Oczywiście musimy nauczyć się działać w warunkach kryzysu, spowodowanego epidemią. Jeśli zaś chodzi o pakiet pomocowy państwa dla przedsiębiorców, czekamy na szczegóły: na ustawy i konkretne rozporządzenia.
Promotech: Elastyczne godziny i zdalny czas pracy
Firma wprowadza elastyczny czas pracy na produkcji i w magazyn
ach, tak by umożliwić pracownikom opiekę nad dziećmi i osobami starszymi. Indywidualne kalendarze ustalane są na bieżąco z przełożonymi.
Pracownicy biurowi pracują zdalnie; stosowany jest też grafik mieszany (częściowo stacjonarnie, częściowo zdalnie) i przesunięcia czasów pracy. Osoby wracające z wyjazdów zagranicznych przechodzą na pracę zdalną w warunkach kwarantanny.
- Podjęliśmy też wiele różnorodnych działań profilaktycznych, mających na celu ograniczenie ryzyka zakażenia koronawirusem - mówi Marek Siergiej, prezes Promotechu. – Wszyscy pracownicy drogą mailową otrzymali informacje i instrukcje Sanepidu. Stosujemy też rygorystyczne procedury dotyczące higieny.
Wszystkie klamki i uchwyty w drzwiach są codzienne czyszczone nadtlenkiem wodoru. Raz w tygodniu, w weekend pomieszczenia sanitarne, stołówki oraz pomieszczenia biurowe są poddawane ozonowaniu.
- To bezpieczna i skuteczna metoda dezynfekcji i oczyszczania bez wykorzystywania chemii - mówi Marek Siergiej. - Udostępniamy preparaty bakteriobójcze do dezynfekcji dłoni i Bactosan do dezynfekcji sprzętów. Zaopatrzyliśmy się też w termometry do zdalnego pomiaru temperatury.
Wszelkie wyjazdy i przyjazdy zagraniczne zostały wstrzymane.
Rygorystyczne procedury Cynkometu
Z kolei zarząd Cynkometu - producenta maszyn rolniczych z Czarnej Białostockiej - jeszcze przed ogłoszeniem stanu epidemii w Polsce wydał zarządzenie o natychmiastowym ograniczeniu wyjazdów służbowych oraz zapraszania kontrahentów do firmy.
- Przy każdym wejściu do budynków pojawiły się pojemniki z płynem dezynfekującym oraz instrukcje jak zapobiegać zakażeniu, a każdy pracownik ma mierzoną temperaturę – mówi Mariusz Dąbrowski, prezes Cynkometu. – Wprowadziliśmy pracę zdalną dla maksymalnej ilości pracowników biurowych. Obecnie ponad 20 osób z biura pracuje z domu.
W celu całkowitego wyeliminowania kontaktu między klientami, kierowcami, a załogą, na portierniach i w biurze obsługi klienta wprowadzono nowe zasady obsługi klientów – przez okienka. Obowiązują też nowe zasady dla kierowców, przyjeżdżających po załadunki maszyn rolniczych oraz przywóz i odbiór konstrukcji stalowych do cynkowania. Wprowadzono całkowity zakaz wstępu osób postronnych.
- Sytuacja, w jakiej jesteśmy nie jest dla nikogo komfortowa, ale spotyka się z dużym zrozumieniem naszych klientów i pracowników. Najważniejsze jest ciągłe monitorowanie sytuacji oraz nieustanny kontakt naszymi kontrahentami i pracownikami. Widzimy małe spowolnienie, które odbija się na naszych przychodach ze sprzedaży, ale sytuacja jest tak dynamiczna, że praktycznie z dnia na dzień może ulec zmianie - mówi Mariusz Dąbrowski.
Unibep: Nieustanna analiza sytuacji
Szeroko zagadnienie pandemii koronawirusa potraktowała Grupa Unibep, w której od początku marca działa Zespół Kryzysowy z prezesem na czele. Zespół spotyka się minimum dwa razy w tygodniu i analizuje i monitoruje wszystkie zdarzenia, które mogą mieć wpływ na bieżącą działalność Grupy Unibep oraz tworzy takie rekomendacje i procedury, by można było w miarę normalnie pracować.
- Wszyscy zarządzający, od kierownika „w górę”, otrzymali instrukcję dotyczące postępowania, działań i komunikacji, ważne telefony itp. Kupiliśmy załodze płyny dezynfekujące oraz elektroniczne termometry do badania pracowników fabryki czy biur. Mamy ankietę (w formie papierowej i elektronicznej), którą wypełnia każdy pracownik: zanim przyjdzie do pracy powinien zmierzyć temperaturę ciała i opisać, jak się czuje. Współpracujemy z podwykonawcami przy dbałości o higienę (środki czystości i dezynfekcyjne oraz dezynfekcja biur i budów), a także prowadzimy działalność edukacyjną wśród załogi: plakaty, ulotki, specjalne komunikaty - informuje Wojciech Jarmołowicz, rzecznik prasowy Unibep SA.
Mlekovita: Profilaktyka na każdym szczeblu dostawy i produkcji
Bardzo szczegółową listę działań realizuje lider podlaskiej gospodarki - Grupa Mlekovita. Jest ona tak obszerna, że podamy tylko kilka najważniejszych przykładów działań profilaktycznych.
- Ze względu na bardzo dynamiczne rozprzestrzenianie się choroby wirusowej Mlekovita już od stycznia robi wszystko, aby koronawirus się nie rozprzestrzeniał. Restrykcyjnie przestrzegamy reżimu sanitarno-higienicznego we wszystkich obszarach - począwszy od hodowców, skończywszy na sprzedaży towaru. Dodatkowe zasady sanitarno-higieniczne zostały wdrożone zarówno we wszystkich 20 zakładach produkcyjnych Grupy Mlekovita, w 32 hurtowniach i 130 sklepach firmowych - wyjaśnia prezes Mlekovity Darusz Sapiński.
Jak dodaje, zaostrzono również zasady sanitarno-higieniczne dla kierowców transportujących gotowe produkty czy mleko od dostawców. Firma poprosiła ich by udostępniali kierowcom m.in. mydło, płyn do dezynfekcji i ręczniki papierowe. Poza tym dostawcy muszą zachować odpowiednią odległości (min. 1 m) od kierowcy odbierającego mleko. - Do zakładu nie mogą wejść osoby, które miesiąc wcześniej były w: Chinach, Tajlandii, Włoszech, Francji, Niemczech Hiszpanii i innych krajach, w których stwierdzono liczne przypadki zachorowań.
- Ponadto każdej osobie wchodzącej z zewnątrz sprawdzana jest temperatura termometrem bezdotykowym. W przypadku wyraźnie podwyższonej temperatury (powyżej 37,5 st. C), jak również w przypadku widocznych objawów chorobowych (kaszel, katar itp.) taka osoba nie zostaje wpuszczona na teren zakładu - podkreśla Dariusz Sapiński.
FORUM LOKALNEGO BIZNESU - Mirela Paterok
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?