Koronawirus a biznes. Stan nadzwyczajny w podlaskich firmach, ale nikt nie odpuszcza

Andrzej Matys
Andrzej Matys
Koronawirus wymusza zmianę organizacji pracy w podlaskich zakładach pracy. Powstały procedury i wytyczne, dotyczące zasad bezpieczeństwa i higieny, a system pracy i strategie biznesowe dostosowywane są do rozwijającej się wciąż sytuacji związanej z epidemią.

- Staramy się pracować normalnie, nie mamy żadnych planów dotyczących zwalniania ludzi, chcemy produkować, wysyłać i sprzedawać nasze urządzenia. Kontaktujemy się z naszymi zagranicznymi partnerami, którzy cieszą się, że funkcjonujemy - mówi Marek Siergiej, prezes Promotechu, białostockiego producenta i eksportera innowacyjnych elektronarzędzi i sprzętu dla przemysłu. - Oczywiście musimy nauczyć się działać w warunkach kryzysu, spowodowanego epidemią. Jeśli zaś chodzi o pakiet pomocowy państwa dla przedsiębiorców, czekamy na szczegóły: na ustawy i konkretne rozporządzenia.

Promotech: Elastyczne godziny i zdalny czas pracy
Firma wprowadza elastyczny czas pracy na produkcji i w magazyn
ach, tak by umożliwić pracownikom opiekę nad dziećmi i osobami starszymi. Indywidualne kalendarze ustalane są na bieżąco z przełożonymi.

Pracownicy biurowi pracują zdalnie; stosowany jest też grafik mieszany (częściowo stacjonarnie, częściowo zdalnie) i przesunięcia czasów pracy. Osoby wracające z wyjazdów zagranicznych przechodzą na pracę zdalną w warunkach kwarantanny.
- Podjęliśmy też wiele różnorodnych działań profilaktycznych, mających na celu ograniczenie ryzyka zakażenia koronawirusem - mówi Marek Siergiej, prezes Promotechu. – Wszyscy pracownicy drogą mailową otrzymali informacje i instrukcje Sanepidu. Stosujemy też rygorystyczne procedury dotyczące higieny.

Wszystkie klamki i uchwyty w drzwiach są codzienne czyszczone nadtlenkiem wodoru. Raz w tygodniu, w weekend pomieszczenia sanitarne, stołówki oraz pomieszczenia biurowe są poddawane ozonowaniu.

- To bezpieczna i skuteczna metoda dezynfekcji i oczyszczania bez wykorzystywania chemii - mówi Marek Siergiej. - Udostępniamy preparaty bakteriobójcze do dezynfekcji dłoni i Bactosan do dezynfekcji sprzętów. Zaopatrzyliśmy się też w termometry do zdalnego pomiaru temperatury.
Wszelkie wyjazdy i przyjazdy zagraniczne zostały wstrzymane.

Rygorystyczne procedury Cynkometu

Z kolei zarząd Cynkometu - producenta maszyn rolniczych z Czarnej Białostockiej - jeszcze przed ogłoszeniem stanu epidemii w Polsce wydał zarządzenie o natychmiastowym ograniczeniu wyjazdów służbowych oraz zapraszania kontrahentów do firmy.

- Przy każdym wejściu do budynków pojawiły się pojemniki z płynem dezynfekującym oraz instrukcje  jak zapobiegać zakażeniu, a każdy pracownik ma mierzoną temperaturę – mówi Mariusz Dąbrowski, prezes Cynkometu. – Wprowadziliśmy pracę zdalną dla maksymalnej ilości pracowników biurowych. Obecnie ponad 20 osób z biura pracuje z domu.

W celu całkowitego wyeliminowania kontaktu między klientami, kierowcami, a załogą, na portierniach i w biurze obsługi klienta wprowadzono nowe zasady obsługi klientów – przez okienka. Obowiązują też nowe zasady dla kierowców, przyjeżdżających po załadunki maszyn rolniczych oraz przywóz i odbiór konstrukcji stalowych do cynkowania. Wprowadzono całkowity zakaz wstępu osób postronnych.

- Sytuacja, w jakiej jesteśmy nie jest dla nikogo komfortowa, ale spotyka się z dużym zrozumieniem naszych klientów i pracowników. Najważniejsze jest ciągłe monitorowanie sytuacji oraz nieustanny kontakt naszymi kontrahentami i pracownikami. Widzimy małe spowolnienie, które odbija się na naszych przychodach ze sprzedaży, ale sytuacja jest tak dynamiczna, że praktycznie z dnia na dzień może ulec zmianie - mówi Mariusz Dąbrowski.

Unibep: Nieustanna analiza sytuacji

Szeroko zagadnienie pandemii koronawirusa potraktowała Grupa Unibep, w której od początku marca działa Zespół Kryzysowy z prezesem na czele. Zespół spotyka się minimum dwa razy w tygodniu i analizuje i monitoruje wszystkie zdarzenia, które mogą mieć wpływ na bieżącą działalność Grupy Unibep oraz tworzy takie rekomendacje i procedury, by można było w miarę normalnie pracować.

- Wszyscy zarządzający, od kierownika „w górę”, otrzymali instrukcję dotyczące postępowania, działań i komunikacji, ważne telefony itp. Kupiliśmy załodze płyny dezynfekujące oraz elektroniczne termometry do badania pracowników fabryki czy biur. Mamy ankietę (w formie papierowej i elektronicznej), którą wypełnia każdy pracownik: zanim przyjdzie do pracy powinien zmierzyć temperaturę ciała i opisać, jak się czuje. Współpracujemy z podwykonawcami przy dbałości o higienę (środki czystości i dezynfekcyjne oraz dezynfekcja biur i budów), a także prowadzimy działalność edukacyjną wśród załogi: plakaty, ulotki, specjalne komunikaty - informuje Wojciech Jarmołowicz, rzecznik prasowy Unibep SA.

Mlekovita: Profilaktyka na każdym szczeblu dostawy i produkcji

Bardzo szczegółową listę działań realizuje lider podlaskiej gospodarki - Grupa Mlekovita. Jest ona tak obszerna, że podamy tylko kilka najważniejszych przykładów działań profilaktycznych.

- Ze względu na bardzo dynamiczne rozprzestrzenianie się choroby wirusowej Mlekovita już od stycznia robi wszystko, aby koronawirus się nie rozprzestrzeniał. Restrykcyjnie przestrzegamy reżimu sanitarno-higienicznego we wszystkich obszarach - począwszy od hodowców, skończywszy na sprzedaży towaru. Dodatkowe zasady sanitarno-higieniczne zostały wdrożone zarówno we wszystkich 20 zakładach produkcyjnych Grupy Mlekovita, w 32 hurtowniach i 130 sklepach firmowych - wyjaśnia prezes Mlekovity Darusz Sapiński.

Jak dodaje, zaostrzono również zasady sanitarno-higieniczne dla kierowców transportujących gotowe produkty czy mleko od dostawców. Firma poprosiła ich by udostępniali kierowcom m.in. mydło, płyn do dezynfekcji i ręczniki papierowe. Poza tym dostawcy muszą zachować odpowiednią odległości (min. 1 m) od kierowcy odbierającego mleko. - Do zakładu nie mogą wejść osoby, które miesiąc wcześniej były w: Chinach, Tajlandii, Włoszech, Francji, Niemczech Hiszpanii i innych krajach, w których stwierdzono liczne przypadki zachorowań.

- Ponadto każdej osobie wchodzącej z zewnątrz sprawdzana jest temperatura termometrem bezdotykowym. W przypadku wyraźnie podwyższonej temperatury (powyżej 37,5 st. C), jak również w przypadku widocznych objawów chorobowych (kaszel, katar itp.) taka osoba nie zostaje wpuszczona na teren zakładu - podkreśla Dariusz Sapiński.

FORUM LOKALNEGO BIZNESU - Mirela Paterok

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 18

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
25 marca, 23:30, Gość:

"- Wszyscy zarządzający, od kierownika „w górę”, otrzymali instrukcję dotyczące postępowania, działań i komunikacji, ważne telefony itp. Kupiliśmy załodze płyny dezynfekujące oraz elektroniczne termometry do badania pracowników fabryki czy biur. Mamy ankietę (w formie papierowej i elektronicznej), którą wypełnia każdy pracownik: zanim przyjdzie do pracy powinien zmierzyć temperaturę ciała i opisać, jak się czuje. Współpracujemy z podwykonawcami przy dbałości o higienę (środki czystości i dezynfekcyjne oraz dezynfekcja biur i budów), a także prowadzimy działalność edukacyjną wśród załogi: plakaty, ulotki, specjalne komunikaty - informuje Wojciech Jarmołowicz, rzecznik prasowy Unibep SA."

o qwa, naprawde?? az tyle zrobili??? termometry i ulotki???

laskawe jasniepanstwo

Załoga została przeszkolona i co dalej... a co z ludzi, których wysyłacie za granice tam koronawirus nie panuje skoro wszyscy dwa tyg temu stamtąd uciekali i znowu wysyłają. Czysta paranoja

G
Gość
25 marca, 22:06, Gość:

W firmach wymuszają urlopy wypoczynkowe. Za to powinni mieć dobrą kontrolę inspekcji pracy.

Sam swój beret skontroluj...

C
C15
25 marca, 21:11, Adam:

W cukierniach np. na ul. Wiejskiej ekspedientki są narażone na wirusa, bo nikt zamknąć nie chce, pleksi nie ochroni jeśli ktoś zarażony kichnie.. a ludzie starsi zamiast pozostać w domu kursują pare razy dziennie..

26 marca, 09:25, Gość:

Non stop "towarzycho lekarskie" zalecało by starsi chodzili na spacery, "kąpiele słoneczne" od zawsze pomagały przy chorobach dróg oddechowych. Co teraz się robi? Zamyka się starszych w norach. O co chodzi???

Chodzi o to, kolego, że jeśli starsi nie mają choroby dróg oddechowych, to lepiej, żeby ich nie dopadła na spacerze. Bo jeśli dopadnie, to "kąpiele słoneczne" na pewno nie pomogą. Bo starszym nie pomaga nawet intensywna terapia.

G
Gość
25 marca, 21:11, Adam:

W cukierniach np. na ul. Wiejskiej ekspedientki są narażone na wirusa, bo nikt zamknąć nie chce, pleksi nie ochroni jeśli ktoś zarażony kichnie.. a ludzie starsi zamiast pozostać w domu kursują pare razy dziennie..

Non stop "towarzycho lekarskie" zalecało by starsi chodzili na spacery, "kąpiele słoneczne" od zawsze pomagały przy chorobach dróg oddechowych. Co teraz się robi? Zamyka się starszych w norach. O co chodzi???

G
Gość

Wiosna, sezon dolegliwości alergicznych większości ludzi : kichających i smarkających będzie jak co roku co niemiara. Każdemu będą wmawiać że ma "wirusa"?

G
Gość
25 marca, 22:06, Gość:

W firmach wymuszają urlopy wypoczynkowe. Za to powinni mieć dobrą kontrolę inspekcji pracy.

Ta instytucja istnieje tylko na papierze tak jak kartonowe państwo !!

G
Gość
25 marca, 20:15, guest:

Panie Prezesie Promotechu, nadtlenek wodoru nie jest środkiem skutecznym wobec koronowirusa podobnie jak ozonowanie pomieszczeń. Preparaty bakteriobójcze i Bactosan nie są na bazie alkoholi.

Czy teraz będzie karane samodzielne zrobienie 70% płynu do dezynfekcji?

G
Gość
25 marca, 18:49, Gość:

Na co czeka Polski rząd. Dlaczego nie nakazuje zamknięcia firm i zakładów o niestrategicznym charakterze. Przecież bez tego te wszystkie obostrzenia nie mają sensu.

Apel do wszystkich o ograniczenie zakupów przez internet , jak się okazuje ludzie nie mają co robić i zamawiają wszystko na potęgę ! a szczególnie szmaty wiosenna moda , towar i ludzie muszą się przemieszczać ryzyko kontaktu wzrasta , firmy wysyłkowe pękają w szwach . Opanujmy się na jakiś czas !!

G
Gość

Mp już się boisz ile osób oszukujesz ?

m
mp

zamknijcie szmateksy!

G
Gość

"- Wszyscy zarządzający, od kierownika „w górę”, otrzymali instrukcję dotyczące postępowania, działań i komunikacji, ważne telefony itp. Kupiliśmy załodze płyny dezynfekujące oraz elektroniczne termometry do badania pracowników fabryki czy biur. Mamy ankietę (w formie papierowej i elektronicznej), którą wypełnia każdy pracownik: zanim przyjdzie do pracy powinien zmierzyć temperaturę ciała i opisać, jak się czuje. Współpracujemy z podwykonawcami przy dbałości o higienę (środki czystości i dezynfekcyjne oraz dezynfekcja biur i budów), a także prowadzimy działalność edukacyjną wśród załogi: plakaty, ulotki, specjalne komunikaty - informuje Wojciech Jarmołowicz, rzecznik prasowy Unibep SA."

o qwa, naprawde?? az tyle zrobili??? termometry i ulotki???

laskawe jasniepanstwo

G
Gość

Ciekawe jak pracują robotnicy w firmach śmieciowych i na wysypisku ???

G
Gość

W firmach wymuszają urlopy wypoczynkowe. Za to powinni mieć dobrą kontrolę inspekcji pracy.

G
Gość

Białostocka Fabryka Okien ! Zagrożenie zdrowia lub życia.Szef zapowiada pracę w sobotę! A właściciel lansuje się na YT. Nie jaki Adam Władyko.

A
Adam

W cukierniach np. na ul. Wiejskiej ekspedientki są narażone na wirusa, bo nikt zamknąć nie chce, pleksi nie ochroni jeśli ktoś zarażony kichnie.. a ludzie starsi zamiast pozostać w domu kursują pare razy dziennie..

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny
Dodaj ogłoszenie