Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koronawirus a biznes. Sprawdziliśmy jaka jest skala bezrobocia w Białymstoku

Andrzej Matys
Andrzej Matys
Gazeta Współczesna
Na skutek pandemii wiele osób straciło pracę. Tyle że według statystyk Powiatowego Urzędu Pracy w Białymstoku pandemia nie wpłynęła znacząco na wzrost liczby osób, które zarejestrowały się jako bezrobotne.

Według danych białostockiego PUP, w marcu 2020 roku przybyły 974 nowe osoby ze statusem bezrobotnych. W kwietniu było ich 1044, a do 27 maja - 1057.

- Już widać wzrost bezrobocia na naszym terenie, ale cały czas trzeba mieć na uwadze okres wypowiedzenia umów o pracę. Trudno jest dziś dokładnie określić, o ile bezrobocie wzrośnie ponieważ okresy wypowiedzenia trwają. Te marcowe, miesięczne już się skończyły i ci którzy je otrzymali, w maju mogli się zarejestrować, choć niekoniecznie, bo rejestracja jest dobrowolna - wyjaśnia rzecznik prasowa Powiatowego Urzędu Pracy w Białymstoku Jolanta Tulkis.

W sumie, od początku tego roku, zasiłek dla bezrobotnych pobiera 2943 osób, ale w tym samym okresie 2019 roku, jako bezrobotni było zarejestrowanych 3418 osób, czyli o prawie 400 więcej.

Przedsiębiorcy masowo zawieszają działalność gospodarczą. Tysiące firm nie może funkcjonować przez koronawirusa. Raport Polska Press Grupy

Z powyższych danych wynika, iż w bieżącym roku zarejestrowało się nawet mniej osób bezrobotnych niż w tym samym okresie 2019 roku. Wtedy to w kwietniu nowo zarejestrowanych bezrobotnych było 1190, natomiast w maju - 874 osoby, czyli o ponad 180 mniej niż aktualnie.

- Już widać wzrost bezrobocia na naszym terenie, ale cały czas trzeba mieć na uwadze okres wypowiedzenia umów o pracę. Trudno jest dziś dokładnie określić, o ile bezrobocie wzrośnie ponieważ okresy wypowiedzenia trwają. Te marcowe, miesięczne już się skończyły i ci którzy je otrzymali, w maju mogli się zarejestrować, choć niekoniecznie, bo rejestracja jest dobrowolna. Natomiast te 3-miesięczne (przy zatrudnieniu na czas nieokreślony) skończą się podczas wakacji: w lipcu i sierpniu. Dopiero wtedy osoby te mogą rejestrować się w urzędzie pracy i dopiero wtedy będziemy mieli bardziej dokładny i pełniejszy obraz wpływu pandemii na wzrost skali bezrobocia - wyjaśnia rzecznik prasowa Powiatowego Urzędu Pracy w Białymstoku Jolanta Tulkis.

Koronawirus i gospodarka. Urząd pracy otrzymał wnioski o zwolnienia grupowe. Z trzech firm

Jesli zaś chodzi o zwolnienia grupowe, to w maju zamiar taki zgłosiła jedna firma z branży mechanicznej z Białegostoku. Planowane zwolnienia dotyczą 27 osób i 12 z nich już otrzymało wypowiedzenia. W kwietniu w Białymstoku w ramach zwolnień grupowych pracę straciła jedna osoba (przedstawicielstwo ogólnopolskiej firmy z branży handlowo-kosmetycznej). W marcu zwolnienia grupowe dotyczyły trzech firm: białostockiej z branży spożywczej (28 osób) oraz dwóch spółek ogólnopolskich (finanse i handel), które zamknęly swoje białostockie oddziały.

Przypomnijmy. Zasiłek dla bezrobotnych przysługuje osobom, które straciły pracę i zarejestrowały się w urzędzie pracy oraz mogą udowodnić na podstawie dokumentów, że przez minimum 365 dni w okresie 18 miesięcy poprzedzających rejestrację pracowały (obojętnie na podstawie jakiej umowy), za którą otrzymywały przynajmniej minimalną pensję, od której odprowadzane były składki na ZUS i Fundusz Pracy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny