Nasza Loteria

Koronawirus a biznes. Jak podlaskie firmy znoszą skutki pandemii?

Andrzej Matys
Andrzej Matys
Pixabay.com
Z majowego badania GUS dotyczącego wpływu pandemii koronawirusa SARS-CoV-2 na koniunkturę gospodarczą w województwie podlaskim wynika, że w ostatnich miesiącach warunki prowadzenia działalności regionalne przedsiębiorstwa, pogorszyły się radykalnie. Sytuację podlaskiej gospodarki przeanalizowała Podlaska Fundacja Rozwoju Regionalnego.

Jak wynika z danych, wpływ wirusa, jako poważny lub zagrażający stabilności firmy ocenia 63 proc. sklepów detalicznych, 62 proc. firm usługowych i 53 proc. zakładów przemysłowych. Stosunkowo najlepiej radzą sobie firmy budowlane.

Pandemia, a sytuacja podlaskich firm:

  • * 63 proc. sklepów detalicznych ocenia wpływ wirusa jako poważny lub zagrażający stabilności firmy,
  • * 32 proc. pracowników firm usługowych w maju pracowało zdalnie,
  • * 35 proc. zakładów przemysłowych deklaruje, że w warunkach „lockdownu” nie przetrwałoby dłużej niż 3 miesiące,
  • * 41-procentowy spadek zamówień szacują firmy usługowe,
  • * 87 proc. firm przemysłowych wdrożyło lub planuje wdrożyć działania ograniczające skutki pandemii.

Poważne kłopoty ma 29 proc. z nich. Oceny te pomimo, że bardzo pesymistyczne są jednak nieco lepsze niż oceny z kwietnia. Wówczas wpływ wirusa, jako poważny lub zagrażający stabilności firmy deklarowało ponad 70 proc. przedsiębiorców każdej z branż, poza budowlaną (36 proc.) i usługową (69 proc.).

Praca zdalna

W związku z zagrożeniem epidemicznym oraz nagłym pogorszeniem sytuacji rynkowej aż 32 proc. pracowników firm usługowych w maju pracowało zdalnie. Pracą zdalną lub formami zbliżonymi objętych było także 13 proc. pracowników handlu detalicznego, 7 proc. pracowników zakładów przemysłowych i 4 proc pracowników przedsiębiorstw budowlanych.
W kwietniu zdalnie pracowało nieco więcej pracowników, niż w maju. Najwięcej w sektorze usług - 35 proc.

Podlascy przedsiębiorcy o wpływie koronawirusa na podlaską gospodarkę: Głęboka recesja?

Absencja pracowników

W maju firmy borykały się także z nieplanowaną absencją pracowników. Z powodu urlopu, opieki nad dziećmi i innymi członkami rodziny, nieobecnych było 14 proc. pracowników handlu detalicznego, 11 proc. firm usługowych i przemysłowych oraz 4 proc. pracowników firm budowlanych.

- Powodem absencji była również choroba lub kwarantanna. Ta przyczyna była najpowszechniejszą wśród firm usługowych i dotyczyła około 14 proc. pracowników. W przypadku pracowników handlu było to około pięciu proc., w firmach budowlanych poniżej dwóch, a przemysłowych poniżej jednego procenta. Absencja w maju była nieco niższa, niż w kwietniu - zauważa wiceprezes PFRR Marek Dźwigaj.

Spadki zamówień

Jednym z najważniejszych wskaźników gospodarczych, obrazujących aktualną kondycję przedsiębiorstw, jest wartość sprzedaży. Niestety podlaskie firmy w maju zanotowały znaczne spadki zamówień na swoje produkty i usługi. Najgorsza sytuacja wystąpiła w firmach usługowych. Szacują one 41-procentowy spadek zamówień, a co za tym idzie także sprzedaży. Firmy przemysłowe deklarują spadek 21-procentowy.
W przypadku sklepów detalicznych, ograniczenia w handlu, trudności w zaopatrzeniu i mniejszy popyt, wpłynęły na ok. 25-procentowy spadek sprzedaży, a w firmach budowlanych - około 10-procentowy. We wszystkich branżach, poza usługową, w maju sytuacja była trochę lepsza niż w kwietniu.

Zatory płatnicze i wstrzymanie inwestycji

Trudna sytuacja na rynku, ograniczenia w prowadzonej działalności oraz spadki sprzedaży spowodowały wystąpienie w firmach poważnych zatorów płatniczych. Problemy z płynnością, w stopniu poważnym lub zagrażającym stabilności funkcjonowania, w maju deklarowało aż 42 proc. sklepów detalicznych, 29 proc. firm przemysłowych, ok. 24 proc. firm usługowych oraz 18 proc. budowlanych.

- Naturalną reakcją na pogorszenie warunków prowadzenia działalności, spadki popytu i problemy wewnętrzne firm było wstrzymanie inwestycji. Firmy przemysłowe planują redukcję wydatków inwestycyjnych, w stosunku do pierwotnych zamierzeń, o 40 proc. Firmy budowlane o 34 proc., a firmy usługowe i handlowe o 32 proc. - informuje Marek Dźwigaj.

Sztuka przewidywania przyszłości, czyli jak koronawirus z Chin może wpłynąć na podlaską gospodarkę?

Możliwości przetrwania

Interesujące są deklaracje podlaskich przedsiębiorców dotyczące możliwości przetrwania w warunkach „lockdownu” i panujących obostrzeń, takich jak: zamknięte szkoły, sklepy, izolacja społeczna, obostrzenia na granicach itd. Co ciekawe najtrudniejsza sytuacja panuje wśród firm budowlanych, gdzie ok. 69 proc. deklaruje, że nie jest w stanie przetrwać w takich warunkach dłużej niż 3 miesiące. Podobną deklaracje składa 48 proc. firm handlu detalicznego, 39 proc. firm usługowych i 35 proc. przemysłowych.

Działania ograniczające skutki pandemii

W związku z kryzysową sytuacją, większość podlaskich przedsiębiorstw wdrożyło lub zamierza wdrożyć działania w celu ograniczenia negatywnych skutków pandemii. Zmiany organizacyjne, kadrowe, asortymentowe, doposażenie, renegocjację umów, zmiany form sprzedaży i kanałów dystrybucji itd. planuje wdrożyć aż 87 proc. zakładów przemysłowych, 84 proc. sklepów detalicznych, 78 proc. firm budowlanych i ok. 63 proc. firm usługowych.

- Aktualnie jesteśmy w okresie pandemii i nie wiemy jak długo ona potrwa. Ale nawet jeżeli sytuacja epidemiczna będzie się poprawiać, to firmy i cała gospodarka długo jeszcze będą wracać do względnej normalności po doznanym szoku. Główne wyzwania, jakie stoją teraz przed podlaskimi firmami, to szybkie dostosowanie do funkcjonowania w warunkach reżimu sanitarnego i niekorzystnych zmian rynkowych oraz przygotowanie na nowe otwarcie, które nastąpi po kryzysie - podsumowuje Marek Dźwigaj, wiceprezes Podlaskiej Fundacji Rozwoju Regionalnego w Białymstoku.

(Na pdst. badań badań GUS z kwietnia i maja 2020 r.)

od 16 lat
Wideo

Andrzej Duda spotkał się z przedsiębiorcami w Jasionce

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny