Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Korkująca się wylotówka na Łapy. Miasto zmieniło program sygnalizacji świetlnej

Tomasz Mikulicz
Tomasz Mikulicz
Tak wygląda przebudowane skrzyżowanie przy jednostce wojskowej. Zdjęcia z kwietnia.
Tak wygląda przebudowane skrzyżowanie przy jednostce wojskowej. Zdjęcia z kwietnia. Wojciech Wojtkielewicz
Nasz Czytelnik narzeka, że w godzinach szczytu na wylotówce do Łap tworzą się korki. Miasto zmieniło program sygnalizacji świetlnej, żeby poprawić przepustowość. Na korki w tym rejonie narzeka też inny Czytelnik. Tym razem chodzi o niedzielne popołudnia i wylotówkę na Juchnowiec.

Miliony wydane z kieszeni podatników na poprawę ruchu przyniosły odwrotny skutek. Jadąc w godzinach szczytu (np. porannych) w z Łap i Wysokiego Mazowieckiego do Białegostoku tworzy się korek od skrzyżowania z ul. Tarasiuka w Kleosinie do nowego skrzyżowania - napisał nam Czytelnik.

Chodzi o część miasta obok jednostki wojskowej (przy ul. Kawaleryjskiej 70). Miasto zlikwidowało tam rondo i zastąpiło je skrzyżowaniem ze światłami.

Czytaj też: Białystok: Ulica Wiadukt. Proboszcz wysyłał skargę do prezydenta. Podpisaną przez 300 osób. Nic jednak nie wskórał

- Dwa pasy stoją. Dodatkowo trzeci pas włączający się z Alei Niepodległości też się korkuje. A od strony Juchnowca stoi zaledwie 4-6 aut - pas skręcający z Białegostoku w stronę Juchnowca bywa czasami pusty. Jak tak może być że ludzie jadący rano do pracy czy wioząc dzieci do szkoły muszą tkwić w korku na 3 pasach, a na ulicach pobocznych stoi kilka aut. Po co były te zmiany i przebudowy? Żeby poprawić ruch ulic z dużo mniejszym natężeniem ruchu a zablokować główne arterie? - denerwuje się nasz Czytelnik.

Anna Kowalska z magistratu przyznaje, że w godzinach szczytu występuje "czasowe spiętrzenie ruchu" pojazdów spowodowanie nałożeniem się ruchu pojazdów osób dojeżdżających do Białegostoku z miejscowości ościennych oraz ruchu miejskiego przenoszonego przez Trasę Niepodległości.

Ponadto w godzinach szczytu w każdym cyklu sygnalizacji świetlnej piesi korzystają z przejścia przy jednostce wojskowej, co wymusza dodatkowe zatrzymanie potoku ruchu pojazdów poruszających się od strony Kleosina na czas około 30 sekund - podkreśla.

Czytaj też: Ulica Wiadukt. Ruszyły prace nad budową skrzyżowania obok jednostki wojskowej. Tworzą się korki, ale nie sposób inaczej zorganizować ruchu

Zauważa, że natężenie ruchu pojazdów od strony Kleosina jest dwukrotnie większe, niż natężenie ruchu od strony Hryniewicz.

- A dodatkowo pojazdy jadące od strony Hryniewicz w większości poruszają się w prawo w kierunku ul. Sławińskiego korzystając z możliwości wyjazdu podczas sygnału zielonego nadawanego na przejściu dla pieszych, w związku z czym kierujący poruszający się od strony Kleosina oczekując na sygnał zielony mogą mieć wrażenie braku pojazdów na wlocie od strony Hryniewicz - mówi Anna Kowalska.

Urząd miasta, w celu poprawy warunków ruchu pojazdów poruszających się od strony Kleosina została, wprowadził w środę (9 września) korekta programu sygnalizacji świetlnej. - W chwili obecnej trwają obserwacje warunków ruchu i w przypadku występowania znacznych spiętrzeń ruchu będą podejmowane dalsze działania - podkreśla urzędniczka.

Nasz Czytelnik przyznaje, że ostatnio sytuacja faktycznie się poprawiła. - Moim zdaniem problem można rozwiązać poprzez maksymalne skrócenie czasu zapalania się zielonego światła dla pieszych. Oczywiście w godzinach szczytu - mówi.

Czytaj też: Białystok. Na rogu ulic Bitwy Białostockiej i Radzymińskiej miało być rondo, ale będzie skrzyżowanie. Miasto zapewnia, że bezpieczne

Inny Czytelnik poinformował nas, że korki tworzą się też przy wyjeździe na Juchnowiec. Szczególnie w niedzielne popołudnia. - Czy może chodzi o to, że w weekend do wracają do Białegostoku osoby odwiedzające rodziny w Hajnówce? Odkąd najkrótsza droga Białystok-Hajnówka, czyli przez Narew, jest w remoncie trzeba jeździć przez Bielsk Podlaski - zastanawia się Czytelnik.

Anna Kowalska uważa, że remont drogi wojewódzkiej nr 685 Zabłudów – Hajnówka ma marginalne znaczenie dla wzrostu natężenia ruchu na ul. Filipowicza.

- Jest spowodowany najprawdopodobniej powrotem do Białegostoku osób odwiedzających rodziny poruszających się drogą powiatową nr 1483B Białystok – Wojszki – Droga Krajowa nr 19, stanowiącą skrót w kierunku Bielska Podlaskiego i Siemiatycz - mówi.

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny