MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Korepetycje przed maturą i egzaminem ósmoklasisty rozchwytywane. Te przedmioty cieszą się największym zainteresowaniem. Jakie są ceny?

Magdalena Konczal
Magdalena Konczal
Przed maturą i egzaminem ósmoklasisty obserwujemy wzmożone zainteresowanie korepetycjami.
Przed maturą i egzaminem ósmoklasisty obserwujemy wzmożone zainteresowanie korepetycjami. 123 RF/zdjęcie seryjne/dimaberkut
Korepetycje to dziś dla wielu uczniów norma. Decydują się na nie głównie maturzyści i uczniowie klas ósmych, ale nie tylko. Wzmożone zainteresowanie zajęciami dodatkowymi obserwujemy właśnie teraz, czyli w sezonie przedegzaminacyjnym. Popularność zyskują nie tylko przedmioty podstawowe, takie, jak język polski czy matematyka, ale też dodatkowe. Ile kosztują obecnie korepetycje i czy jest jakaś alternatywa dla płatnych zajęć?

Spis treści

Korepetycje przed egzaminami. Jakie przedmioty są najpopularniejsze?

Zbliża się maj, a więc czas matur i egzaminów ósmoklasisty. Jak podaje serwis OLX, luty i marzec co roku jest okresem, w którym obserwuje się wzrost ogłoszeń o korepetycje. Tym razem tylko na tym serwisie zaobserwowano 18 tys. ofert.

Które przedmioty są najpopularniejsze? Zaskoczeń nie ma. Na pierwszym miejscu znalazła się matematyka, na drugim język angielski, a na trzecim chemia. W pierwszej piątce można zobaczyć jeszcze język niemiecki i język polski. Popularność matematyki i języka angielskiego wcale nie dziwi, bo – jak wynika z danych za 2022 rok – są to też najchętniej wybierane rozszerzenia na maturze.

Podobną tendencję widzimy także na innych portalach oferujących korepetycje. W serwisie e-korepetycje największą liczbę ogłoszeń miały zajęcia z:

  • języka angielskiego;
  • matematyki;
  • chemii;
  • języka niemieckiego.

Na portalu Korepetycje24 również królują języki oraz przedmioty ścisłe z wiodącą prym matematyką. Wśród najczęstszych ofert znalazła się chemia. Uczniowie często mają z tym przedmiotem problemy, a wynik na maturze z chemii jest istotny dla osób, które decydują się na studia medyczne.

Wzrost zainteresowanie korepetycjami

Już od jakiegoś czasu obserwujemy wzrost zainteresowania korepetycjami i nie chodzi jedynie o czas przedegzaminacyjny. Uczniowie często uczęszczają na zajęcia dodatkowe przez cały rok. Jak wynika z badania CBOS, w roku szkolnym 2021/2022 z korepetycji korzystał już co czwarty uczeń. Co drugi rodzic na edukację jednego dziecka przeznaczał od 301 do 800 zł miesięcznie*.

Rodzice, a także sami uczniowie w rozmowie z nami już niejednokrotnie podkreślali, że decydują się na korepetycje nie tylko z jednego, ale z kilku przedmiotów. Jakie są ich motywacje? Chęć nadrobienia materiału spowodowanego nauką zdalną, przygotowanie do egzaminu, ale też zapewnienie wszechstronnego rozwoju w zakresie niezbędnych w przyszłości kompetencji, jak chociażby języków.

Ceny korepetycji są różne. Doświadczeni korepetytorzy za godzinę zajęć życzą sobie nawet ok. 100-120 zł za godzinę. W zależności od przedmiotu oraz nauczyciela można jednak wciąż znaleźć zajęcia, które nie będą tak wielkim obciążeniem dla budżetu domowego. Jak podaje serwis OLX, standardowo ceny korepetycji wahają się od 40 do 80 zł za godzinę. Po czasie pandemii coraz większą popularnością cieszą się zajęcia online, które dają większą elastyczność zarówno korepetytorowi, jak i uczniowi.

Alternatywna dla płatnych korepetycji? Tak przygotujesz się do egzaminów

Niektórzy rodzice nie mogą sobie jednak pozwolić na to, by ich dzieci korzystały z płatnych korepetycji. W takich sytuacjach warto skorzystać z darmowych platform i sprawdzonych materiałów zamieszczanych przez twórców internetowych. Nierzadko są one równie wartościowe, jak korepetycje, choć trzeba wyposażyć się w samodyscyplinę i wzbudzić w sobie motywację.

Ciekawą pomocą zarówno dla maturzystów, jak i ósmoklasistów, może okazać się projekt Pi-stacja, który oferuje w pełni darmowe wideolekcje z przedmiotów ścisłych (matematyka, chemia, fizyka, biologia) a, jak wiemy, to właśnie z nimi uczniowie najczęściej mają problemy. Lekcje są przygotowywane na podstawie zagadnienia z podstawy programowej, co może pomagać uczniom w nauce.

W przygotowaniach do egzaminów pomóc mogą także kanały na YT i aplikacje. Oto te warte polecenia:

  • Wiedza z wami – do matury i egzaminu ósmoklasisty z polskiego przygotowuje egzaminatorka CKE Izabela Kasperek.
  • Pracownia Literacka (YT i Instagram) – do egzaminów z zakresu języka polskiego w kompleksowy sposób przygotowuje polonistka Rita Larek.
  • Maturalna Geografia (Instagram) – przygotowania do matury z geografii.
  • Pogotowie Matura Fizyka (Instagram) – powtórki do matury z fizyki.
  • Photomath (aplikacja) – pomaga w nauce matematyki, m.in. podpowiadając rozwiązywanie kolejności działań.

*Polaków portfel własny: edukacja pod znakiem inflacji, Santander Consumer Bank, 6.09.22.

od 16 lat
Wideo

Dziś 81. rocznica Ludobójstwa na Wołyniu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Korepetycje przed maturą i egzaminem ósmoklasisty rozchwytywane. Te przedmioty cieszą się największym zainteresowaniem. Jakie są ceny? - Strefa Edukacji

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny