Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kopie staropolskich ksiąg sądowych już w Muzeum Podlaskim

Julita Januszkiewicz [email protected]
Dysk z ponad 36 tys. skanów  kopii cyfrowych 25 ksiąg sądowych brańskich z okresu staropolskiego o pojemności 160 GB przekazał w środę dr hab. Władysław Stępniak
Dysk z ponad 36 tys. skanów kopii cyfrowych 25 ksiąg sądowych brańskich z okresu staropolskiego o pojemności 160 GB przekazał w środę dr hab. Władysław Stępniak Anatol Chomicz
Dzięki długoletnim staraniom otrzymało je Muzeum Podlaskie . Były przechowywane w archiwum w Mińsku.

To bezcenny nabytek. Księgi zawierają opisy spraw cywilnych, dane o długach, testamenty, fragmenty dekretów. Dla historyka to wartościowy materiał do badań sytuacji majątkowej szlachty - mówi dr Hubert Wajs, dyrektor Archiwum Głównego Akt Dawnych w Warszawie.

- Księgi sądowe był to podstawowy rodzaj dokumentu w województwie podlaskim w okresie I Rzeczypospolitej. Ówcześnie na tym obszarze funkcjonowało kilka sądów, m.in. w Brańsku - opowiada dr hab. Władysław Stępniak, naczelny dyrektor archiwów państwowych.

Jednak po II wojnie światowej Sowieci odmawiali przekazania Polsce tych cennych dokumentów. Starania o ich pozyskanie podjął kilkanaście lat temu sejmik województwa podlaskiego. I się udało.

Najpierw pięć lat temu do Muzeum Podlaskiego trafiły kopie 125 ksiąg sądowych brańskich z okresu staropolskiego. Teraz placówka otrzymała skany 25 - pochodzących z XVI i XVII wieku - tomów. Łącznie to 36,5 tys. skanów stron.

Ich przekazanie było możliwe dzięki porozumieniu Archiwum Głównego Akt Dawnych z Narodowym Archiwum Historycznym Białorusi w Mińsku.

- W zamian za to wykonaliśmy skany materiałów z części nieświeskiego archiwum Radziwiłłów przechowywanego w Warszawie - wyjaśnia Władysław Stępniak.

Zachowało się około 2300 podlaskich ksiąg sądowych. Obecnie są one rozproszone. Przechowują je archiwa w Mińsku, Moskwie, Warszawie. Teraz kopie dokumentów ma białostockie muzeum. Będą z nich mogli korzystać studenci, genealodzy oraz pasjonaci historii. Materiały zostaną przekazane do Archiwum Państwowego w Białymstoku. Znajduje się tu profesjonalna czytelnia.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny