Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Konwent Politechniki Białostockiej zainaugurował działalność

Maryla Pawlak-Żalikowska [email protected] tel. 85 748 95 52
Na inauguracji Konwentu Politechniki Białostockiej była ponad połowa jego obecnych członków. Ich lista zawiera blisko 40 przedsiębiorstw, organizacji okołobiznesowych, władz administracyjnych, samorządowych oraz przedstawicieli uczelni.
Na inauguracji Konwentu Politechniki Białostockiej była ponad połowa jego obecnych członków. Ich lista zawiera blisko 40 przedsiębiorstw, organizacji okołobiznesowych, władz administracyjnych, samorządowych oraz przedstawicieli uczelni. (peż)
Konwent Politechniki Białostockiej ma pilotować współpracę ludzi nauki i biznesu.

Następne lata będą dla nas wyzwaniem – oceniał jeszcze przed rozpoczęciem wczorajszego spotkania na Politechnice Białostockiej Bogusław Łącki, prezes białostockiej spółki Automatyka Pomiary Sterowanie. – Ale trzeba zacząć ze sobą więcej rozmawiać. Przedsiębiorcy muszą wiedzieć, czego mogą chcieć od uczelni, żeby dzięki współpracy wyskoczyć z naszą gospodarką o pięć lat do przodu, dając rynkowi nowoczesną i konkurencyjną ofertę.

Zobacz też: APS SA. Dobre wyniki i innowacyjne projekty

Konwent, który zainaugurował w piątek swoją działalność na Politechnice Białostockiej jest organem doradczym, który ma wspierać działania uczelni zgodne z jej strategią na kolejne lata. Strategią, której jednym z istotniejszych obecnie elementów  – jak podkreślał wczoraj Lech Dzienis, rektor PB –  jest komercjalizacja rezultatów prac badawczych i zwiększenie intensywności pozyskiwania środków zewnętrznych na realizacje projektów uczelni.

Politechnika w poprzednich latach pozyskała niemało, bo 300 milionów złotych z funduszy unijnych. Ale nowa perspektywa na lata 2014-2020 jasno narzuca placówkom badawczym współpracę z przedsiębiorstwami, jako warunek skorzystania z wielu źródeł wsparcia finansowego. Wystarczy przypomnieć, że w konsultowanych właśnie założeniach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego z samej tylko Osi I Wzmocnienie potencjału i konkurencyjności gospodarki regionu jest do wzięcia ponad 240 mln euro. W tym 30 mln euro na wzmacnianie infrastruktury badań i innowacji w powiązaniu z potrzebami firm; kolejne 29 mln euro na badania realizowane bezpośrednio z inicjatywy przedsiębiorstw czy też ponad 40 mln  euro na rozwój współpracy w sferze innowacji i inwestycji.
– Konwent ma nam ułatwić przechodzenie od idei rodzących się w umysłach do produktu, który da się sprzedać. Bez tego nie będzie mowy o powstawaniu na uczelniach polskich technologii – podkreślał rektor Dzienis.

Na piątkowym spotkaniu zebrani wybrali wiceprzewodniczącego konwentu – został nim wiceprezes firmy Metal-Fach Janusz Kaźmierowski. Przewodniczącym, zgodnie ze statutem tego ciała, jest prorektor ds. rozwoju i współpracy PB, czyli  profesor Roman Kaczyński, który bardzo obszernie zapoznał pozostałych członków konwentu z osiągnięciami i najbliższymi planami uczelni.

Przedsiębiorcy w dyskusji zwrócili m.in. uwagę, że chcieliby być informowani, jakie w danym momencie prace naukowo-badawcze są prowadzone na PB. Okazało się, że za kilka tygodni na uczelni uruchomiona zostanie platforma e-learningowa, dzięki której – jak wszyscy pracownicy politechniki – członkowie konwentu będą mieli dostęp do tak oczekiwanych przez siebie informacji. 
– Nie wiem jeszcze, jak ocenić nasze szanse na współpracę – powiedział nam Maciej Szumski, prezes słynącej z innowacji firmy Plum, znany z dotychczasowej sceptycznej oceny relacji między nauką a biznesem  w Białymstoku. – Dla mnie np. bardzo ważne jest, czy studenci PB widzą siebie w roli konstruktorów, czy są zwolennikami kupowania technologii. 

Zobacz też: Plum. Innowacje i ciężka praca sposobem na kryzys

Na role Konwentu dla studentów zwraca też uwagę Krzysztof Żukowski, kanclerz Bialostockiej Lozy BCC: Jak bardzo jest im potrzebny ścislejzy kontakt z przedsiębiorcami, miałem okazje obserwować chociażby podczas wizyty Zbigniewa Niemczyckiego w naszej Loży, gdy gośćmi naszymi byli młodzi konstruktorzy łazika marsjańskiego. Znamienne było, że oni otrzymali propozycje pracy poza Polską, a w kraju nikt się nimi specjalnie nie zainteresował. Mam nadzieje, że takich sytuacji będzie coraz mniej.

Profesor Kaczyński zapowiedział kolejne posiedzenie Konwentu najpóźniej na wiosnę 2014 roku. - Mam nadzieję, że padnie juz na nim wiele propozycji konkretnych rozwiazań i działań - stwierdził prorektor PB. 

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny