Kontrola podatkowa przedsiębiorców - nie taki diabeł straszny

(peż)
Autorzy - od prawej Darek Zalewski i Andrzej Melezini. Obydwaj są pracownikami białostockiego UKS.
Autorzy - od prawej Darek Zalewski i Andrzej Melezini. Obydwaj są pracownikami białostockiego UKS.
Udostępnij:
Kontrola podatkowa przedsiębiorców to książka dla każdego, kto prowadzi obsługę prawną przedsiębiorstw. Jej autorzy Dariusz Zalewski i Andrzej Melezini starają się pokazać, że kontrola podatkowa przeprowadzana przez organy skarbowe nie jest aż tak zawiła i niezrozumiała, jak to sie uważa.

Kontrolowany wcale nie stoi w jej trakcie na straconej pozycji. Z książki dowiemy się jak aktywnie uczestniczyć w kontroli podatkowej i postępowaniu dowodowym.

Autorzy odpowiadają na wiele nurtujących kontrolowanych pytań w rodzaju: Jakie instrumenty prawne posiadamy w celu obronienia swoich racji i na jakie korzystne orzeczenia sądów administracyjnych warto powołać się w trakcie kontroli? A czasem wprost radzą jak rozwiązać sytuacje, które przedsiębiorcom mogą wydawać się bez wyjścia.

 

Książka ta jako pierwsza pozycja na rynku wydawniczym w sposób klarowny i usystematyzowany opisuje specyfikę kontroli podatkowej przedsiębiorców. Już w pierwszych tygodniach sprzedaży okazała się hitem wydawniczym, docenionym zarówno przez praktyków jak i teoretyków prawa podatkowego, a także samych przedsiębiorców.

Opinie recenzentów:

prof. Leonard Etel
kierownik Katedry Prawa Podatkowego Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku

Zmiany, które zaszły w ostatnich latach w zasadach przeprowadzania kontroli działalności gospodarczej u przedsiębiorców, objęły swym zasięgiem również kontrolę podatkową. Stąd też dobrze się stało, że ukazała się monografia poświęcona tym zagadnieniom. Jej specyfiką jest to, że została napisana przez pracowników organów skarbowych. Nie jest to zatem jeszcze jeden poradnik dla podatników dotyczący tego, jak unikaæ kontroli, ale przedstawienie tej problematyki z nieco innej strony - organów kontrolujących. Nie oznacza to, że w analizowanej pracy autorzy prezentują jedynie poglądy korzystne dla tych organów. Wszystkie przedstawiane problemy są analizowane z uwzględnieniem stanowiska doktryny oraz orzecznictwa sądowego, co jest jedynym racjonalnym podejściem do omawianej problematyki. I to jest moim zdaniem główna zaleta tej pracy. Czytelnik znajdzie w niej bowiem zarówno argumenty podnoszone przez przedsiębiorcę, jak i organ kontrolujący, a także uzasadnione stanowisko autorów. Takie podejście do analizowanej problematyki jest możliwe tylko przy tak doskonałej znajomości tych zagadnień, jaką wykazali się autorzy.


**
Prof. zw. dr hab. Eugeniusz Ruśkowski
**Obowiązujące od dnia 7 marca 2009 r. przepisy znowelizowanej ustawy o swobodzie działalności gospodarczej stworzyły nową sytuację prawną w zakresie kontroli podatkowej przedsiębiorców. Towarzyszą im jednak spory dotyczące nadrzędności wspomnianych przepisów nad przepisami ustaw szczegółowych, ich konstytucyjności oraz różnicy ich wykładni przez organy podatkowe, organy kontroli skarbowej i sądy administracyjne. Przedmiotowe kwestie prezentuje recenzowana publikacja, a jej podstawowymi zaletami jest koncentracja na zagadnieniach praktycznych oraz aktualność rozważań, uwzględniająca także ostatnie zmiany w ustawie o kontroli skarbowej z dnia 25 czerwca 2010 r.

Dariusz Ćwikowski
Dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej w Białymstoku
Dokonana przez Autorów pogłębiona analiza przepisów ustawy o swobodzie działalności gospodarczej wraz z zaprezentowanym najnowszym orzecznictwem sądów administracyjnych (w sumie omówionych jest blisko 240 wyroków) ma za zadanie pokazać praktykę stosowania przepisów z zakresu kontroli podatkowej przedsiębiorców także w kontekście innych procedur (postępowanie podatkowe, postępowanie kontrolne, czynności sprawdzające). Autorzy ukazują w sposób klarowny i usystematyzowany problemy natury prawnej, z jakimi stykają się pracownicy administracji skarbowej, jak i przedsiębiorcy, w trakcie kontroli podatkowej, a jednocześnie radzą, jak je rozwiązywać.

Wydawca: Wolters Kluwer Polska

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Kurier Poranny
Dodaj ogłoszenie