Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kontrola NIK: Kolejki w szpitalach. Trzy lata czekania na zabieg.

fot. NIK
Najwyższa Izba Kontroli skontrolowała także szpitale w Podlaskiem
Najwyższa Izba Kontroli skontrolowała także szpitale w Podlaskiem fot. NIK
Kilku pacjentów pod jednym numerem, brak podpisów lekarzy, numerów telefonu do pacjenta. Takie błędy znaleźli kontrolerzy NIK na listach pacjentów oczekujących na porady specjalistów czy zabiegi w białostockich szpitalach. A kolejki są coraz dłuższe.

Najdłuższe kolejki

Najdłuższe kolejki

n endoproteza stawu kolanowego - 953 dni w USK
n endoproteza stawu biodrowego - 732 dni w szpitalu wojewódzkim w Białymstoku
n operacja zaćmy - 438 dni w USK;

Długie kolejki to nic nowego - mówi Paweł Biedziak, rzecznik prasowy Najwyższej Izby Kontroli. - I nie jest to wina szpitali. Ale za bałagan w kolejkach odpowiadają już szpitale. Pacjenci bez pilnych wskazań medycznych są przyjmowani bez kolejek. Takie sytuacje otwierają drogę do korupcji.

Kontrolerzy NIK sprawdzali dostępność usług medycznych w 46 szpitalach w całym kraju. W wielu z nich przyjmowano pacjentów spoza listy albo niezgodnie z kolejnością zgłoszeń. Kontrole przeprowadzono między innymi w szpitalu wojewódzkim w Białymstoku oraz szpitalu MSWiA.

- Otrzymały one pozytywną ocenę, ale stwierdzono sporo nieprawidłowości - mówi Agata Ciupa, wicedyrektor delegatury NIK w Białymstoku.

Szczególnie dużo uwag dotyczy kolejek w szpitalu MSWiA. Na przykład na listach w pododdziale urazowo-ortopedycznym brakowało godzin wpisów, podpisów lekarzy, telefonów do pacjentów. Pod jednym numerem wpisywano kilku pacjentów, niektóre numery pomijano lub ponownie rozpoczynano numerowanie.

- Wszędzie mogą trafić się jakieś błędy - bagatelizuje Marek Chojnowski, dyrektor szpitala MSWiA. - Zresztą to są dane za 2006 - 2009 rok. Teraz mamy komitet terapeutyczyny. Kolejki są monitowane raz na miesiąc albo przynajmniej na kwartał.

NIK zwróciła też uwagę na zbyt małą liczbę anestezjologów na kontrolowanych oddziałach w szpitalu MSWiA. Pomimo wystarczającej liczby sal operacyjnych, wykorzystywano je 2 - 3 dni w tygodniu. - To również wpływa na długość kolejek - nie ma wątpliwości Agata Ciupa.

Nieprawidłowości znaleziono również w szpitalu wojewódzkim. Czas oczekiwania na niektóre zabiegi ortopedyczne w 2009 roku wydłużył się już do ponad trzech lat. Jedną z barier w dostępności jest zbyt niski kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia. Ale są i inne przyczyny. W oddziale ortopedii są trzy sale operacyjne. Służą one jednak też do przeprowadzania operacji pacjentów z innych oddziałów.

Okresowe sprawozdania o kolejkach w szpitala otrzymuje też podlaski oddział NFZ. Adam Dębski, rzecznik prasowy NFZ przyznaje, że niektóre dane mogą być niewiarygodne. Wątpliwości nie ma jednak co do operacji zaćmy oraz endoprotezoplastyki.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny