Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Konsultacje społeczne w sprawie przyłączenia wsi do miasta

Julita Januszkiewicz
Cztery wsie mogą dołączyć do Białegostoku.
Cztery wsie mogą dołączyć do Białegostoku.
Ponad 112 milionów złotych - tyle będzie kosztowało przyłączenie czterech wsi do Białegostoku. W zamian z podatków miasto zyska niecałe 2,5 mln złotych. Białostoczanie w sprawie zmian terytorialnych mogą się wypowiadać do 5 lipca.

W obecnej sytuacji polityczno-ekonomicznej nie musimy przekonywać, że nasze wsie warto przyłączyć do Białegostoku. Firmy, które u nas funkcjonują bądź powstaną, będą wpłacały podatki do wspólnej kasy - podkreśla Dariusz Koda, mieszkaniec wsi Porosły Kolonia. - Białystok potrzebuje nowych terenów inwestycyjnych - dodaje Rafał Łada ze wsi Porosły.

Od ponad roku z grupą mieszkańców wsi Krupniki, Porosły, Kolonia Porosły i Łyski walczą o odłączenie od gminy Choroszcz i przyłączenie do Białegostoku.

Zarzucają bowiem władzy, że nie dba o ich tereny. Odbyły się konsultacje w tej sprawie. W sumie wzięły w nich udział 744 osoby. Zmianę granic poparło wówczas 73,66 proc. przepytanych.

Za włączeniem czterech wsi do miast opowiedzieli się także białostoccy radni, chociaż prezydent Tadeusz Truskolaski był temu przeciwny.

Teraz na ten temat wypowiedzą się mieszkańcy Białegostoku. Rozpoczęły się społeczne konsultacje.

Jeśli białostoczanie zgodzą się na zmianę granic, Białystok powiększy się o ponad 940 hektarów. A liczba mieszkańców stolicy regionu wzrośnie o 1,6 tysiąca osób.

Z wyliczeń białostockiego magistratu wynika też, że szacunkowe roczne dochody z podatków z przyłączonych sołectw mogą wynieść ok. 2,3 miliona złotych. Z kolei utrzymanie tych terenów będzie ponad dwukrotnie wyższe. Wyniesie ok. 5,2 mln złotych. Obsługa komunikacji miejskiej to z kolei około 2 miliony złotych.

W sumie na realizację inwestycyjnych oczekiwań mieszkańców czterech wsi Białystok musiałby wydać ponad 112 milionów zł.

Konsultacje potrwają do 6 lipca. Niezbędna jeszcze będzie decyzja radnych Choroszczy i opinia wojewody podlaskiego. Ostateczną decyzję podejmie Rada Ministrów.

Tu można wyrazić swoją opinię

Ankiety konsultacyjne są dostępne w: kancelarii ogólnej Urzędu Miejskiego w Białymstoku, departamencie obsługi mieszkańców, departamencie edukacji i urbanistyki oraz spraw społecznych. Można też głosować w Zarządzie Białostockiej Komunikacji Miejskiej, posterunkach Straży Miejskiej, biurze promocji, Urzędzie Stanu Cywilnego, departamencie geodezji, Zarządzie Mienia Komunalnego, a także w biurze Miejskiego Rzecznika Praw Konsumentów i Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny