Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Konkurs na projekt dobudówki obok Muzeum Wojska rozstrzygnięty. Miasto chce zbudować tam windę dla niepełnosprawnych

Tomasz Mikulicz
Tomasz Mikulicz
Trzy najlepsze prace można oglądać w ramach plenerowej wystawy, którą ustawiono w miejscu planowanej dobudówki.
Trzy najlepsze prace można oglądać w ramach plenerowej wystawy, którą ustawiono w miejscu planowanej dobudówki. Wojciech Wojtkielewicz
Ściany ze stali i szkła. Albo elewacja przypominająca słynny hotel Ritz. Takie pomysły mają białostoccy studenci na dobudówkę, która ma powstać obok Muzeum Wojska. Ma się w niej mieścić winda, bo w budynku pamiętającym 1939 rok windy zbudować nie sposób.

Staramy się czynić Białystok miastem bardziej przyjaznym osobom niepełnosprawnym. Budynek, w którym mieści się Muzeum Wojska wzniesiono w 1939 roku. Wtedy jeszcze o osobach niepełnosprawnych nie myślano w taki sposób, żeby wszystkie miejsca były dla nich dostępne. Stąd też nie ma takiej możliwości, żeby wewnątrz budynku zbudować windę - mówił w poniedziałek (27 lipca) prezydent Tadeusz Truskolaski.

Miasto wpadło więc na pomysł, że winda powinna powstać na zewnątrz. Właśnie rozstrzygnięto konkurs na jej projekt. Studenci architektury i urbanistyki Politechniki Białostockiej potraktowali jednak temat szerzej i zaprojektowali dobudówkę, która stanęłaby w narożniku (jeszcze do niedawna stał tam wagon) budynku. - Głównym celem było zaprojektowanie windy, jednak chodziło nam też o stworzenie wartości dodanej. Jeżeli mamy projektować windę, to przy okazji zróbmy jeszcze więcej. Niech to będzie taka cegiełka dołożona przez nasz wydział w rozwój miasta - mówił dziekan wydz. architektury PB dr hab. Aleksander Asanowicz.

Czytaj też: erzy Hungendorfer: Muzeum to nie tylko oglądanie zakurzonych eksponatów na półkach

W konkursie wzięło udział 18 prac. Komisja wybrała trzy najlepsze. Pierwsza (autorstwa Jakuba Janucika i Sebastiana Bekiera) opiera się na stalowo-szklanej elewacji.

- Tradycje wojskowości w dużej mierze właśnie stal. Zdecydowaliśmy się na prostą formę, która podkreśla narożnik i jest spójna kształtem i wysokością ze starą częścią budynku - wyjaśniał Jakub Janucik.

Drugą nagrodę wywalczył zespół Mileny Modzelewskiej i Michała Sienkiewicza. Ich praca przywodzi na myśl elewację, jaką miał hotel Ritz, który przed laty stał bardzo blisko miejsca, o którym mowa. - Nasza praca faktycznie nawiązuje do Ritza - przyznał Michał Sienkiewicz.

Trzecie miejsce należy zaś do Dominiki Karpiuk i Diany Leoniuk. Studentki postawiły na przeszklenia. - Będziemy mieli z czego wybierać. Któraś z tych koncepcji, bądź też ich miks, będzie zrealizowana - mówił wiceprezydent Adam Musiuk.

Podkreślał też, że mówimy o bardzo ważnym miejscu. - Niedaleko stoi Pałac Branickich, obok biegnie bardzo piękna ul. Kilińskiego. Stąd też dobudówka musi mieć bardzo dobrą architekturę. Architekturę, która będzie odważna i nowoczesna, ale też będzie zachowywała historię miejsca, w którym się znajdujemy - podkreślał.

Zanim miasto zacznie myśleć o realizacji inwestycji, radni będą musieli uchwalić zmianę planu miejscowego. - Procedura planistyczna trwa około roku. A później jeśli budżet na to pozwoli, a wierzę że pozwoli, będziemy rozpoczynać inwestycję - mówił wiceprezydent.

Czytaj też: Białystok niespełnionych wizji, czyli pomysły na inwestycje, z których nic nie wyszło (zdjęcia, wizualizacje)

Zapytaliśmy, czy inwestycja nie jest dobrym pretekstem do dokończenia ażurowej ściany, która ozdobiłaby zaplecze ul. Kilińskiego. Jej pierwszy fragment (od strony kamienicy przy ul. Kilińskiego 15) powstał z inicjatywy prywatnej już kilka lat temu.

- Architekci przyszli do mnie z pomysłem dokończenia ażurowej ściany już wiele lat temu. Z realizacją będą problemy, bo teren należy do różnych właścicieli (m.in. do urzędu marszałkowskiego - przyp. red.). Od razu mówią, że nie będzie to zrealizowane szybko, ale nie takie już rzeczy w Białymstoku powstały i nie za takie pieniądze - stwierdził Tadeusz Truskolaski.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny