KONKURS FOTOGRAFICZNY. Pokaż, z czym kojarzy Ci się życie w województwie podlaskim!

Materiał promocyjny NSP2021 – Podlaskie - tu żyje się dobrze
Z okazji Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021, który rozpoczął się 1 kwietnia i potrwa do 30 września 2021 r., razem z Urzędem Statystycznym w Białymstoku, przeprowadziliśmy konkurs fotograficzny - „NSP 2021 – Podlaskie - tu żyje się dobrze”. Z przesłanych przez Was fotografii komisja konkursowa wybrała aż 20 zwycięskich zdjęć! Ich autorów nagrodzimy atrakcyjnymi upominkami.

Celem konkursu jest promocja Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021. Dodatkowo Konkurs promuje województwo podlaskie, jego walory, wielokulturowość i atrakcyjność jako miejsce zamieszkania.

Tematem zdjęć jest „Mój dom". Domem może być miejsce zamieszkania, mieszkanie lub dom wolnostojący, ale też rodzina i przyjaciele. Mogło to też być miejsce, do którego często wracamy, o którym ciepło myślimy lub z którym mamy mnóstwo pięknych wspomnień. „Mój dom” to szerokie pojęcie, które każdy z nas interpretuje na swój sposób - nasi Czytelnicy pokazali, jak jak je rozumieją.

OTO NAGRODZONE ZDJĘCIA!

NSP 2021 – Podlaskie - tu żyje się dobrze - rozstrzygnięcie konkursu

WIELKA GALERIA nadesłanych zdjęć!

NSP 2021 – Podlaskie - tu żyje się dobrze - część 1

NSP 2021 – Podlaskie - tu żyje się dobrze - część 2

Ważne terminy
 • Konkurs rozpoczął się w czwartek, 19 sierpnia 2021 r. o godz. 8.00.
 • Na zdjęcia konkursowe czekaliśmy do czwartku, 9 września 2021 r. do godz. 20.00.
 • Wyniki konkursu ogłosiliśmy w piątek, 17 września 2021 r.
Nagrody

Wszystkie nadesłane zdjęcia trafiły do WIELKIEJ GALERII, którą opublikowaliśmy w serwisach www.poranny.pl i www.wspolczesna.pl.

Komisja konkursowa wybrała aż 20 autorów najpiękniejszych i najciekawszych fotografii. Otrzymają oni w nagrodę zestawy upominków:

 • myszka bezprzewodowa na bluetooth,
 • podkładka pod mysz,
 • bluza damska lub męska,
 • torba płócienna,
 • torba ortalionowa składana w brelok,
 • maseczka,
 • długopis do ekranów dotykowych,
 • ołówek z gumką,
 • komin buff,
 • czapeczka z daszkiem,
 • głośnik bezprzewodowy,
 • słuchawki bezprzewodowe,
 • power bank,
 • ściereczka do okularów.

______________________________

Dlaczego Spis Powszechny jest ważny dla nas wszystkich?

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 potrwa do 30 września br. To niezwykle ważne badanie statystyczne obejmujące całą populację mieszkańców Polski. Jest ono realizowane raz na 10 lat. Co istotne, w przypadku wielu cech demograficzno-społecznych, jak np. stopień niepełnosprawności, wykształcenie, wyznanie, czy narodowość, spisy powszechne są jedynym źródłem informacji. Dane pozyskane w spisie, po opracowaniu, stanowią podstawę do opracowywania planów rozwojowych naszych gmin, powiatów, województw i kraju. Mogą być wykorzystywane do planowania i oceny działań w ramach szeroko pojętej polityki społecznej oraz polityki demograficznej.

Zgodnie z ustawą o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań osoba fizyczna objęta spisem powszechnym jest obowiązana do przeprowadzenia samospisu internetowego. Interaktywna aplikacja spisowa dostępna jest na stronie internetowej spis.gov.pl.

Zalogowanie do formularza spisowego odbywa się za pomocą węzła krajowego (tj. profil zaufany oraz systemy informatyczne banków) lub przez podanie numeru PESEL oraz nazwiska rodowego matki. Po pierwszym zalogowaniu do formularza użytkownik ma 14 dni na jego uzupełnienie. Na dwa tygodnie przed końcem spisu termin ten będzie ulegał skracaniu, odpowiednio do liczby dni pozostałych do zakończenia spisu.

Formularz spisowy składa się z trzech części: dotyczącej ustalenia adresu zamieszkania oraz osób zamieszkałych pod tym adresem i ich relacji rodzinnych, kwestionariusza mieszkaniowego oraz kwestionariuszy osobowych.

Informacje podajemy według stanu na dzień 31 marca 2020 r. o godz. 24.00.

Obowiązku spisowego można dopełnić także dzwoniąc na numer infolinii spisowej 22 279 99 99 i przekazując dane. Dzwoniąc na infolinię respondenci mogą skorzystać także z pomocy konsultantów w samodzielnym wypełnieniu formularza spisowego, pozyskać informacje o NSP 2021 oraz o rachmistrzach spisowych, w tym potwierdzić ich tożsamość.

W uzasadnionych przypadkach (gdy osoba objęta obowiązkiem spisowym nie będzie mogła wypełnić formularza elektronicznego lub przekazać danych poprzez infolinię spisową) rachmistrzowie będą kontaktowali się telefonicznie, aby pomóc w dopełnieniu obowiązku spisowego. Od 23 czerwca br. są realizowane przez rachmistrzów spisowych także wywiady bezpośrednie.

W przypadku, gdy zadzwoni lub przyjdzie rachmistrz spisowy nie można odmówić przekazania mu danych, uzasadniając odmowę na przykład realizacją samospisu w przyszłości.

Rachmistrzowie dzwonią z numeru 22 828 88 88 lub z numeru infolinii spisowej tj. 22 279 99 99.

Tożsamość rachmistrza można zweryfikować przez:

 • specjalnie przygotowaną aplikację dostępną na stronie internetowej https://rachmistrz.stat.gov.pl/,
 • kontakt z infolinią spisową pod numerem 22 279 99 99, wybierz 1 – Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań, a następnie 2 – weryfikacja tożsamości rachmistrza.

Dla osób, które chcą dokonać samospisu internetowego, ale nie mają możliwości np. z powodu braku dostępu do Internetu, w urzędach statystycznych oraz urzędach obsługujących wójtów, burmistrzów, prezydentów miast, zostały udostępnione pomieszczenia i sprzęt komputerowy do realizacji samospisu. Istnieje też możliwość skorzystania z pomocy pracowników urzędów w dopełnieniu obowiązku spisowego. Lista miejsc, w których można dokonać samospisu została opublikowana na stronie internetowej GUS (https://stat.gov.pl/).

W celu ułatwienia dokonania samospisu Urząd Statystyczny w Białymstoku we współpracy z Gminnymi Biurami Spisowymi organizuje także tzw. mobilne punkty spisowe w różnych miejscach na terenie województwa podlaskiego. Informacje o mobilnych punktach spisowych w województwie podlaskim można znaleźć w aktualnościach na stronie internetowej http://bialystok.stat.gov.pl/ oraz na profilach Urzędu Statystycznego w Białymstoku na Facebook’u i Twitterze.

Zgodnie z uregulowaniami ustawy z dnia 9 sierpnia 2019 r. o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań w 2021 r. udział w spisie jest obowiązkowy. Odmowa udziału jest zagrożona, zgodnie z art. 57 ustawy o statystyce publicznej, nałożeniem kary grzywny.

Nagrody ufundował:

__________

Informacji o konkursie udziela:
Ewa Szmarowska
tel. 695 308 986
(pn-pt w godz. 9-15)
e-mail: [email protected]