Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Konkurencyjne regiony Europy. Podlaskie do nich nie należy

Ewa Wyrwas
Województwo podlaskie znajduje się na 211. miejscu w UE i przedostatnim w kraju w rankingu konkurencyjności 263 europejskich regionów

Na tle kraju województwo podlaskie wyprzedza jedynie warmińsko-mazurskie. Najwyżej sklasyfikowano województwo mazowieckie – na 150. miejscu.

Tak wynika z najnowszego raportu Komisji Europejskiej. Raport powstaje co 3 lata i jest oparty o analizę kilkudziesięciu czynników wpływających na atrakcyjność i rozwój regionalnych gospodarek.

Brane pod uwagę czynniki o charakterze krajowym (jak edukacja, zaplecze instytucjonalne, stabilność makroekononiczna) w przypadku województwa podlaskiego zostały ocenione wyżej niż uwarunkowania regionalne. A do tych należą: wielkość rynku, infrastruktura transportowa oraz nasycenie gospodarki technologią.

– Tu, niestety, jesteśmy europejskim outsiderem – powiedział Marek Dźwigaj, wiceprezes Podlaskiej Fundacji Rozwoju Regionalnego w Białymstoku, podczas prezentacji wyników raportu.

Pod względem wielkości rynku wewnętrznego woj. podlaskie znalazło się na 239. miejscu. Jest to najgorszy wynik spośród polskich regionów.

– Mniej ludzi to mniejsza siła nabywcza, mniej potencjalnych klientów, ale też mniej specjalistów i podwykonawców – wyliczał Marek Dźwigaj. – Trzeba ich szukać, co oznacza, że prowadzenie biznesu staje się droższe.

W przypadku infrastruktury transportowej nasz region znalazł się na 244. miejscu i również jest to ostatnie miejsce w kraju. – Nie chodzi tu o transport lokalny, tylko o skomunikowanie regionu z innymi rynkami – dodał Marek Dźwigaj. – Do oceny brane pod uwagę było nasycenie drogami szybkiego ruchu, ilość i jakość połączeń kolejowych oraz dostęp do transportu lotniczego.

Jeśli chodzi o ten ostatni czynnik, to województwo zajęło przedostatnie miejsce wśród wszystkich europejskich regionów. Ostatnie miejsce zajmuje region południowej Rumunii: Sud-Vest Oltenia.

– Pamiętajmy, że lotnisko to nie fanaberia, to dla biznesu czynnik obiektywny – skomentował Marek Dźwigaj. – Nie chodzi bowiem o to, żeby latać do Warszawy z Białegostoku, tylko z Białegostoku do np. Frankfurtu, a stamtąd dalej w świat.

Jeśli natomiast chodzi o nasycenie gospodarki innowacjami i technologią, to Podlaskie zajęło 241. miejsce. Ocenie podlegały m.in.: dostęp do szerokopasmowego internetu, aktywność w sieci, wielkość zatrudnienia w sektorze wysokich technologii i specjalistycznych usług, stopień wdrażania innowacji, liczba patentów itd.

– Jaka może być recepta na rozwój? Niestety niewiele można zrobić z wielkością rynku wewnętrznego i z peryferyjnym położeniem regionu – podsumował Marek Dźwigaj. – Jedyną szansą jest szybki i tani dostęp do innych większych, atrakcyjniejszych rynków. Aktualnie ten dostęp jest utrudniony i kosztowny. Naszą przewagą konkurencyjną ciągle jeszcze są m.in. niskie koszty pracy. Z pewnością konieczne są również wydatki na badania i rozwój. Jest to potrzebne, żeby rozwijały się firmy, gospodarka i cały region. Jeżeli wyposażymy naszą gospodarkę w technologię porównywalną z tą, jaką dysponują firmy w innych regionach, będziemy mogli skutecznie konkurować, zwiększać udziały w rynkach, produkcję i zatrudnienie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny