Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Konieczność zmian w systemie refundacji leków w Polsce

sxc
sxc
Jednolite ceny leków w aptekach i transparenty system cenowy - to najważniejsze zalecenia ekspertów, którzy byli gośćmi specjalnego posiedzenia Senackiej Komisji Zdrowia 12 maja.

Prof. Steven Simoens, europejski ekspert, autor analizy systemów refundacyjnych we wszystkich krajach UE oraz dr Andrzej Cylwik, współautor Zielonej Księgi, przedstawili propozycje zmian w zakresie refundacji leków w Polsce prowadzące do uszczelnienia systemu i poprawy dostępności do leków. W posiedzeniu Senackiej Komisji Zdrowia uczestniczyli także Marek Twardowski, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia i Artur Fałek, Dyrektor Departamentu Polityki Lekowej i Farmacji w Ministerstwie Zdrowia.

Prace nad ustawą nowelizującą polski system refundacji trwają od ponad roku. Wszyscy są zgodni co do tego, że zmiany są konieczne. Dyskusja dotyczy jedynie ich kierunku. Dlatego zmianom w systemie refundacji leków poświęcono specjalne posiedzenie Senackiej Komisji Zdrowia.

W trakcie dyskusji zwrócono uwagę, że polscy pacjenci dopłacają do leków refundowanych najwięcej w Europie. Dlatego konieczne są nowe regulacje uszczelniające system refundacyjny i racjonalizujące wydatki na leki.

Dr Andrzej Cylwik, ekspert CASE - Doradcy uważa, że w Polsce potrzebna jest długofalowa polityka refundacyjna.

- W związku ze starzeniem się społeczeństwa w ciągu najbliższych lat grupa osób przyjmujących największą liczbę leków wzrośnie o około 50% (o blisko 3 miliony osób). Tymczasem nikt w Polsce nie wie, ile to będzie kosztowało. A właśnie odpowiedzi na takie pytania powinny wyznaczać kierunek planowanych zmian w systemie refundacji leków - argumentował dr Cylwik.

Prof. Steven Simoens, autor analizy porównującej europejskie systemy refundacyjne uważa, że istotnym zadaniem, przed jakim staną twórcy ustawy refundacyjnej, jest uszczelnienie systemu poprzez kontrolę wydatków NFZ i monitoring ordynacji lekarskiej najdroższych leków oraz promocja leków generycznych. Jego zdaniem, powszechnie obowiązujący w Polsce system rabatowy powoduje, iż po dokonaniu uzgodnień cenowych w Ministerstwie Zdrowia odbywa się druga runda negocjacji: producent - hurtownik, hurtownik - apteka. Uzyskane tu rabaty nie przekładają się na oszczędności płatnika. W efekcie zyskuje hurtownik i aptekarz i tylko nieliczna grupa pacjentów.

- Wprowadzenie zakazu udzielania zniżek w aptekach dostarczyłoby dodatkowy bodziec dla konkurencji cenowej i poprawiłoby przejrzystość rynku - powiedział prof. Steven Simoens.

Również dr Cylwik udowadniał, że jednolite ceny leków w aptekach przyczynią się do zwiększenia przejrzystości systemu.

Polski Związek Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego przedstawił Senackiej Komisji Zdrowia swoje stanowisko odnośnie zmian w systemie refundacji leków. Stanowisko to uwzględnia europejską Dyrektywę 89/105/EWG dotyczącą przejrzystości w zakresie kryteriów, cen i procedur oraz art. 32 i 38 Konstytucji RP.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny