Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koniec z niepłaceniem abonamentu RTV. Egzekucje 5 lat wstecz!

Piotr KUTKOWSKI [email protected]
Poczta zaczyna ściągać pieniądze za abonament radiowo-telewizyjny. Pomaga jej w tym Urząd Skarbowy.

Taka egzekucja to ostateczność

Taka egzekucja to ostateczność

Zdaniem Ministerstwa Finansów dochodzenie należności z tytułu abonamentu RTV w trybie egzekucji administracyjnej powinno być ostatecznością, szczególnie z uwagi na uciążliwość procedur i związane z tym dodatkowe koszty. Sposobem na uniknięcie tych konsekwencji jest dobrowolne wypełnianie obowiązków przez obywateli związanych z płaceniem danin publicznych, w tym abonamentu.

Zła wiadomość dla tych, którzy nie płacą za abonament radiowo-telewizyjny - Poczta Polska wysyła upomnienia wzywające do regulowania należności. Co więcej, "skarbówka" otrzymuje już od poczty tytuły wykonawcze pozwalające na ściąganie zaległości, które sięgają niekiedy nawet ponad 1600 złotych.

Pan Michał mieszka w Radomiu, przed kilkoma dniami dostał list, którego odbiór musiał pokwitować. Nadawcą była Poczta Polska, która jest odpowiedzialna za pobieranie opłat abonamentowych. - Kiedy otworzyłem list zdębiałem - opowiada pan Michał. - Był zatytułowany "upomnienie" i wzywał mnie do uregulowania należności za zaległy abonament. Wyliczono, że mam w ciągu siedmiu dni wpłacić 1465 złotych, w tym 361 złotych tytułem odsetek. I zagrożono, że jeśli nie zapłacę, zostanie wszczęte postępowanie egzekucyjne a wtedy zapłacę jeszcze więcej.

Pan Michał przyznaje, że nie płacił od wielu lat, bo nie widział powodu, by finansować w ten sposób telewizję, która nie spełnia jego oczekiwań.

- Kiedy Tusk został premierem i chciał zlikwidować abonament nazywając go haraczem, byłem przekonany, że zniesienie tych opłat to tylko kwestia czasu. Omyliłem, się i co mam teraz zrobić? - zastanawia się.

ROZBIEŻNE OPINIE

Anna Śnieżyńska nie ma takich problemów, bo abonament regularnie płaci, ale uważa, że płacić nie powinna. - Płacę już za kablówkę i jest to dublowanie opłaty. Poza tym nie ma praktycznie różnicy pomiędzy telewizją publiczną a telewizjami komercyjnymi, które utrzymują się z reklam. A reklamy są też w telewizji publicznej - uważa.

Innego zdania jest jej syn, Marcin. - Telewizję publiczną trzeba wspierać, bo realizuje pewną misję - przekonuje.

EGZEKUCJA

Marek Majkuciński, rzecznik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Radomiu przyznaje, że od pewnego czasu zaczęły wpływać z Poczty Polskiej tytuły do ściągania należności za zaległy abonament. - Mamy już kilkanaście takich spraw - wylicza.

Pytany, czy jeśli będzie takich spraw dużo, bo "abonamentowych" dłużników można liczyć na tysiące, urząd będzie w stanie wyegzekwować te pieniądze odpowiada: "damy sobie radę".

Tak było

16 marca 2010 roku Trybunał Konstytucyjny dokonał oceny regulacji dotyczących egzekucji opłat abonamentowych. W opinii sędziów egzekucja nieuiszczonego abonamentu RTV jest prawnie możliwa, a wybór Poczty Polskiej jako podmiotu odpowiedzialnego za rejestrację odbiorników i egzekwowanie wpływów z abonamentu nie wywołuje zastrzeżeń.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie