Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koniec przywilejów dla samochodów osobowych z „kratką”

Edward Kosakowski
Edward Kosakowski: Według obecnych przepisów utrata przywilejów podatkowych dla samochodów z tzw. „kratką”, ma obowiązywać w okresie od 1 stycznia 2011 r. do 31 grudnia 2012 r.
Edward Kosakowski: Według obecnych przepisów utrata przywilejów podatkowych dla samochodów z tzw. „kratką”, ma obowiązywać w okresie od 1 stycznia 2011 r. do 31 grudnia 2012 r.
Nowe, uchwalone przez Sejm przepisy o VAT, które weszły w życie od 1 stycznia 2011 r. w sposób zasadniczy – niestety niekorzystny dla podatników – zmieniły dotychczasowe zasady odliczania podatku VAT związanego z nabyciem aut z kratką oraz kosztami ich eksploatacji - przypomina Edward Kosakowski, biegły rewident, doradca podatkowy, prezes Kancelarii Księgowo-Audytorskiej Buchalteria w Białymstoku.

Przypomnijmy, dotychczas podatnikom VAT przysługiwało prawo do odliczania podatku VAT naliczonego w pełnej zapłaconej kwocie, zarówno przy zakupie samochodu osobowego z „kratką”, jak i przy nabyciu wykorzystywanych do napędu takich samochodów paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu.

VAT w pełnej wysokości mógł być też odliczany przy nabyciu takich samochodów w ramach umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze.

W przypadku jednak pozostałych samochodów osobowych, które nie posiadały zamontowanej „kratki”, zakres odliczenia VAT przy ich nabyciu był ograniczony do wysokości 60% kwoty podatku określonej w fakturze – nie więcej jednak niż 6.000 zł, a ponadto obowiązywał całkowity zakaz odliczania VAT od zakupu paliw silnikowych, oleju oraz gazu, wykorzystywanych do ich napędu.

Powodowało to – jak wynika z uzasadnienia do projektu ustawy – zróżnicowanie pod względem podatkowym samochodów osobowych (z kratką i bez), które konstrukcyjnie i funkcjonalnie są niemal identyczne. Dlatego też w obowiązujących od 1 stycznia 2011 r. przepisach o VAT, przysługujące dotychczas przywileje w odliczaniu podatku naliczonego VAT od samochodów osobowych z kratką zostały zlikwidowane. Co oznacza iż nabywcy takich samochodów utracą prawo do pełnego odliczenia podatku VAT naliczonego przy ich nabyciu (leasingu), jak i zakupywanego paliwa wykorzystywanego tych samochodów.

Zgodnie bowiem z nowymi przepisami, kwotę podatku naliczonego od nabycia samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony stanowi 60 proc. kwoty podatku określonej w fakturze – nie więcej jednak niż 6.000 zł. Zasada ta dotyczy także samochodów osobowych (zarówno z kratką jak i bez) nabywanych w ramach wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów oraz importu towarów; odnosi się również do kwoty podatku VAT należnego od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca.

Tak samo przy nabyciu przez podatnika paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu, wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych, nie przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego. Dotyczy to również zarówno samochodów z kratką, jak i innych samochodów osobowych.

Według obecnych przepisów utrata przywilejów podatkowych dla samochodów z tzw. „kratką”, ma obowiązywać w okresie od 1 stycznia 2011 r. do 31 grudnia 2012 r.

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny