Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koniec plebiscytu już niedługo, ale głosowanie nadal trwa.

Maryla Pawlak-Żalikowska [email protected] tel. 85 748 95 52
Które z 16 produktów i usług ubiegających się o certyfikaty jakości zostaną w tym roku laureatami naszego konkursu? Też jesteśmy bardzo ciekawi. Ale swoją wiedzą na ten temat podzielimy się z Państwem dopiero w specjalnym dodatku "Porannego", który ukaże się 30 listopada. Wtedy też napiszemy, co uznaliście w tym roku Najpopularniejszym Produktem Podlasia

Wybierz najpopularniejszy produkt Podlasia!

Koniec plebiscytu już niedługo, ale głosowanie nadal trwa.

Wybierz najpopularniejszy produkt Podlasia!

Aby zagłosować na wybrany przez Państwa produkt lub usługę wystarczy przesłać SMS na numer 71051w jego treści wpisując: NPP.X, gdzie X jest numerem przypisanym do produktu, na który chcą Państwo zagłosować.

Koszt jednego smsa to 1,22 zł z VAT. Na SMSy czekamy do 24 listopada. Dwie osoby, które wyślą najwięcej sms-ów nagrodzimy cyfrowym aparatem fotograficznym! Szczegółowy regulamin konkursu znajduje się na stronie www.poranny.pl/ndp.

To będzie w samo południe. W poniedziałek w siedzibie naczelnej Organizacji Technicznej w Białymstoku spotka się kapituła tegorocznej edycji konkursu Nasze Dobre Podlaskie, a firmy zaprezentują zgłoszone przez siebie produkty i usługi. Zostaną one ocenione w pięciu kategoriach:

artykuł wędliniarski,
inny artykuł spożywczy,
artykuł przemysłowy,
nowa technologia i usługa IT,
inna usługa.

W tym roku te ważne decyzje podejmą: n Jarosław Brzozowski, miejski rzecznik konsumentów w Białymstoku; n Halina Grzelakowska, dyrektor Biura Rady Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych Naczelnej Organizacji Technicznej w Białymstoku, n Jan Kwasowski, rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego; n Jerzy Nikitorowicz, rektor Uniwersytetu w Białymstoku, n Jacek Nikliński, rektor Uniwersytetu Medycznego; n Andrzej Parafiniuk, prezes Podlaskiej Fundacji Rozwoju Regionalnego; n Waldemar Pawłowski, przedstawiciel prezydenta Białegostoku; n Izabela Senderacka, dyr. Centrum Innowacji i Transferu Technologii Politechniki Białostockiej; n Daniel Szutko, dyrektor biura wojewody podlaskiego.

Kapitule już teraz dziękujemy za jej czas i zaangażowanie. A wszystkich Czytelników zapraszamy do udziału w plebiscycie o tytuł Najpopularniejszego Produktu Podlasia. Głosowanie odbywa się przy pomocy SMS-ów. Jego zasady znajdziecie Państwo na stronie obok. A szerokie prezentacje produktów i usług pretendujących do tego tytułu są w zakładce Nasze Dobre Podlaskie na stronie www.podlaskie.strefabiznesu.pl

Znajdziecie tu zarówno wiele przysmaków rodem z Podlasia, jak i nowe technologie czy usługi.
W tej pierwszej grupie jest np. Kamea - kawa arabica, dla klientów suwalskiej palarni kawy, poszukujących bardziej wyrafinowanych smaków niż popularna kawa Tradycyjna tej firmy. O uwagę konsumentów zabiega także łomżyńska Bona - oferuje m.in. majonez Tradycyjny, który właśnie został uhonorowany znakiem Poznaj Dobrą Żywność.

Na naszej liście jest także chleb wieloziarnisty z piekarni Okruszek. Znajdziemy w nim zarówno żyto, jak i pszenicę, siemię lniane, soję czy otręby pszenne. Poziom zawartego w nim błonnika ułatwia naturalną przemianę materii.

Podobne właściwości ma chleb żytni staropolski produkowany w piekarni Ziarenko w Michałowie zgodnie z regionalną tradycją - na kwasie z mąki żytniej, z dodatkiem wody i soli, bez polepszaczy czy barwników.

Do tradycyjnych receptur odwołują się też producenci artykułów wędliniarskich biorących udział w plebiscycie: PMB i Zakład Mięsny Kabo. Pierwsza z tych firm nęci nas smakiem i rzetelnością produkcji kiełbasy krakowskiej suchej i parówek śląskich (o smaku tradycyjnym i z serem), produkowanych zgodnie z polska normą. Natomiast Kabo przypomina się z niezwykle popularną kiełbasą biebrzańską, suchą, kruchą, zwiniętą w pętelkę i mającą już zastrzeżoną markę. Podróżującą z naszymi rodakami nawet za ocean.

Z kolei rodzinna tradycja wspaniałych domowych pączków, zachęciła Marię Łukaszewicz, właścicielkę supraskiej Łukaszówki, do zaoferowania ich swoim klientom. Pysznych, z nadzieniem z maku lub konfiturą, szczodrze osypanych cukrem pudrem.

A jeśli chcemy pogodzić tradycję z nowoczesnością i elegancją, to zaprasza nas do siebie restauracja Lipcowy Ogród. Przy drewnianym stole możemy tu zjeść soliankę i okonia pieczonego z boczkiem, a potem w drugiej sali, nęcącej elegancją i lekkością stylu, ucieszymy podniebienie sernikiem z konfiturami z róży.

Przejdźmy do propozycji, których się nie da zjeść. Może zagłosujecie Państwo na białostocki Rycar, który wpadł na unikalny w skali kraju pomysł i samochody używane sprzedaje jak nowe - z gwarancją? A może docenicie fachowców z białostockiej spółki AC SA - to oni skonstruowali Stag 300 premium - nowoczesny sterownik sekwencyjnego wtrysku gazu IV generacji. Dzięki niemu silnik zasilany gazem pracuje dokładnie tak, jak w trakcie spalania benzyny.

Zwracamy też uwagę na technologię cięcia wodą, stosowaną przez białostocką firmę Kolnex, która nie ma sobie równych w przypadku obróbki cienkich i delikatnych materiałów. Tę technikę ma również opanowaną EuroStandard, gdzie tą metodą wykonają nie tylko cięcie proste, ale i skopiują w gresie finezyjne obrazy Klimta lub Muchy.

Może jednak się okaże, że to pustaki ceramiczne z Lewkowa dostaną najwięcej SMS-ów, bo przez 41 lat istnienia firma zbudowała znaną w całej Polsce markę. Albo postawicie na usługi medyczne związane z leczeniem niepłodności w białostockim Kriobanku?

Jeszcze wczoraj w głosowaniu prowadziła jednak laseroterapia stomatologiczna stosowana w Czar-Dencie. Ale przypomnijmy: głosowanie trwa do 24 listopada.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny