Koniec Biafamaru

  Koniec Biafamaru

  (ab)

  Kurier Poranny

  Aktualizacja:

  Kurier Poranny

  Biafamar - ostatni duży zakład pracy z Czarnej Białostockiej złożył wniosek o upadłość. Bez pracy zostanie około 280 osób. O finansowych kłopotach Fabryki Maszyn Rolniczych mówiło się od ubiegłego roku - pracownicy niekiedy otrzymywali wynagrodzenia w ratach. Wówczas prezes firmy tłumaczył kłopoty sezonowością produkcji.
  Obecnie decyzję o ogłoszeniu upadłości kierownictwo firmy motywuje zbyt wysokim kursem złotówki, który spowodował nieopłacalność eksportu maszyn produkowanych przez Biafamar. Zdaniem zarządu przedsiębiorstwo nie ma szans na dalsze istnienie.
  - Obecnie majątek firmy przewyższa wartość długów, ale nie chcemy narażać naszych wierzycieli na straty- powiedział nam wczoraj jeden z członków zarządu firmy. - Gdybyśmy zwlekali z ogłoszeniem upadłości ta sytuacja mogłaby zmienić się na niekorzyść.
  Firma istniała od 1953 oku.
  Zajmowała się głównie produkcją maszyn i urządzeń rolniczych, w tym rozrzutników obornika, przyczep rolniczych oraz produkcją kooperacyjną dla Ursusa i Bizona. W tamtych latach przedsiębiorstwo prowadziło też produkcję na cele obronne, jako produkcję specjalną oraz dla przemysłu motoryzacyjnego samochodowe pasy bezpieczeństwa.
  W czerwcu 1998 roku firma została przekształcona w spółkę akcyjną o nazwie: "Biafamar" Fabryka Maszyn Rolniczych. W ostatnim okresie Biafamar około 70 procent produkcji sprzedawał w krajach Unii Europejskiej.

  Czytaj treści premium w Kurierze Porannym Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Poranny.pl poleca

  Wideo