Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Koniec argentyńskiej ruletki?

(aga, ab)
W ostatnich miesiącach do białostockiej prokuratury trafiały doniesienia przeciwko TeFi. Dziewięciu pokrzywdzonych zarzuciło firmie wyłudzanie pieniędzy. Niestety większość spraw umorzono. Do sądu trafił tylko jeden oskarżenia.

Teraz UOKiK wszczął postępowanie przeciwko Towarzystwu Finansowo-Inwestycyjnemu, którego sprawami zajmował się przez kilka ostatnich tygodni. Przygotował też projekt ustawy o firmach, które udzielają kredytów w systemie argentyńskim.

Miało być pięknie...

Opinia:

- Osoby pokrzywdzone przez firmy proponujące tanie kredyty przyznają, że nie czytały dokładnie umowy. To błąd. Jeśli umowa i inne dokumenty są niezrozumiałe trzeba pytać. Jeżeli obsługa nie potrafi nam nic wytłumaczyć, nic nie podpisujemy. Można poprosić o udostępnienie na dłużej dokumentów. Jeżeli firma i tego nie chce zrobić, jest niewiarygodna. Przed podpisaniem umowy warto sprawdzić, czy firma ma zgod na działalność bankową i kredytową. Można też skorzystać z porad prawniczych. Najczęściej ofiarami konsorcjów są osoby niezamożne. Konsorcja kuszą ich tzw. tanimi kredytami, na warunkach jakich nie ma żaden bank.
Jarosław Brzozowski, Miejski Rzecznik Konsumentów w Białymstoku

Kredyt bez poręczycieli, szybko i łatwo - takie reklamy pojawiały się w lokalnej prasie. Białostoczanin Jerzy R. chciał mieć niewielki dom z ogrodem. Niestety banki nie chciały mu udzielić kredytu (małe zarobki).
TeFi skusiło Jerzego R. reklamą. Zawarł umowę, wpłacił 2 tys. zł opłaty wstępnej (pożyczył od kolegi). Potem wpłacał co miesiąc raty, ale kredytu nie było.
- Jak mogłem się dać tak oszukać - skarży się Jerzy R. - Zgadza się, nie czytałem do końca umowy, nie zapytałem znajomych, tylko od razu w marzeniach widziałem swój dom. Kiedy zrozumiałem, że to nie jest proste, było za późno.
W tydzień po podpisaniu umowy Jerzy R. otrzymał pocztą pismo - potwierdzenie, że dokumenty są w porządku. Nigdzie nie było jednak napisane kiedy otrzyma pieniądze. Dowiedział się tylko jaki ma numer w grupie i dostał blankiet do wpłaty rat.
- Przez kilka miesięcy wpłacałem pieniądze i miałem nadzieję, że może je odzyskam. Niestety tak się nie stało - mówi Jerzy R. - Firma w Białymstoku już nie istnieje. Nie mam pieniędzy, domu, kredytu. Złożyłem doniesienie do prokuratury, ale sprawa została umorzona.

Nie będą już kusić

Prezes UOKiK wszczął w ubiegłym tygodniu postępowanie w sprawie naruszania zbiorowych interesów konsumentów przez TeFi.
- Na Towarzystwo otrzymujemy bardzo dużo skarg. To firma nieuczciwa i wiele wskazuje na to, że jedynym jej celem jest wyłudzanie pieniędzy od ludzi - powiedziała Elżbieta Anders, p.o. rzecznika Urzędu. - Podstawą było wykorzystywanie w umowach z klientami niedozwolonych postanowień. Kwoty, na które zostali oszukani klienci firmy, to kilka-kilkanaście tys. zł. Ze względu na ważny interes konsumentów, prezes UOKiK może nadać swojej decyzji rygor natychmiastowej wykonalności. - Myślę, że postępowanie zakończy się w ciągu dwóch miesięcy, głównie dlatego, że firma jest nam znana i nie jest to sprawa szczególnie skomplikowana. Dwa miesiące wystarczą również na ewentualną decyzję o zaniechaniu praktyk - powiedziała Anders. Dodała, że firma musi mieć czas na ustosunkowanie się do zarzutów.
Jeżeli TeFi nie zastosuje do ewentualnego zakazu naruszania zbiorowych interesy konsumentów, prezes UOKiK może nałożyć karę 10-1000 euro za każdy dzień zwłoki w wykonaniu decyzji.

Nowa ustawa

System argentyński

W systemie argentyńskim klienci zrzeszają się w grupy. Z wpłat członkowskich finansowane są zakupy samochodów, mieszkania lub pożyczki gotówkowe dla grupy.
Tak zwany przedmiot umowy (kredyt, samochód, itp.) przyznawany jest (losowanie, licytacja) jest członkom takiej grupy np. co miesiąc.
Raty można spłacać nawet przez 8-9 lat. Często zdarza się jednak, że konsumenci nie otrzymują ani towaru, ani zwrotu wpłaconych pieniędzy.

- Dzięki nowym przepisom konsorcja, które oferują niepewne kredyty będzie można poddać ostrym restrykcjom - twierdzi Aleksandra Żemierowska, z biura prasowego UOKiK. - W grudniu weszła w życie nowelizacja ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów. Prezes UOKiK może dzięki niej zakazać praktyk godzących w interes klientów, co oznacza zawieszenie działalności konsorcjum.
Konsorcja, takie jak TeFi będą mogły działać tylko jako spółka akcyjna. W nazwach i reklamach firm musi znaleźć się informacja - "sprzedaż w systemie punktowym lub losowym". Kredytobiorca będzie musiał być informowany, że chodzi o kredyt w systemie argentyńskim i na czym to polega. Ponadto, przed podpisaniem umowy konsorcjum będzie musiało poinformować o liczbie członków w grupie i okresie na jaki jest tworzona. Czas wpłat nie będzie dłuższy niż 5 lat.
* * *
Oddział zamknięty
Towarzystwo Finansowo-Inwestycyjne działało również w Białymstoku. W lutym ubr. opisaliśmy przypadki kilku osób, które liczyły na szybki kredyt (gotówka w ciągu miesiąca, bez zabezpieczeń i żyrantów). Klienci TeFi wnosili opłatę wstępną i spłacając kolejne raty przyszłego kredytu czekali ... na kredyt. Po artykule w "Poranym" do redakcji dzwoniło mnóstwo osób oszukanych także przez inne firmy systemu argentyńskiego.
Oddziału TeFi nie ma już pod dawnym adresem...

od 12 lat
Wideo

Umowa pomiędzy PKP a Budimexem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny