Nie gaśnie spór w szeregach Porozumienia, o to kto obecnie stoi na czele ugrupowania. Osoby związane z wicepremierem i „oficjalnym” szefem Porozumienia Jarosławem Gowinem, oraz ci, skupieni wokół przewodniczącego Konwencji Krajowej Porozumienia Adama Bielana, co chwilę organizują „sądy koleżeńskie”, wzajemnie przerzucając się oskarżeniami dotyczącymi działania na niekorzyść partii i całego obozu władzy.
Adam Bielan uważa też, że od 4 lutego na skutek decyzji sądu koleżeńskiego, jako przewodniczący Konwencji Krajowej Porozumienia, przejął obowiązki prezesa partii.
Europoseł kieruje sprawę do sądu
Polityk zapowiedział w rozmowie z PAP, że jeszcze w tym tygodniu wystąpi do sądu okręgowego z wnioskiem informującym o uchwale sądu koleżeńskiego o wygaszeniu kadencji byłego prezesa Jarosława Gowina oraz powierzeniu jego obowiązków przewodniczącemu Konwencji Krajowej, jako osoby uprawnionej do reprezentowania partii na zewnątrz.
Europoseł dodał, że jego obóz jest przekonany, iż sąd przyzna im rację i „zakończy to jakiekolwiek spory w ugrupowaniu”. - Mam nadzieję, że druga strona się temu podporządkuje – powiedział.
Polityk wskazał także, że zgodnie z przepisami w ciągu 14 dni od momentu zmiany we władzach partii należy poinformować o nich sąd rejestrowy.
Kłopoty finansowe partii
Bielan poinformował również, że „oprócz sporu kompetencyjnego” partia ma także bardzo poważne kłopoty natury finansowej. - PKW odrzuciła nam sprawozdanie za 2018 r. Nie przyjęła do dzisiaj sprawozdania za 2019 r. Ponadto od wielu lat prezes nie przedstawiał zarządowi krajowemu do zatwierdzenia sprawozdań finansowych, a zobowiązuje go do tego statut. Chcemy zorientować się, na czym stoimy – przekazał PAP parlamentarzysta.
Polityk wskazał również, że 15 lutego przesłał do Jarosława Gowina pismo, w którym wezwał go do przekazania kluczy do lokalu partii oraz o przekazanie dokumentów - zwłaszcza sprawozdań finansowych oraz protokołów z posiedzeń zarządu.
Dodał, że dokumenty są mu potrzebne, aby można było przygotować bieżące sprawozdanie finansowe Porozumienia, które jako partia polityczna musi złożyć do końca marca w PKW.
Tłumaczył przy tym, że jeśli sprawozdanie nie zostanie złożone w terminie, to zgodnie z art. 38c ustawy o partiach politycznych Porozumienie zostanie wykreślone z ewidencji partii politycznych.
Ośmiu członków wyrzuconych z partii
W sobotę Krajowy Sąd Koleżeński Porozumienia Jarosława Gowina poinformował, że zdecydował o wykluczeniu z szeregów grupowania ośmiu członków, w tym trzech posłów. Wśród wyrzuconych polityków partii są: wiceszef resortu do spraw funduszy i polityki regionalnej Jacek Żalek, minister w KPRM ds. samorządu terytorialnego Michał Cieślak oraz wiceszef MAP Zbigniew Gryglas.
Ponadto usunięci zostali: Włodzimierz Tomaszewski, Karol Rabenda, Magdalena Błeńska, Paweł Skotarek, Andrzej Walkowiak.
Adam Bielan przekonywał, że Jarosław Gowin nie ma żadnych uprawnień do zwoływania ciał statutowych, tym bardziej nie ma uprawnień do „wyrzucania kogokolwiek”.
Geneza konfliktu w Porozumieniu
Adam Bielan 4 listopada 2017, po przekształceniu Polski Razem w Porozumienie, stanął na czele Konwencji Krajowej tej partii. Jak przekazał Onet, przeciwnicy Jarosława Gowina przekonywali na początku lutego br. na kongresie partii, że Gowin już trzy lata temu przestał być szefem ugrupowania. Powoływali się przy tym na na kwerendę partyjnych dokumentów.
Tłumaczyli to faktem, że Jarosław Gowin został wybrany na prezesa partii w 2015 r., ale już nie na kongresie w 2017 r., więc jego mandat wygasł najpóźniej w 2019 r.
Tragedia w Połtawie. 41 ofiar po rosyjskim ataku
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?