Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Konferencja z cyklu innoShare 2018 tym razem także w Białymstoku. Czyli spotkanie nauki z biznesem w innym stylu niż zwykle.

Maryla Pawlk-Żalikowska
Od Polaków z Singapuru, Niemiec, Szwecji, Kanady, Australii idzie wsparcie dla Polaków w kraju rozwijających biznes oparty na nauce. Okazją, żeby dowiedzieć się więcej m.in. na ten temat będzie konferencja innoSHARE on the road: Meetups w Białymstoku. - Zależy nam, żeby ta konferencja była spotkaniem nauki z biznesem w trochę innym wydaniu niż do tej pory - mówi dr Jolanta Koszelew z Politechniki Białostockiej.

15 marca w Uniwersyteckim Centrum Kultury w Białymstoku odbędzie się spotkanie z cyklu innoSHARE on the road: Meetups. To jedna z lokalnych konferencji towarzyszących IV Ogólnopolskiemu Kongresowi innoShare 2018, organizowanemu przez Fundację Polska Innowacyjna. Dlaczego w tym roku taka impreza odbędzie się także u nas?

Dr Jolanta Koszelew, prezes Fundacji Technotalenty, adiunkt na Wydziale Informatyki Politechniki Białostockiej, prezes firmy Uplogic: - Fundacja Polska Innowacyjna, organizując kongres, zaprasza do udziału w tym wydarzeniu Polaków, którzy z różnych powodów żyją za granicą, osiągnęli tam sukces w nauce lub biznesie, ale są związani mocno z Polską i gotowi pomóc polskim firmom i naukowcom. Na portalu innoShare.pl, gdzie jest zapowiedź tegorocznej czwartej edycji kongresu w Warszawie, przedstawieni są jego niektórzy goście. To Polacy z Singapuru, Niemiec, Australii, Kanady, Szwecji i innych krajów. Przedstawiciele Fundacji Polska Innowacyjna wymyślili sobie, że jak stworzą taką sieć kontaktów z naszych rodaków, to polskim projektom innowacyjnym będzie się łatwiej przebić za granicą.
Do tej pory owe kongresy z cyklu innoSHARE organizowane były raz do roku i zapraszano na nie ludzi z całej Polski. A w tym roku fundacja postanowiła , że nagłośni tę inicjatywę wspierania innowacji powstających na styku biznesu i nauki przy pomocy regionalnych partnerów.

Postawili na organizację konferencji w miastach akademickich.
- Dokładnie tak. I Białystok ze swoimi uczelniami do takich znaczących ośrodków należy.
Organizatorzy kongresu postanowili zaaranżować tu spotkania z lokalnymi ekosystemami akademicko-biznesowymi, czyli osobami, które są albo w nauce, albo biznesie, albo na pograniczu jednego i drugiego. Tak dotarli w listopadzie ub. roku do naszej Fundacji Technotalenty, zobaczyli co robimy i zaproponowali, żebyśmy zostali ich partnerem regionalnym. Czyli oni przyjadą tu ze swoimi gośćmi, a my zaproponujemy swoich prelegentów i swoje startupy. I tak się stało.

Czyli z jednej strony liczymy na efekt promocyjny konferencji: wsparcie Polonii dla interesujących inicjatyw stąd. A na jakich jeszcze treściach wam zależy, żeby je przekazać na innoShare?
- Na pierwszym panelu konferencji chcemy zidentyfikować i nazwać bariery systemowe, które utrudniają środowisku akademickiemu współpracę z biznesem i osiąganie sukcesów na tym polu. Bo przecież cały czas jest za mało na uczelni osób, które to robią.
Obecne pokolenie naukowców jest wychowywane na modelu kariery, który temu nie sprzyja: pracownik naukowy jest dziś ciągle rozliczany z publikowania i zdobywania stopni naukowych, zajmując się jeszcze przy tym dydaktyką. Czyli nie jest zmotywowany do pracy z biznesem, bo kiedy ma to robić?
Nowa ustawa ma to nieco zmienić, bo nie będzie np. obowiązkowej habilitacji. Będzie można awansować także inną drogą - przez realizację projektów w obszarze B+R.
Ale to jeszcze przed nami.

Czyli na konferencji chcecie pokazać, jak sobie radzić z owymi zidentyfikowanymi i nazwanymi barierami, żeby mimo nich zawalczyć o innowacyjny rozwój?
- Żeby pokazać, że jest taka szansa. Że nowa ustawa otworzy furtkę. A to czas pokaże, na ile my jesteśmy przygotowani do tej zmiany. Przypomnę, że ustawa wejdzie w życie pewnie już w najbliższym roku akademickim.
Drugi panel na konferencji będzie skupiał przedstawicieli funduszy inwestycyjnych i „dawców” pieniędzy, jak np. Agencja Rozwoju Przemysłu. To już będą goście organizatora głównego konferencji czyli Polski Innowacyjnej. Będzie mowa o tym, jak takie projekty finansować, gdy już na tym styku nauki z biznesem powstaną. Tym bardziej, że wiemy, że pieniędzy jest naprawdę dużo, a projektów niezbyt.
Będą też na konferencji pokazane dwa przykładowe projekty: Aval – wywodzący się ze środowiska naukowców i Anima – ze środowiska studentów.

Czytaj też: Politechnika Białostocka. Naukowcy dostaną 9 mln zł. Na rewolucyjny projekt morski AVAL

Anima. Lisek-przypominajka za półtora roku może trafić do sklepów

Czy one właśnie mają pokazać, że można sobie z tymi wszystkimi barierami poradzić?
- Chcemy pokazać, że oba te projekty się rozwijają. Że powinno być więcej takich inicjatyw. Ale żeby to się stało, niezbędne jest uporządkowanie spraw związanych z kształtowaniem modeli kariery naukowców. Bo, jeszcze raz podkreślę, obecnie naukowcy próbujący współpracować z biznesem, nie mają kiedy tego robić.

Konferencja zaczyna się w przyszły czwartek (15 marca) o godzinie 17. Ale poprzedzą ją warsztaty. Do kogo będą skierowane?
- Zaczną się o 13.30. Jak cała konferencja są skierowane do firm i przedstawicieli świata nauki, którzy chcą stosować w pracy mniej standardowe metody kreowania nowych projektów. Będzie tam mowa o technikach burzy mózgów czy design thinking – metodach, które przyszły do nas z USA i zdobywają tu coraz większą popularność. Chcemy spopularyzować te narzędzia. I przekonać podczas trwania warsztatów do ćwiczenia współpracy w grupach multidyscyplinarnych. Bo w Polsce jesteśmy bardziej wychowywani do indywidualizmu niż do współpracy w gronie ludzi o różnych sposobach patrzenia na świat czy różnym wykształceniu i doświadczeniu. A z tego jest najwięcej wartości.
Zależy nam, żeby ta konferencja była spotkaniem nauki z biznesem w trochę innym wydaniu niż do tej pory.

Zobacz więcej szczegółów imprezy: Jak zamienić w biznes rezultaty badań naukowych? Między innymi o tym na konferencji innoSHARE on the road: Meetups w Białymstoku

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny