Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Konferencja Ministerstwa Sprawiedliwości dotycząca sędziów pokoju. Sebastian Kaleta: Konieczna jest zmiana konstytucji

Aleksandra Kiełczykowska
Aleksandra Kiełczykowska
Konferencja Ministerstwa Sprawiedliwości o sędziach pokoju. Sebastian Kaleta: Konieczna jest zmiana konstytucji
Konferencja Ministerstwa Sprawiedliwości o sędziach pokoju. Sebastian Kaleta: Konieczna jest zmiana konstytucji fot. adam jankowski / polska press
- Sędziowie pokoju mają umożliwić szybkie dochodzenie sprawiedliwości. Właśnie ta szybkość ma być według zwolenników tej instytucji główną zaletą w sytuacji, kiedy te sprawy mają być sprawami prostymi – zaznaczył wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta podczas czwartkowej konferencji.

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro podczas konferencji zapowiedział, że projekt ustawy dotyczący sędziów pokoju już jest gotowa.

- Ministerstwo Sprawiedliwości już w 2019 roku przygotowało taki projekt. Pracowaliśmy nad nim z ekspertami pana Pawła Kukiza – powiedział Zbigniew Ziobro.

Zaznaczył, że projekt nie był zaprezentowany wcześniej, ponieważ zanim został ogłoszony potrzebne było znalezienie większości, która by poparła ten projekt.

- Nasza propozycja zakłada wybory demokratyczne, które byłyby połączone z wyborami samorządowymi – mówi o wyborze sędziów pokoju wśród społeczności lokalnych. Jednocześnie przekazał, że zajmowaliby się oni drobnymi sprawami.

Zaznaczył, że największą przeszkodą we wprowadzeniu instytucji sędziów pokoju jest polska konstytucja w jej aktualnym brzmieniu.

- Sędziowie pokoju mają umożliwić szybkie dochodzenie sprawiedliwości. Właśnie ta szybkość ma być według zwolenników tej instytucji główną zaletą w sytuacji, kiedy te sprawy mają być sprawami prostymi – zaznaczył wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta.

Przytoczył, że kolejnym kluczowym elementem dla wprowadzenia instytucji jest udział społeczności lokalnej. – Postuluje się, że ten wpływ polegałby na możliwości wyboru. Ten model pozwoliłby na odciążenie sądów właściwych – dodał.

Konieczna zmiana konstytucji

Sebastian Kaleta zaznaczył, że w opinii Ministerstwa Sprawiedliwości konieczna jest zmiana konstytucji, wymogła powstać instytucja sędziów pokoju, żeby ten model był skuteczny i sprawny.

- Wynika to z faktu, że art. 176 ust. 1 Konstytucji stanowi, że postępowanie sądowe jest co najmniej dwuinstancyjne. Oznacza to, że którekolwiek władcze rozstrzygnięcie w stosunku do obywatela niezależnie w jakiej procedurze jest wydawane, musi podlegać dwuinstancyjnej kontroli sądowej – przekazał wiceminister.

Jak dalej przekazywał Kaleta, żeby ta dwuinstancyjność była zachowana, to sąd pokoju musi być sądem w rozumieniu konstytucji, a ta mówi, zgodnie z art. 175, że „wymiar sprawiedliwości w Rzeczypospolitej Polskiej sprawują Sąd Najwyższy, sądy powszechne, sądy administracyjne oraz sądy wojskowe”, czyli to oznacza, że sędziowie pokoju musieliby być sędziami.

Tym samym w opinii Ministerstwa Sprawiedliwości od rozstrzygnięcia sędziego pokoju możliwe byłoby odwołanie do sądu rejonowego, który musiałby przeprowadzić pełne postępowanie dowodowe od początku. Od orzeczenia sądu rejonowego możliwa byłaby apelacja, którą rozstrzygałyby sądy okręgowe.

- Model bez zmiany konstytucji skutkowałby powstaniem trzech instancji. Główny cel sądów pokoju, czyli sprawność postępowania zostałby zniweczony, a wręcz doszlibyśmy do odwrotnego skutku – podkreślił.

Polityk zaznaczył, że jeśli „konstytucja zostałaby zmieniona i sędziowie pokoju zostaliby w niej określeni jako sędziowie, którzy mają status sędziowski lub status równy sędziom, wtedy ci sędziowie pokoju sprawowaliby wymiar sprawiedliwości bezpośrednio i stanowiliby zgodnie z konstytucją pierwszą instancję postępowania sądowego.” Oznaczałoby to, że od orzeczenia wystarczyłaby tylko apelacja do sądu rejonowego, który nie musiałby przeprowadzać pełnego postępowania dowodowego.

Ministerstwo Sprawiedliwości zaznaczyło, że konieczna byłaby zmiana między innymi art. 175 ust. 3 konstytucji o dodanie, że także sędziowie pokoju mogą sprawować wymiar sprawiedliwości w przypadkach określonych w ustawie.

Także należałoby dodać w art. 182 kwestie takie jak procedura ich wyboru oraz status.

Zaprezentowane zapisy projektu ustawy:

  • Sędziowie wybierani na 5-letnią kadencje na obszarze powiatu
  • Połączenie wyborów z wyborami samorządowymi
  • Liczba sędziów pokoju byłaby dostosowana do liczby spraw
  • Osoby muszą mieć od 30 do 75 lat, co wynika z konieczności doświadczenia życiowego
  • Brak konieczności wykształcenia prawniczego
  • Pełna niezawisłość i nieusuwalność
  • Sprawy będą wydzielane losowo
  • Zakres spraw: w sporach cywilnych wartość do 10 tysięcy złotych, wszystkie wykroczenia, niektóre z przestępstw lżejszych, które mają niższe kary pozbawienia wolności
  • Rozstrzygnięcie będzie zaskarżalne do sądów rejonowych
od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny