Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Konferencja "Ku trzeźwości Narodu - wezwani do działania". Uczestnicy zapoznali się z konsekwencjami, jakie niesie nadużywanie alkoholu

Jakub Wróblewski
Jakub Wróblewski
Konferencja "Ku trzeźwości Narodu - wezwani do działania".
Konferencja "Ku trzeźwości Narodu - wezwani do działania". Urszula Łobaczewska
Rozpoczęła się konferencja "Ku trzeźwości Narodu - wezwani do działania". Uczestnicy mają okazję zapoznać się z założeniami Narodowego Programu Trzeźwości oraz zagadnieniami związanymi z profilaktyką trzeźwego życia. Druga część konferencji już 23 lutego.

Konferencja odbywa się w dniach 18 i 23 lutego w godzinach od 9.00 do 14.30. Pierwsze ze spotkań odbyło się w Auli Magna Pałacu Branickich w sobotę 18 lutego, drugie zaś odbędzie się w Centrum Wystawienniczo-Konferencyjnym Archidiecezji Białostockiej przy ul. Kościelnej 1A w czwartek 23 lutego. Wśród prelegentów pierwszego dnia byli dr hab. Krzysztof A. Wojcieszek, dr Agnieszka B. Muzyk, Joanna Graniger-Ptaszkiewicz oraz bp Tadeusz Bronakowski.

Wydarzenie ma na celu przedstawienie założeń Narodowego Programu Trzeźwości oraz zagadnień związanych z profilaktyką trzeźwego życia. Tematyka wykładów, które odbywają się w ramach konferencji, dotyczy Narodowego Programu Trzeźwości - m.in. roli rodziny, samorządu i państwa w kształtowaniu trzeźwego społeczeństwa. Uczestnicy w trakcie prelekcji poznali m.in. ekonomiczne skutki używania napojów alkoholowych, a także dowiedzieli się, jakie relacje w rodzinie umacniają trzeźwość.

W 1993 roku średnio wypijaliśmy około 6,5 litra czystego alkoholu na głowę. Obecnie ten wskaźnik wzrósł do 9,78 litra. Dlatego jednym z celów Narodowego Programu Trzeźwości jest powrót do średniej światowej. Abstynentów oraz ludzi spożywających umiarkowane ilości alkoholowe stanowi 3/4 naszego społeczeństwa. Samych abstynentów w naszym kraju jest ok. 20%. Ludzi nadużywających alkohol jest zdecydowanie mniej. Jednak oni wyrabiają tę normę. W Polsce ludzi spożywających alkohol codziennie lub prawie codziennie jest 8% - przekazał dr hab. Krzysztof A. Wojcieszek.

Trzeźwość jest w obecnej sytuacji polską racją stanu. Spożycie alkoholu w Polsce systematycznie rośnie, a skutki jego nadużywania mają bardzo wymierny koszt zdrowotny i ekonomiczny, zarówno w wymiarze osobistym, jak i społecznym

Prelegenci zwrócili uwagę na koszty, jakie generuje dla państwa nadużywanie alkoholu.

Dużo sądzi, że na alkoholu się zarabia. Jednak mylą się. Na 1 zarobioną złotówkę trzeba wydać 3 zł, aby walczyć ze skutkami nadużywania alkoholu. Tracimy na tym 3% PKB - podkreślił dr hab. Wojcieszek.

Współautor Narodowego Programu Trzeźwości zaznaczył, że program nie zakłada całkowitej rezygnacji z alkoholu. Zakłada on dążenie do ograniczania nadmiernego spożywania alkoholu.

Czytaj też:Cerkiew Prawosławna wspomina świętego męczennika Antoniego Supraskiego. Uroczystości w monasterze w Supraślu

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny