Podczas wtorkowego wieczoru zatańczą uczniowie szkół baletowych i studenci wydziałów tanecznych polskich uczelni artystycznych wyłonieni w drodze konkursu otwartego. Na żywo zaśpiewa Chór Mieszany, Zespół Wokalny oraz zagra Orkiestra Symfoniczna i Zespołu Szkół Muzycznych im. Ignacego Paderewskiego w Białymstoku.
Prezentowane choreografie powstaną w oparciu o różne techniki tańca – taniec klasyczny, kontakt-improwizację oraz taniec współczesny. Każdy ze spektakli będzie realizowany przez innego choreografa – Andrzeja Morawca, Sylwię Hefczyńską-Lewandowską oraz Eduarda Bablidze-Sabeli, jednak wszystkim będzie towarzyszył ten sam temat muzyczny trzykrotnie interpretowany Miłosza Bembinowa.
Idea projektu zasadza się na próbie tanecznego ujęcia jednego tematu muzycznego na kilka różnych sposobów, zderzeniu technik tanecznych oraz współdziałaniu w procesie twórczym tańca i muzyki na żywo.
- To unikatowe, a nawet, w pewnym sensie – monumentalne wydarzenie w Białymstoku – mówi pomysłodawca i reżyser wydarzenia Karolina Garbacik – Piękne wykonawczo, z tak liczną i piękną oprawą muzyczną na żywo. Na scenie zobaczymy kwiat polskiego tańca – uczniów i studentów szkół baletowych i choreograficznych. Ta młodzież za chwilę wejdzie na sceny zawodowo. Dzięki projektowi już teraz ma okazje współtworzyć z uznanymi, polskimi choreografami. Ma też szansę doświadczyć tej niezwykłej interakcji, jaka zachodzi między muzyką wykonywaną na żywo a ciałem w ruchu. To ważne doświadczenie edukacyjne, również dla uczniów szkoły muzycznej.
Samo pojęcia „Paralaksa” – zaczerpnięte z optyki, oznacza efekt niezgodności różnych obrazów tego samego obiektu obserwowanego z różnych kierunków. W przypadku tego projektu na jeden temat muzyczny widzowie popatrzą z trzech różnych perspektyw.
„Koncerty Poruszone. Paralaksa”, to ważny element tegorocznego programu Przestrzenie Sztuki Białystok. Jest to jednocześnie swojego rodzaju finał edycji 2022, w ramach której zrealizowano w regionie szereg wydarzeń w zakresie tańca –spektakli, rezydencji, warsztatów, pokazów, wystaw, wykładów i innych.
Lokalny operator programu - Podlaskie Stowarzyszenie Tańca oraz Opera i Filharmonia Podlaska od września do grudnia zapraszali na spotkanie ze sztuką tańca w różnych jej odsłonach. Działania zaplanowano z myślą o bardzo szerokiej grupie odbiorczej (od dzieci, młodzieży, przez rodziny, po seniorów) oraz bardzo zróżnicowanych formach tańca (taniec klasyczny, współczesny, streetowy, ludowy).
„Przestrzenie Sztuki” to program rozwijany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego pod auspicjami Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, którego celem jest promowanie artystów i grup artystycznych niezwiązanych formalnie z dużymi instytucjami. Opiera się on na wsparciu już istniejących ośrodków kultury, które mają się stać ogólnopolskimi, interdyscyplinarnymi centrami. Program ma też na celu zwiększenie udziału tańca w kulturze, wzrost tożsamości artystyczno-kulturalnej i przyspieszenie rozwoju turystyki kulturalnej regionu.
Projekt „Koncerty Poruszone” jest realizowany przez Podlaskie Stowarzyszenie Tańca w ramach programu Przestrzenie Sztuki Białystok oraz przez Fundację Rozwoju Sztuki Tańca, która otrzymała dofinansowanie na ten cel z budżetu miasta Białystok.
Program Przestrzenie Sztuki jest finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, realizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.
Zobacz też:
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
Polecane oferty
kup teraz

Philips 43PUS7657/12
Philips 43PUS7657 to telewizor Saphi Smart TV o do…
kup teraz

Philips 65PUS8057/12
Telewizor PHILIPS 55PUS8057, to 55 calowy telewizo…
Muzotok - Marek Kościkiewicz - zajawka