Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koncertem ze znakomitym muzykiem - Piotrem Pławnerem, OiFP zakończyła sezon artystyczny 2021/2022. Jakie są plany na kolejny?

Urszula Kropiewnicka
Urszula Kropiewnicka
319 wydarzeń artystycznych, ponad 37 tys. widzów, cztery premiery, opery, operetki, musicale, bajki, wydarzenia edukacyjne. W Operze i Filharmonii Podlaskiej w piątek, 24 czerwca, na zakończenie sezonu artystycznego 2021/2022 wystąpił, jeden z największych muzycznych talentów naszych czasów - skrzypek Piotr Pławner. Jakie są plany instytucji na kolejny rok?

Podczas konferencji prasowej, 24 czerwca, Mirosław Jacek Błaszczyk, dyrektor artystyczny Opery, poinformował, że sezon 2021/2022 był niezwykle ciekawy i różnorodny, ale na wysokim poziomie.

- Odbyła się premiera "Wesołej wdówki", która uzyskała nie tylko znakomite recenzje wśród melomanów, ale także wśród krytyków. Były wznowienia "Cyganerii" i "Doktora Żywago". Mieliśmy fantastyczne widowisko wokalno-taneczne "Brodway Dance Club". Zrealizowaliśmy produkcję "W piękny rejs z Anną German" – wymieniał. I dodał: - Mieliśmy także znakomitych solistów, m.in. Marka Pijarowskiego. 15-lecie obchodził nasz chór pod dyrekcją prof. Violetty Bieleckiej. Chór, który jest najlepszym chórem nie tylko w Polsce - podkreślał Błaszczyk.

Wśród wydarzeń warto wspomnieć:

  • Jerzy Maksymiuk zawitał do Opery z wykonaniem utworu "Stabat Mater"
  • koncert charytatywny na rzecz osób z Ukrainy "Sercem z Ukrainą"
  • koncert z udziałem maestro Antoni Wit i Włodek Pawlik
  • "Jesus Christ Superstar", przedstawienia dla dzieci "Adonis powraca" i "Brzydki kaczorek"
  • Ogólnopolski Konkurs Młodych Dyrygentów
  • premiera widowiska scenicznego "Quo vadis"
  • w październiku zespół Opery wyjechał do Rzymu na koncerty w ramach projektu "Kultura inspirująca"
  • instytucja zdobyła również nagrodę Fryderyka za III i VI Symfonię Pawła Łukaszewskiego w kategorii album roku "Muzyka symfoniczna"

- Będąc szefem artystycznym z dużym stażem, muszę powiedzieć, że takiego bogactwa i takiego oddźwięku dawno nie miałem. Jestem bardzo zadowolony i dumny, że mogę kierować artystycznie tą instytucją – powiedział Mirosław Jacek Błaszczyk.

Plany w sezonie artystycznym 2022/2023

Dyrektor Opery i Filharmonii Podlaskiej, prof. Violetta Bielecka, powiadomiła, że w nowym sezonie czekają nas premiery.

- 23 września tego roku odbędzie się premiera musicalu "West Side Story" z muzyką Leonarda Bernsteina, w reżyserii Jakuba Szydłowskiego. Odbędzie się także premiera bajki dla młodzieży "Legendy Podlasia" – zapowiedziała.

Odbędzie się 26 koncertów symfonicznych z szerokim i bogatym programem muzyki współczesnej, czy romantycznej. Do programu wróci "Opera Turandot" Giacoma Pucciniego, czy dzieła Stanisława Moniuszki.

- Orkiestra i Chór Opery weźmie udział w Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Sakralnej "Gaude Mater" w Częstochowie w maju 2023 roku, gdzie wykonamy "Nieszpory maryjne" Pawła Łukaszewskiego - mówiła Violetta Bielecka.

Oprócz tego audycje szkolne, "Familijne poranki symfoniczne" w Operze Podlaskiej. Z kolei chór Opery weźmie udział w Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym "Chopin i jego Europa" oraz w Festiwalu Muzycznym w Bydgoszczy, w repertuarze muzyka Wojciecha Kilara.

W Operze i Filharmonii Podlaskiej odbędzie się 23 września, premiera musicalu "West Side Story".

Jarosław Staniek, choreograf przekonywał, że "West Side Story", to widowisko dla każdego fascynujące.

- Jest to pogranicze musicalu i klasyki, bardzo wymagające, ale i emocjonujące. Podstawą historii jest "Romeo i Julia", ale przeniesione w inne realia – podkreślił.

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny