Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koncert „Początki Podlaskiej Policji czyli rzecz o Ojczyzny ratowaniu” w OiFP

Urszula Kropiewnicka
Urszula Kropiewnicka
Koncert „Początki Podlaskiej Policji czyli rzecz o Ojczyzny ratowaniu” odbędzie się 6 maja 2022 roku o godz. 14 w Operze i Filharmonii Podlaskiej – Europejskim Centrum Sztuki w Białymstoku. Impreza to gest podziękowania funkcjonariuszom za pełnioną służbę.

- Utrzymująca się napięta sytuacja na wschodniej granicy Polski jest sprawdzianem nas wszystkich, naszego patriotyzmu, naszej odpowiedzialności, ale też profesjonalizmu służb. Dzisiaj jesteśmy przekonani, że nasi koledzy zdają ten trudny egzamin z wyróżnieniem i za tą pełną oddania służbę chcielibyśmy podziękować dedykując im wydarzenie muzyczne „Początki Podlaskiej Policji czyli rzecz o Ojczyzny ratowaniu” – informuje podinspektor Tomasz Krupa.

Podczas koncertu „Początki Podlaskiej Policji czyli rzecz o Ojczyzny ratowaniu”, który odbędzie się w piątek (6.05), zostaną wykonane standardy przedwojennej muzyki, głównie pieśni patriotyczne lecz w wersji współczesnej, rockowej. - Usłyszymy m.in. „Wojenko, wojenko”, czy „Przybyli ułani” w aranżacji i przy akompaniamencie Maxa Fedorowa oraz zespołu The Consonance Trio – mówi Łukasz Seweryński, reżyser widowiska. I dodaje: - Pieśni patriotyczne zaśpiewa Chór Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku. Odniesiemy się również do początków Podlaskiej Policji. Pomiędzy utworami na scenie białostoccy aktorzy przedstawią fabularyzowaną historię Dywizjonu Huzarów Śmierci. Jednostki ochotników, która w brawurowy sposób walczyła z bolszewikami pod dowództwem porucznika Józefa Siły-Nowickiego.

Warto wspomnieć, że Krzysztof Szubzda napisał scenariusz w oparciu o prawdziwe wydarzenia. - Chodzi o losy młodego chłopaka Antoniego spod Choroszczy, który wbrew woli rodziców i narzeczonej zaciąga się do formowanego oddziału Jazdy Ochotniczej 1. Armii, znanego szerzej pod nazwą Dywizjonu Huzarów Śmierci. Po zakończeniu wojny polsko-bolszewickiej oddział został rozwiązany, a żołnierze stali się podstawą kadr dla tworzonej od nowa białostockiej Policji - opowiada reżyser Seweryński.

Organizatorzy zapewniają, że całość gali ilustrowana będzie multimediami nagranymi przy udziale podlaskich rekonstruktorów: Szwadronu Kawalerii im. 10 Pułku Ułanów Litewskich oraz Grupy Rekonstrukcji Historycznej "Policja Państwowa '39".

Jak mówi podinspektor Tomasz Krupa, impreza tej rangi odbędzie się po raz pierwszy w Białymstoku. - Podczas gali oprócz wątków historycznych Podlaskiej Policji, zostaną wręczone medale za wybitne zasługi w dziedzinie realizacji ustawowych zadań policji dla osób, które współpracują z Policją. To odznaczenia cywilne nadawane przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych, także za współpracę polskiej Policji z funkcjonariuszami z innych państw – podkreślił.

Marek Gajewski z Muzeum Wojska w Białymstoku, również włączył się w przygotowanie imprezy, głównie pod kątem merytorycznym. To autor oraz współautor kilku wydawnictw książkowych i kilkunastu artykułów o polskiej Policji Państwowej (m. in. „Komendanci Główni Policji Państwowej 1918-1939”, „213 Policyjny Pułk Piechoty wojny 1920 roku”). W 2020 roku Podlaski Laur Muzealny trafił do Marka Gajewskiego za wystawę czasową "Policjanci międzywojennego Białegostoku 1919-1939" i wydawnictwo albumowe o białostockich policjantach.

- Najważniejszą dla mnie publikacją jest wydany drukiem przez Muzeum Wojska w Białymstoku w 2019 roku, w 100. rocznicę powołania Policji Państwowej (ustawa sejmowa z 24 lipca 1919 roku), „Album biograficzno-fotograficzny funkcjonariuszy Policji Państwowej woj. białostockiego 1919-1939”. Zawiera on biogramy i noty biograficzne ponad 2650 policjantów, w tym wszystkich wyższych funkcjonariuszy tj. oficerów - komendantów okręgowych i powiatowych, kierowników komisariatów, oficerów organów śledczych i policyjnej defensywy – poinformował.

Całość wydawnictwa, liczącego 607 stron, wzbogacona została liczbą prawie 470 archiwalnych fotografii, pozyskanych przez autora ze zbiorów muzealnych, archiwów, od rodzin policyjnych i prywatnych kolekcji. Książka została napisana w oparciu o liczne źródła archiwalne, będące wynikiem wieloletnich poszukiwań w polskich i zagranicznych archiwach.

- W moim przekonaniu jest to jedyna, tak bogato zilustrowana praca o dziejach białostockiej Policji Państwowej. W przyszłości Muzeum Wojska w Białymstoku planuje otwarcie portalu internetowego o białostockich policjantach, gdzie będzie można poznać nie tylko historię funkcjonowania organów policyjnych na Białostocczyźnie w okresie międzywojennym (także w pow. grodzieńskim i wołkowyskim), ale także poznać losy poszczególnych funkcjonariuszy (blisko 4 tys. nazwisk) – ocenił Gajewski.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny