Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koncert i gadżety upamiętnią Inkę (zdjęcia)

(dj) na podst. UM w Białymstoku
Magistrat i Muzeum Wojska upamiętnią Inkę koncertem, wystawą i gadżetami
Magistrat i Muzeum Wojska upamiętnią Inkę koncertem, wystawą i gadżetami Marcin Jakowiak/UM w Białymstoku
Koncert poświęcony pamięci Danuty Siedzikówny „Inki” odbędzie się na Rynku Kościuszki 28 sierpnia o godz. 19. Jego gwiazdą będzie zespół De Press.

28 sierpnia 2016 r. Muzeum Wojska w Białymstoku otworzy wystawę „Zachowaliśmy się jak trzeba. 5. i 6. Brygada Wileńska AK na Podlasiu 1944-1952”. Wystawa w Muzeum Wojska będzie zawierała 15 plansz ze zdjęciami, tekstami i dokumentami. Zostaną na nich przedstawione sylwetki wszystkich bohaterów piątej i szóstej brygady, ze szczególnym uwzględnieniem Danuty Siedzikówny.

Koncert poświęcony pamięci Danuty Siedzikówny „Inki” odbędzie się na Rynku Kościuszki 28 sierpnia o godz. 19. Jego gwiazdą będzie zespół De Press. To polsko-norweska grupa muzyczna założona w roku 1980 przez Polaka – Andrzeja Dziubka oraz Norwegów Jørna Kristensena i Ole Snortheima. Zespół łączy punk rocka z tradycyjną muzyką góralską spod Tatr. Podczas koncertu zagrają utwory z płyty „Piosenki Żołnierzy Wyklętych”.

Przy okazji otwarcia wystawy obędzie się także prezentacja komiksu o „Ince”, który na zlecenie Muzeum Wojska w Białymstoku stworzyli Daniel Baum i Paulina Królikowska. Wykorzystując motywy z komiksu przygotowane zostały także gadżety z „Inką” – m.in. koszulki i kubki.

Kim była Inka

Danuta Siedzikówna ps. „Inka” urodziła się w 1928 r. we wsi Guszczewina w powiecie bielskim. Była sanitariuszką 5. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej. W czerwcu 1945 r. została aresztowana przez NKWD-UB za współpracę z antykomunistycznym podziemiem. Z konwoju uwolnił ją patrol AK. „Inka” znów działała jako sanitariuszka oraz łączniczka, uczestnicząc w akcjach przeciw NKWD i UB. Ponownie aresztowana w lipcu 1946 r., została osadzona w więzieniu w Gdańsku. Po śledztwie Wojskowy Sąd Rejonowy skazał ją na karę śmierci, którą wykonano 28 sierpnia 1946 r.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny