Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Komuniści straszyli nim Polaków przez lata

(dor)
Jego zabójstwo podobno zlecił podobno sam Nikita Chruszczow. Marzyła mu się wolna Ukraina w sojuszu z Hitlerem, ale wychowały go polska szkoła i harcerstwo. Wiesław Romanowski napisał książkę z cyklu biografie przeklęte "Bandera terrorysta z Galicji".

Autor - zawodowy reporter ma świetne pióro. Ukrainę opisywał już w książce i przedstawiał w filmach dokumentalnych. Dla wydawnictwa Demart opisał historię postaci, którą przez lata straszeni byli Polacy. Właściwie - przez ostatnie 75 lat.

Romanowski wartko opisuje młodość ukraińskiego nacjonalisty, miesza czasy i wydarzenia, a wszystko po to, by zatrzymać uwagę czytelnika. I to mu się udaje. Mimochodem przypomina o jednym z największych mordów politycznych II RP.

Ukraiński nacjonalista na warszawskiej ulicy Foksal zastrzelił w 1934 roku ministra spraw wewnętrznych Bolesława Pierackiego. A było to w czasach, kiedy Piłsudski głosił, że wszystko co w Polsce najlepsze jest na jej obrzeżach - słynny bon mot o obwarzanku.

Niewielu jednak pamięta, że Polacy pacyfikowali wsie ukraińskie już w 1930 roku po tym jak narodowcy zaczęli napadać na naszych rodaków. Ale jeszcze mniej osób wie, że po mordzie na ministrze Marszałek zarządził "policyjną akcję represyjną". Objęła 450 wsi a ulubioną rozrywką ułanów było wieszanie ukraińskich kobiet za nogi, głową w dół, co nazywali "robieniem tulipana", a co potępiła międzynarodowa prasa.

Więcej osób z pewnością pamięta, że Bandera wierzył, iż po agresji Niemiec na Sowiety utworzy niepodległą Ukrainę. Zawiódł się on srodze w swoich politycznych mrzonkach, choć szpiegowskie szkolenia przechodził u faszystów w Wolnym Mieście Gdańsku i w Oliwie. A jeszcze w 1940 roku w okupowanym przez hitlerowców Krakowie Ukraińcy byli sprzymierzeńcami a tabliczki "nowej" administracji wypisywane były po niemiecku, polsku i ukraińsku.

Takich ciekawostek w książce Romanowskiego jest znacznie więcej. Podobnie jak archiwalnych ilustracji. Dostajemy także niemal wierny opis zabójstwa samego Bandery, śledztwa prowadzonego po jego śmierci, wreszcie ustalenia sposobu, w jakim zamachowiec przerwał jego życie. A był nietuzinkowy, nawet jak na lata 50. XX wieku.

Wiesław Romanowski z życzliwością przygląda się dzisiejszej Ukrainie i próbom budowania polityki historycznej tego państwa na micie Bandery - wszak i w samym Lwowie łatwo znaleźć można jego gigantyczny pomnik. Bo historia Polski i Ukrainy splatają się ze sobą od stuleci - na dobre i na złe.

Czytaj e-wydanie »

Zaplanuj wolny czas - koncerty, kluby, kino, wystawy, sport

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny