MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Komu przysługuje zasiłek opiekuńczy na opiekę nad osobą na kwarantannie lub izolacji?

OPRAC.:
Anna Bartosiewicz
Anna Bartosiewicz
Pxhere.com
Opiekujesz się osobą skierowaną na kwarantannę albo izolację domową? Sprawdź, czy masz prawo do zasiłku opiekuńczego. Wyjaśniamy, co zrobić, żeby otrzymać świadczenie.

Osoba, która musi zostać w domu, aby opiekować się dzieckiem lub innym członkiem rodziny objętym kwarantanną bądź izolacją domową, ma prawo do zasiłku opiekuńczego. O takie świadczenie można ubiegać się z powodu niezdolności do pracy lub konieczności opieki nad dzieckiem. Kwarantanna lub izolacja dziecka bądź innego członka rodziny jest traktowana tak samo jak choroba dziecka czy członka rodziny.

Kto ma prawo do zasiłku na opiekę związaną z koronawirusem?

Zasiłek opiekuńczy na opiekę nad dzieckiem lub członkiem rodziny na kwarantannie albo izolacji przysługuje na:

  • dziecko do lat 14
  • dziecko z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności albo orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki albo pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji do ukończenia 18 lat
  • innego członka rodziny

Aby otrzymać zasiłek opiekuńczy na opiekę z powodu koronawirusa, trzeba posiadać ubezpieczenie i złożyć oświadczenie o konieczności opieki nad dzieckiem lub członkiem rodziny przebywającym na kwarantannie albo odbywającym izolację domową u płatnika składek. Oświadczenie powinno być podpisane. Od 24 października 2020 r. stanowi ono podstawę do wypłaty zasiłku. Wzór oświadczenia można pobrać ze strony ZUS-u.

Wypłata dodatkowego zasiłku opiekuńczego może nastąpić z powodu zamknięcia żłobka, przedszkola, szkoły lub klubu dziecięcego, do których dzieci lub osoby dorosłe niepełnosprawne uczęszczały podczas epidemii koronawirusa.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Komu przysługuje? Co zrobić, ż...

Należy pamiętać, że pracodawca lub ZUS może wystąpić do organu Państwowej Inspekcji Sanitarnej o potwierdzenie informacji podanych w oświadczeniu.

W oświadczeniu ubezpieczony powinien podać:

  • imię i nazwisko
  • numer PESEL (jeśli go posiada)
  • dane dziecka lub innego członka rodziny, nad którym sprawowana jest opieka, odbywającego obowiązkową kwarantannę lub izolację w warunkach domowych
  • imię i nazwisko oraz numer PESEL osoby, nad którą sprawowana jest opieka (jeśli go posiada)
  • dzień, w którym rozpoczęła się kwarantanna lub izolacja domowa domowych
  • dzień zakończenia kwarantanny lub izolacji

Dostarczenie papierowej decyzji sanepidu do ZUS lub pracodawcy nie jest wymagane. Warto natomiast pamiętać o poinformowaniu przełożonego o nieobecności w pracy.
Zasady przyznawania zasiłku opiekuńczego na opiekę nad dzieckiem bądź członkiem rodziny przebywającym na kwarantannie lub izolacji domowej reguluje rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 23 października 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz. U. poz. 1931, z późn. zm.).

Przeczytaj również na temat:

Źródło: ZUS

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Grecy będą pracować 6 dni w tygodniu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny