Komputer dla Homera, Sprawny dojazd, zatrudnienie niepełnosprawnego

fot. Archiwum
Na Państwa pytania odpowiada Alicja Ryżyńska-Galicz z podlaskiego oddziału Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych
Na Państwa pytania odpowiada Alicja Ryżyńska-Galicz z podlaskiego oddziału Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych fot. Archiwum
Udostępnij:
Izabela: Podpisałam z państwem umowę na zakup sprzętu komputerowego w ramach programu "Komputer dla Homera". Proszę o wskazanie mi najbliższego sklepu komputerowego, w którym kupiłabym potrzebny mi sprzęt?

- Niestety, nie mogę pani sugerować konkretnego sklepu. Naruszyłoby to zasady uczciwej konkurencji. Program "Komputer dla Homera" zakłada, że beneficjent ma prawo swobodnego wyboru sprzedawcy sprzętu komputerowego (podobnie jak wózków i innych przedmiotów objętych dofinansowaniem).

Proszę o zwrócenie się o pomoc do rodziny, sąsiadów lub organizacji pozarządowych pomagających osobom niepełnosprawnym.

Janusz: Chcę zatrudnić osobę niepełnosprawną. Czy mogę liczyć na wsparcie tego zatrudnienia ze środków PFRON?

- Pracodawca, który chce zatrudnić osobę niepełnosprawną i tworzy dla niej stanowisko pracy, może otrzymać ze środków PFRON refundację kosztów wyposażenia tego stanowiska.

W tym roku maksymalna kwota wynosi około 43 tysiące złotych. Osoba, która ma być zatrudniona na tym stanowisku, musi być zarejes-trowana w urzędzie pracy jako bezrobotna lub poszukująca pracy. W naszym mieście to zadanie realizuje departament spraw społecznych urzędu miasta przy ulicy Branickiego 3/5. Właśnie tam można pobrać druk i uzyskać szczegółowe informacje. W powiatach natomiast zadanie to realizują urzędy pracy.

Na już zatrudnioną osobę niepełnosprawną pracodawca może otrzymać dofinansowanie, którego kwota jest zależna od stopnia niepełnosprawności, rodzaju schorzenia, wymiaru etatu i sposobu rozliczania z PFRON.

Jeżeli jest to pracownik ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, pracodawca może mieć refundowaną składkę emerytalną należną od pracownika i pracodawcy, a przy lekkim stopniu niepełnosprawności składkę wypadkową.

Tadeusz: Jakie warunki trzeba spełnić do uczestnictwa w programie "Sprawny dojazd" dla osoby dorosłej?

- W tym roku obowiązywały następujące kryteria, które musiały być spełnione łącznie: znaczny lub umiarkowany stopień niepełnospraw-ności, orzeczony ze względu na dysfunkcję kończyn dolnych lub ubytek kończyny górnej; wiek - mężczyźni do 65 roku życia, kobiety do 60 roku życia, aktywność zawodowa, umowa o pracę lub cywilnoprawna, działalność gospodarcza lub rolnicza. W przyszłym roku warunki te mogą ulec zmianie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Kurier Poranny
Dodaj ogłoszenie