Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Komputer dla Homera, Sprawny dojazd, zatrudnienie niepełnosprawnego

fot. Archiwum
Na Państwa pytania odpowiada Alicja Ryżyńska-Galicz z podlaskiego oddziału Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych
Na Państwa pytania odpowiada Alicja Ryżyńska-Galicz z podlaskiego oddziału Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych fot. Archiwum
Izabela: Podpisałam z państwem umowę na zakup sprzętu komputerowego w ramach programu "Komputer dla Homera". Proszę o wskazanie mi najbliższego sklepu komputerowego, w którym kupiłabym potrzebny mi sprzęt?

- Niestety, nie mogę pani sugerować konkretnego sklepu. Naruszyłoby to zasady uczciwej konkurencji. Program "Komputer dla Homera" zakłada, że beneficjent ma prawo swobodnego wyboru sprzedawcy sprzętu komputerowego (podobnie jak wózków i innych przedmiotów objętych dofinansowaniem).

Proszę o zwrócenie się o pomoc do rodziny, sąsiadów lub organizacji pozarządowych pomagających osobom niepełnosprawnym.

Janusz: Chcę zatrudnić osobę niepełnosprawną. Czy mogę liczyć na wsparcie tego zatrudnienia ze środków PFRON?

- Pracodawca, który chce zatrudnić osobę niepełnosprawną i tworzy dla niej stanowisko pracy, może otrzymać ze środków PFRON refundację kosztów wyposażenia tego stanowiska.

W tym roku maksymalna kwota wynosi około 43 tysiące złotych. Osoba, która ma być zatrudniona na tym stanowisku, musi być zarejes-trowana w urzędzie pracy jako bezrobotna lub poszukująca pracy. W naszym mieście to zadanie realizuje departament spraw społecznych urzędu miasta przy ulicy Branickiego 3/5. Właśnie tam można pobrać druk i uzyskać szczegółowe informacje. W powiatach natomiast zadanie to realizują urzędy pracy.

Na już zatrudnioną osobę niepełnosprawną pracodawca może otrzymać dofinansowanie, którego kwota jest zależna od stopnia niepełnosprawności, rodzaju schorzenia, wymiaru etatu i sposobu rozliczania z PFRON.

Jeżeli jest to pracownik ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, pracodawca może mieć refundowaną składkę emerytalną należną od pracownika i pracodawcy, a przy lekkim stopniu niepełnosprawności składkę wypadkową.

Tadeusz: Jakie warunki trzeba spełnić do uczestnictwa w programie "Sprawny dojazd" dla osoby dorosłej?

- W tym roku obowiązywały następujące kryteria, które musiały być spełnione łącznie: znaczny lub umiarkowany stopień niepełnospraw-ności, orzeczony ze względu na dysfunkcję kończyn dolnych lub ubytek kończyny górnej; wiek - mężczyźni do 65 roku życia, kobiety do 60 roku życia, aktywność zawodowa, umowa o pracę lub cywilnoprawna, działalność gospodarcza lub rolnicza. W przyszłym roku warunki te mogą ulec zmianie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny