Komitet Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa zabiega o oznakowanie grobów na cmentarzu przy ul. 11 listopada

Jakub Wróblewski
Jakub Wróblewski
Cmentarz przy ulicy 11 listopada.
Cmentarz przy ulicy 11 listopada. Wojciech Wojtkielewicz
W środę 7 czerwca obradował Komitet Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa przy białostockim Oddziale IPN w Białymstoku. Członkowie podsumowali swoją działalność oraz przedstawili plany na przyszłość. Komitet przyjął uchwałę zawierającą stanowisko w sprawie lepszego oznakowania cmentarza przy ulicy 11 listopada.

Działalność Komitetów Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa przy oddziałach Instytutu Pamięci Narodowej stanowi nawiązanie do Wojewódzkich Komitetów Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, stanowiących lokalne organy doradcze w zakresie polityki historycznej. Przewodniczącym komitetu przy białostockim oddziale IPN jest wicewojewoda podlaski dr Tomasz Madras.

W środę 7 czerwca odbyło się kolejne posiedzenie komitetu. Członkowie dyskutowali na temat przyszłych zadań. W planach jest m.in. odnowienie grobu tragicznie zmarłego ks. Stanisława Suchowolca, sprowadzenie szczątków oraz uroczysty pochówek prochów generała Ludwika Kmicica-Skrzyńskiego, czy organizacja uroczystości upamiętniających pacyfikację wsi Grzędy. Komitet przyjęła uchwałę zawierającą stanowisko w sprawie lepszego oznakowania cmentarza przy ulicy 11 listopada.

Na cmentarzu pochowani są żołnierze różnych stron, z różnych okresów historycznych. Znajdują się tam groby zarówno polskich bohaterów, jak i utrwalaczy władzy ludowej, którzy likwidowali polskie podziemie antykomunistyczne. Na cmentarzu znajdują się również groby żołnierzy sowieckich. Groby nie są wystarczająco opisane. Uważamy, że, przynajmniej, powinny pojawić się dodatkowe informacje, w formie tablicy przy głównej bramie, umożliwiające dokładne dowiedzenie się, kto jest pochowany na cmentarzu. Tych informacji brakuje szczególnie dla młodego pokolenia oraz osób niepasjonujących się historią - wyjaśnia dr Tomasz Madras.

Cmentarz został założony w 1920 roku. Według spisu wykonanego na podstawie ksiąg metrykalnych z lat 1919-1924 na cmentarzu wojskowym znajdowało się 789 mogił, w których pochowano 870 żołnierzy (w tym 87 jeńców rosyjskich) i 1 osobę cywilną. W okresie II wojny światowej część nagrobków uległa zniszczeniu. W ich miejsce pochowano żołnierzy Armii Czerwonej i Wojska Polskiego poległych i zmarłych w latach 1939-1949. Na cmentarzu miejsce ostatniego spoczynku znalazły również osoby zaangażowane we wprowadzanie komunizmu w Polsce.

Zobacz też:Podlaskie. Inauguracyjne posiedzenie Komitetu Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa przy białostockim Oddziale IPN w Białymstoku

iPolitycznie - w jakim momencie w relacji polsko-ukraińskich jesteśmy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny
Dodaj ogłoszenie