MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Komitet Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa zabiega o oznakowanie grobów na cmentarzu przy ul. 11 listopada

Jakub Wróblewski
Cmentarz przy ulicy 11 listopada.
Cmentarz przy ulicy 11 listopada. Wojciech Wojtkielewicz
W środę 7 czerwca obradował Komitet Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa przy białostockim Oddziale IPN w Białymstoku. Członkowie podsumowali swoją działalność oraz przedstawili plany na przyszłość. Komitet przyjął uchwałę zawierającą stanowisko w sprawie lepszego oznakowania cmentarza przy ulicy 11 listopada.

Działalność Komitetów Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa przy oddziałach Instytutu Pamięci Narodowej stanowi nawiązanie do Wojewódzkich Komitetów Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, stanowiących lokalne organy doradcze w zakresie polityki historycznej. Przewodniczącym komitetu przy białostockim oddziale IPN jest wicewojewoda podlaski dr Tomasz Madras.

W środę 7 czerwca odbyło się kolejne posiedzenie komitetu. Członkowie dyskutowali na temat przyszłych zadań. W planach jest m.in. odnowienie grobu tragicznie zmarłego ks. Stanisława Suchowolca, sprowadzenie szczątków oraz uroczysty pochówek prochów generała Ludwika Kmicica-Skrzyńskiego, czy organizacja uroczystości upamiętniających pacyfikację wsi Grzędy. Komitet przyjęła uchwałę zawierającą stanowisko w sprawie lepszego oznakowania cmentarza przy ulicy 11 listopada.

Na cmentarzu pochowani są żołnierze różnych stron, z różnych okresów historycznych. Znajdują się tam groby zarówno polskich bohaterów, jak i utrwalaczy władzy ludowej, którzy likwidowali polskie podziemie antykomunistyczne. Na cmentarzu znajdują się również groby żołnierzy sowieckich. Groby nie są wystarczająco opisane. Uważamy, że, przynajmniej, powinny pojawić się dodatkowe informacje, w formie tablicy przy głównej bramie, umożliwiające dokładne dowiedzenie się, kto jest pochowany na cmentarzu. Tych informacji brakuje szczególnie dla młodego pokolenia oraz osób niepasjonujących się historią - wyjaśnia dr Tomasz Madras.

Cmentarz został założony w 1920 roku. Według spisu wykonanego na podstawie ksiąg metrykalnych z lat 1919-1924 na cmentarzu wojskowym znajdowało się 789 mogił, w których pochowano 870 żołnierzy (w tym 87 jeńców rosyjskich) i 1 osobę cywilną. W okresie II wojny światowej część nagrobków uległa zniszczeniu. W ich miejsce pochowano żołnierzy Armii Czerwonej i Wojska Polskiego poległych i zmarłych w latach 1939-1949. Na cmentarzu miejsce ostatniego spoczynku znalazły również osoby zaangażowane we wprowadzanie komunizmu w Polsce.

Zobacz też:Podlaskie. Inauguracyjne posiedzenie Komitetu Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa przy białostockim Oddziale IPN w Białymstoku

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie żyje Kris Kristofferson

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny