Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Komisja orzekająca o zdarzeniach medycznych przyznaje odszkodowania pacjentom

(luk)
Komisja orzekająca o zdarzeniach medycznych przyznaje odszkodowania pacjentom
Komisja orzekająca o zdarzeniach medycznych przyznaje odszkodowania pacjentom sxc.hu
Cztery wnioski od poszkodowanych przez szpitale pacjentów wpłynęły na razie do komisji orzekającej o zdarzeniach medycznych w naszym województwie. Sprawy zakończą się najpóźniej za cztery miesiące.

Pacjenci powoli przekonują się do tej drogi prawnej - uważa Agnieszka Zemke-Górecka, przewodnicząca podlaskiej komisji.

Choć komisja działa od stycznia tego roku, na razie przyjęła tylko cztery skargi od pacjentów niezadowolonych z działania służby zdrowia. Wszystkie w ostatnich miesiącach. Wnioski dotyczą uszkodzenia ciała pacjenta i rozstroju zdrowia, a także zakażenie biologicznym czynnikiem chorobotwórczym. Tylko takie lakoniczne informacje udało nam się uzyskać, bo sprawy są w toku i członków komisji obowiązuje tajemnica.

Skład orzekający w sprawie pierwszego wniosku spotkał się 25 września. 5 listopada obradował kolejny w sprawie drugiego wniosku. Dwa następne wnioski będą rozpatrywane 19 listopada i 10 grudnia. Jeśli komisja, po rozpatrzeniu sprawy, m.in. zapoznaniu się z opiniami biegłych uzna, że do niepożądanych zdarzeń medycznych doszło, będzie mogła przyznać poszkodowanym odszkodowanie w maksymalnej wysokości 100 tys. zł.

- Mieliśmy też wnioski, które odrzuciliśmy, bo dotyczyły zdarzeń z ubiegłego roku - mówi Agnieszka Zemke-Górecka. - Te, które rozpatrujemy, są na etapie wstępnym, zwróciliśmy się do biegłych o wydanie opinii. Liczymy, że uda nam się wydać orzeczenia nie później niż w ciągu czterech miesięcy.

Komisja ma ułatwiać pacjentom poszkodowanym przez służbę zdrowia uzyskanie odszkodowania i zadośćuczynienia, bez konieczności występowania na drogę sądową. Postępowanie ma być prostsze i krótsze, ale też z góry ustalono maksymalną kwotę odszkodowania, jakie poszkodowany pacjent lub jego spadkobiercy, mogą otrzymać. To odpowiednio 100 lub 300 tysięcy złotych.

Do komisji można zgłaszać tylko te zdarzenia, które miały miejsce po 1 stycznia 2012 i wydarzyły się w szpitalu działającym na terenie danego województwa.

Sprawy, z którymi można zwracać się do komisji to np. zakażenie pacjenta biologicznym czynnikiem chorobotwórczym, uszkodzenie ciała lub rozstrój zdrowia albo śmierć pacjenta, będące następstwem niezgodnych z aktualną wiedzą medyczną diagnozy, leczenia lub zastosowania produktu leczniczego lub wyrobu medycznego.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny