Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Komercjalizacja nauki. Białostoccy naukowcy w programie TOP 500 Innovators

(peż)
Jedna osoba (po raz pierwszy) z Uniwersytetu w Białymstoku i pięcioro pracowników Politechniki Białostockie zakwalifikowało się do czwartej edycji rządowego programu TOP 500 Innovators, który wspiera innowacyjność w nauce.

W gronie 180 przedstawicieli polskich uczelni i ośrodków transferu technologii z Politechniki BIałostockiej są: dr hab. Piotr Mrozek, dr Magdalena Rutkowska-Sowa, dr Magdalena Topczewska, dr Jolanta Grażyna Zuzda i dr Maciej Brzozowski. A z Uniwersytetu w Białymstoku - mgr Karina Sachpazidu-Wójcicka z Wydziału Ekonomii i Zarządzania.

Jak informują obie uczelnie za  portalami Programu, uczestnicy projektu wyjadą na 9-tygodniowe programy stażowo-szkoleniowe w zakresie współpracy z gospodarką, zarządzania badaniami naukowymi oraz komercjalizacji ich wyników odbywające się na najlepszych uczelniach świata: Stanford University w USA i University of Cambridge w Wielkiej Brytanii.

Mgr Karina Sachpazidu-Wójcicka jest asystentką w Zakładzie Podstaw i Strategii Zarządzania UwB. Finalizuje prace nad doktoratem, który dotyczy właśnie transferu technologii w kontekście innowacyjności przedsiębiorstw - czytamy w komunikacie UwB.  Jest pierwszym pracownikiem Uniwersytetu w Białymstoku, który weźmie udział w tym ministerialnym projekcie.  Badaczka liczy, że doświadczenia ze stażu będzie mogła wykorzystać nie tylko w pracy naukowej, ale przede wszystkim w praktyce. Zamierza wspierać Uniwersytet w Białymstoku i jego pracowników w komercjalizacji.
Jak podkreśla – wbrew dość powszechnemu przekonaniu, że transfer z nauki do biznesu dotyczy głównie nauk technicznych i matematyczno-przyrodniczych, skutecznie komercjalizować można także dorobek nauk społecznych. Przedsiębiorstwa mogą być zainteresowane nie tylko technologiami, materiałami czy produktami opracowanymi w laboratoriach, ale także innowacyjnymi rozwiązaniami wypracowywanymi na podstawie badań i analiz ekonomicznych, socjologicznych czy prawnych – choć wymaga to nieco innego podejścia.

- Udział w TOP 500 to ciekawe i ważne doświadczenie– mówi Iza Senderacka z Wydziału Mechanicznego PB, która wzięła udział w Programie w 2013 roku. – To szansa na poszerzenie sieci kontaktów na szczeblu międzynarodowym. Znacząco rozwija się także kontakty krajowe – w programie biorą udział naukowcy i pracownicy wszystkich liczących się w Polsce uczelni i centrów transferu technologii. Dzięki temu można szybciej i efektywniej rozwiązywać problemy naukowe. Uczestnictwo w TOP 500 sprawiło, że inaczej patrzę na problem komercjalizacji wiedzy i badań. Dzięki Programowi można poznać firmy tworzące i wprowadzające nowatorskie rozwiązania technologiczne – i to firmy globalne!

Program zakłada udział 500 polskich naukowców i pracowników centrów transferu technologii w stażach i szkoleniach w ośrodkach naukowych i badawczych z czołówki rankingu szanghajskiego (Academic Ranking of World Universities) - przypomina Dorota Sawicka, rzeczniczka PB. - Polscy absolwenci poprzednich edycji zainicjowali powstanie blisko 40 różnego rodzaju spółek (23 spółek start-up, 3 spółek spin-off i 7 spółek celowych wyższych uczelni). Mają na swoim koncie wynalazki, m.in. pochłaniacz tlenu czy system cyfrowego zarządzania barwą. Założyli także stowarzyszenie, którego celem jest m.in. wspieranie przedsiębiorczości akademickiej, propagowanie idei współpracy nauki i biznesu oraz komercjalizacja badań naukowych. 
Absolwentami Programu TOP 500 Innovators są pracownicy Politechniki Białostockiej: mgr inż. Maciej Kopczyński, dr Jolanta Koszelew, dr inż. Joanna Mystkowska, mgr Izabela Senderacka i dr hab. Jerzy Szlendak.

Źródło: PB, UwB

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny