Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Komenda Wojedwódzka Policji w Białymstoku ma nowe pojazdy

Andrzej Matys
Andrzej Matys
Transporter opancerzony TUR VI
Transporter opancerzony TUR VI KWP Bialystok
Samodzielny Pododdział Kontrterrorystyczny Policji. To jego funkcjonariusze będą używali podczas akcji transportera opancerzonego TUR VI. Właśnie taki pojazd ten otrzymali kilka dni temu z Komendy Głównej Policji podlascy mundurowi.

Bazą dla opancerzonego TUR-a VI jest podwozie MAN-a z napędem 4x4. Nadwozie pojazdu liczy 6,4 m, a w kabinie pojazdu mieści się 10 osób (z kierowca i dowódcą). Z boków i z tyłu kabiny transporter ma 7 otworów strzeleckich, a na dachu właz, z którego można np. strzelać.

Pojazd ma opancerzoną komorę silnika, w której pracuje 6,9-litrowy turbodiesel o mocy ponad 300 KM. Napęd na cztery koła przekazuje 5-biegowy automat, zaś zbiornik TUR-a mieści 150 litrów paliwa.

Masa całkowita transportera sięga 15 ton. Samochód ma własny system gaśniczy, układ niezależnego ogrzewania, ogrzewane szyby boczne, wyciągarkę i klimatyzację, a także opony typu run-flat, które pozwalają na jazdę nawet po przestrzeleniu.

Białostocki olbrzym jest jednym z pięciu transporterów TUR VI jakie w zeszłym roku kupiła KGP, a w tym dokupi jeszcze trzy. Dwa TUR-y mają trafić do garnizonu mazowieckiego. Wyposażono je w platformy szturmowe, które pozwalają na działanie na wysokości 7 m, a z rozłożoną drabiną - do 9 m (III piętro budynku).
Pozostałe transportery zostaną przekazane m.in. do garnizonów: małopolskiego, pomorskiego i śląskiego. Wszystkie opancerzone pojazdy dla policji kosztowały 25 mln zł. Według Komendy Głównej Policji, pojazdy te przydadzą się m.in. do działań snajperskich, rozpoznania, odbijania zakładników z samolotu czy w akcjach w wysokich budynkach.

Dodajmy, że podlascy policjanci pod koniec 2019 roku otrzymali z KGP terenową Toyotę Land Cruiser (jest właśnie "ubierana" w policyjne barwy). Auto napędza diesel 2.8/177 KM, który współpracuje z 6-biegową skrzynią automatyczną. Zestaw ten zapewnia przyspieszenie od 100 km/h w 12,7 sek. i maksymalne 175 km/h.

Policyjny Landek został doposażony m.in. w radiotelefon czy lampy sygnalizacji uprzywilejowania. Standardowo zaś posiada pakiet Toyota Safety Sense, który oferuje m.in. system ochrony przed kolizją z funkcją wykrywania pieszych, adaptacyjny tempomat z funkcją hamowania i system ostrzegania o niezamierzonej zmianie pasa ruchu. Podwozie auta chroni płyty, a minimalny prześwit wynosi 21,5 cm, co wraz z napędem 4x4 gwarantuje łatwe pokonywanie każdego terenu.

Jeszcze jedną nowością jest skonstruowany na podwoziu ciężarówki MAN - specjalny pojazd do neutralizacji urządzeń i ładunków wybuchowych. Samochód jest fabrycznie wyposażony m.in. w pancerną kulę - komorę-pojemnik do przewożenia ładunków. Mają z niego korzystać kontrterroryści.

Jak poinformowała niedawno komenda główna, w 2019 roku na zakup prawie 1,8 tys. różnych pojazdów policja wydała 240 mln zł. Są to m.in.: radiowozy (oznakowane i nieoznakowane), furgony, więźniarki, samochody terenowe, łodzie, motocykle i pojazdy specjalistyczne.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny