Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Komary przypuściły atak na białostoczan. Magistrat: To nie plaga

Sylwia Taha [email protected] 85 748 74 12
Białostoczanie skarżą się na uciążliwe owady. Najbardziej cierpią bywalcy ogródków kawiarnianych
Białostoczanie skarżą się na uciążliwe owady. Najbardziej cierpią bywalcy ogródków kawiarnianych sxc.hu
Mieszkańcy masowo kupują środki odstraszające komary. Ich namnożeniu się sprzyjają wysokie temperatury, wilgoć i sąsiedztwo zbiorników wodnych. Magistrat uważa, że sytuacja daleka jest od alarmującej.

W weekend z półek jednej z białostockich aptek zniknęły wszystkie środki odstraszające komary i łagodzące ból po ukąszeniu.

- Przy ul. Suraskiej sprzedano cały ich zapas, ale nie bieżąco uzupełniamy asortyment - przyznaje Małgorzata Ostaszewska, kierowniczka działu aptek w Cefarmie. W kolejce po spreje i żele ustawili się klienci ogródków kawiarnianych, spacerowicze oraz mieszkańcy centrum, którym we znaki dawały się uciążliwe owady.

Właściciele restauracji zauważyli, że klienci skarżą się na komary.

- Najgorzej jest wieczorami. Wielu gości wcześniej myśli o popryskaniu się lub przychodzą ze swoimi Offami. Taki środek dostępny jest też w naszym barze - mówi Małgorzata Lewkowicz, menadżerka Esperanto Cafe.

- W lokalu mamy lampę owadobójczą, ale na zewnątrz nie możemy stosować środków chemicznych. To jest zabronione - wyjaśnia Bożena Czerech, kierowniczka restauracji Chili.
Uważa, że odpowiedzialność za zabezpieczenie się przeciw komarom spoczywa na gościach.

- Jeżeli ktoś jest uczulony na dany składnik, to my wtedy odpowiadamy, bo zapewniliśmy ten środek - dodaje menadżerka.

Innego zdania jest właściciel kawiarni Akcent.

- W tym tygodniu zawalczymy z komarami, choć wiem, że skuteczność tych środków jest znikoma - stwierdza Adam Samsonowicz z Akcentu.

Magistrat zapewnia, że monitoruje sytuację i nie wyklucza podjęcia walki z komarami w sytuacji, gdy zaczną stwarzać realne zagrożenie.

- Zjawisko jest uciążliwe, ale nie nosi znamion plagi. Akcje zwalczania komarów lub ich larw za pomocą środków chemicznych organizują zwykle gminy dotknięte powodzią - tłumaczy Urszula Sienkiewicz z biura prasowego białostockiego magistratu. -

W drodze przetargu wyłania się firmę dokonującą oprysków, ale my go na razie nie planujemy.

- Nie spotkałam się ze wstrząsem anafilaktycznym po ukąszeniu komara - przyznaje dr Joanna Zabielska-Cieciuch, lekarz rodzinny. - Ukąszenia te mogą być jednak groźne dla osób skłonnych do reakcji uczuleniowych. Odczyny alergiczne są duże, guzowate i rumiane. Wówczas podajemy preparaty antyalergiczne i maści sterydowe - mówi.

Po ukąszeniach możemy stosować żele łagodzące ból, lepiej jednak im zapobiegać niż zwalczać efekty ugryzienia.

- Szczególnie chrońmy dzieci - apeluje dr Zabielska-Cieciuch. Możemy zabezpieczać się dostępnymi repelentami, stosować spreje, a na okna zakładać moskitiery. - Polecam płytki lub urządzenie wkładane do kontaktu zawierające płyn zabijający komary - mówi lekarka.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny