Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kolory prawosławia na wystawie

Anna Kopeć
to wyjątkowa podróż po Kościele wschodnim.
to wyjątkowa podróż po Kościele wschodnim. Anatol Chomicz
Złote kopuły cerkwi, długie pielgrzymki, drewniane krzyże na świętej górze Grabarce, uroczyste nabożeństwa i najważniejsze symbole prawosławia. To wszystko możemy zobaczyć na jednej wystawie, która została otwarta w Białymstoku.

Naszym założeniem było wyjście z rzeczywistości wirtualnej, promocja naszego serwisu, ale przede wszystkim pokazanie całego bogactwa polskiego prawosławia - mówi Aleksander Wasyluk, organizator wystawy i koordynator serwisu OrthPhoto.net.

To dzięki tej witrynie internetowej powstała wystawa fotograficzna "Kolory Prawosławia. Polska", którą otworzono w Centrum Kultury Prawosławnej przy ul. św. Mikołaja 5.

Ta ekspozycja to niezwykła podróż po prawosławiu. Składa się na nią 200 zdjęć autorstwa 57 fotografów. Zobaczymy na nich okazałe cerkwie w miastach i klimatyczne niewielkie świątynie na wsiach, koloryt świątecznych i codziennych obrzędów religijnych, przedstawicieli duchowieństwa i parafian.

- Taki dobór zdjęć nie jest przypadkowy - mówi Aleksander Wasyluk. - Chcemy zaprezentować całe spektrum tego wyznania, dlatego będziemy tę wystawę prezentować w innych polskich miastach, ale też za granicą.

Przygotowania do tego przedsięwzięcia trwały trzy miesiące. Wystawa odbywa się z błogosławieństwem metropolity Sawy i pod honorowym patronatem prezydenta Bronisława Komorowskiego. Organizowana jest w Białymstoku już po raz trzeci.

W serwisie OrthPhoto fotograficy amatorzy i profesjonaliści dzielą się swoimi zdjęciami przedstawiającymi prawosławie z całego świata. Można tu zobaczyć miejsca, do których być może nigdy nie uda nam się dotrzeć, a te znane - poznać na nowo.

Na wystawie w przeważającej większości zobaczymy zdjęcia zrobione na Podlasiu, ale nie brakuje tu fotografii świątyń w Radomiu, Szczecinie, czy nabożeństw w Warszawie. Łodzi i Wrocławiu.

Oglądaniu zdjęć towarzyszy muzyka przygotowana przez Jana Smyka i impresja filmowa Romana Wasiluka. Wystawa czynna jest do 25 listopada, można ją oglądać codziennie w godz. 8-20.

Czytaj e-wydanie »

Nieruchomości z Twojego regionu

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Instahistorie z VIKI GABOR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny