MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kolonia Dębowik: Odkryto relikty osady sprzed wieków

Julita Januszkiewicz
– To bardzo ważne odkrycie. Oznacza, że dawniej mieszkali tu ludzie – mówi Adam Wawrusiewicz z Muzeum Podlaskiego w Białymstoku.
– To bardzo ważne odkrycie. Oznacza, że dawniej mieszkali tu ludzie – mówi Adam Wawrusiewicz z Muzeum Podlaskiego w Białymstoku. Anatol Chomicz
Archeolodzy pracują w kolonii Dębowik koło Supraśla zaledwie od tygodnia. Już odsłonili m.in. relikty osady neolitycznej. Znaleziono też fragmenty przedmiotów, które mogły powstać około 12-10 tysięcy lat przed naszą erą.

- To jedna z najstarszych osad epoki kamienia na Podlasiu - mówi Adam Wawrusiewicz, archeolog z Muzeum Podlaskiego w Białymstoku. Naukowcy odnaleźli około tysiąca wyrobów krzemiennych: strzały, groty, narzędzia, fragmenty siekierki krzemiennej i topora kamiennego czy dwieście fragmentów ceramicznych naczyń. Najstarsze ze znalezionych przedmiotów można datować na okres schyłkowego paleolitu - czas około 12-10 tysięcy lat przed naszą erą.

Stanowisko w kolonii Dębowik koło Supraśla to jedna z najstarszych osad epoki kamienia na Podlasiu - zaznacza Adam Wawrusiewicz, archeolog z Muzeum Podlaskiego.
Pierwsze prace wykopaliskowe odbyły się tutaj siedem lat temu. Archeolodzy odkryli wówczas fragmenty osady kultury ceramiki sznurowej. Jak wyjaśnia Adam Wawrusiewicz, na Podlasiu kultura ta jest słabo rozpoznana. Trzeba więc ją udokumentować oraz ratować przed zniszczeniem.

Po latach, dzięki współpracy gminy Supraśl, Muzeum Podlaskiego i Parku Krajobrazowego Puszczy Knyszyńskiej, naukowcy wrócili do Dębowika. Pracują tu od tygodnia.

- Jak na razie odsłoniliśmy relikty osady neolitycznej. Wstępnie datujemy ją na drugą połowę trzeciego tysiąclecia przed naszą erą. Natrafiliśmy też na pozostałości obozowisk i osiedli z okresu środkowej epoki kamienia, mezolitu, neolitu oraz brązu. Jest to przykład miejsca, które od czasu do czasu było zasiedlane przez ludzi - wyjaśnia archeolog.

Naukowcy wykopali także bogaty zbiór przedmiotów. Do tej pory odkryli około tysiąca wyrobów krzemiennych, jak strzały, groty, narzędzia, fragmenty siekierki krzemiennej i topora kamiennego. Znaleziono też dwieście fragmentów ceramicznych naczyń. Prawdopodobnie był tu warsztat.
Najstarsze ze znalezionych przedmiotów można datować na okres schyłkowego paleolitu - czas około 12-10 tysięcy lat przed naszą erą.

Zanim przedmioty te trafią do Muzeum Podlaskiego, zostaną zakonserwowane, zinwentaryzowane i opisane.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny