Kolejny rok unijnego projektu Wodociągów Białostockich

Artykuł sponsorowany
Prace sieciowe są tak prowadzone, aby utrudnień było jak najmniej (renowacja kanału sanitarnego w ul. Legionowej)
Planowo, zgodnie z ustalonym harmonogramem, przebiega w mijającym roku realizacja Projektu pt. „Optymalizacja gospodarki wodno-ściekowej na terenie Miasta Białegostoku i Gminy Wasilków – I etap”. To już trzecie przedsięwzięcie inwestycyjne Wodociągów Białostockich, które współfinansuje Fundusz Spójności Unii Europejskiej.
Kolejny rok unijnego projektu Wodociągów Białostockich

Wsparcie unijne wynosi 108,7 mln zł (63,7% ogólnej wartości projektu). Resztę stanowią środki własne przedsiębiorstwa, których część (47 mln zł) będzie pochodziła z pożyczki Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Zaplanowany na lata 2016-2021 projekt obejmuje siedemnaście zadań inwestycyjnych, dotyczących odbiorców bezpośrednio – poprzez budowę, przebudowę i modernizację sieci wodociągowo-kanalizacyjnej oraz pośrednio – poprzez działania na obiektach Spółki (oczyszczalni ścieków i wszystkich trzech stacjach uzdatniania wody). Odrębnym zadaniem jest zakup dwóch nowych samochodów. Pierwszy – wyposażony m.in. w samojezdną kamerę TV – służy do monitorowania sieci kanalizacyjnej, drugi – z odzyskiem wody – ma zastosowanie do czyszczenia kanałów. Od tego roku są już one wykorzystywane w celu efektywniejszej eksploatacji sieci.

W 2019 roku zostały zakończone, lub są w trakcie realizacji, następujące zadania:
– budowa sieci wodociągowej i sieci kanalizacji sanitarnej w ulicach Esperantystów, Grabowskiego i Szaykowskiej (wcześniej w tym rejonie Białegostoku, sąsiadującym z gminą Choroszcz, nie było infrastruktury wodociągowo-kanalizacyjnej);
– bezwykopowa renowacja kanalizacji sanitarnej w centrum Białegostoku, realizowana w formule „zaprojektuj i wybuduj”, dotycząca ulic: Malmeda (na odcinku od ul. Lipowej do ul. Białej), Spółdzielczej, Legionowej i Akademickiej;
– budowa kanalizacji sanitarnej w ul. Sowlańskiej, na odcinku od ul. Poziomej
do ul. Baranowickiej;
– przebudowa sieci kanalizacji sanitarnej w ulicach: Brzechwy, Kozłowej, Białostoczek, Gołdapskiej;
– przebudowa sieci kanalizacyjnej i wodociągowej w ulicach: Saturna, Neptuna i Plutona.

Na początku czerwca br. odbyło się drugie spotkanie informacyjne z białostoczanami, których posesje są położone tam, gdzie w ramach realizowanego Projektu powstaje możliwość podłączenia do sieci kanalizacyjnej. Tym razem dotyczyło ono ulic: Sowlańskiej, Brzechwy oraz Saturna, Neptuna i Plutona. Szczegółowych informacji udzielali na miejscu pracownicy Jednostki Realizującej Projekt (Wodociągi Białostockie), a przedstawiciele Zarządu Dróg Miejskich Urzędu Miejskiego w Białymstoku i Zarządu Białostockiej Komunikacji Miejskiej wyjaśniali zagadnienia związane z lokalną infrastrukturą drogowo-komunikacyjną. Informację bieżącą, doradztwo oraz – w miarę możliwości – pomoc w zakresie podłączeń do nowych sieci można uzyskać w Biurze Obsługi Klienta Wodociągów Białostockich – tel. 85 74 58 170, e-mail: bok@wobi.pl.

W związku z uwagami mieszkańców dotyczącymi utrudnień wynikających z przebudowy kanalizacji sanitarnej w ul. Brzechwy należy wyjaśnić, że powodem tych prac jest zły stan techniczny starego kanału oraz konieczność zwiększenia przepustowości systemu odbioru ścieków (w związku z rozbudową Osiedla Wygoda i Kolonii Bagnówka). Głębokie, około 6-metrowe położenie kanału i wysoki poziom wód gruntowych są dużym utrudnieniem w realizacji tej inwestycji. Mimo to postępuje ona zgodnie z harmonogramem – wykonano prace montażowe, obecnie trwa odbudowa nawierzchni. Przy korzystnych warunkach pogodowych to zadanie może zakończyć się jeszcze w roku bieżącym, a nie – jak zostało zaplanowane – w terminie do końca I kwartału przyszłego roku.

W 2019 roku rozpoczęto też dwa inne zadania „sieciowe”: w sierpniu – przebudowę kanalizacji sanitarnej w ul. Składowej, we wrześniu – renowację (w systemie „zaprojektuj i wybuduj”) kanału sanitarnego w ul. Zwycięstwa. Wodociągi Białostockie przepraszają za wszelkie uciążliwości. Są one przejściowe, zaś działania przedsiębiorstwa niezmiennie mają na celu dobro mieszkańców.

Wśród inwestycji na terenie Wodociągów ten rok przebiegał pod znakiem budowy trzeciego pulsatora w Stacji Uzdatniania Wody – Pietrasze. Dobiegają końca roboty budowlane i wyposażenie techniczne, trwają prace wykończeniowe oraz przygotowanie do rozruchu.

Po włączeniu nowego obiektu do eksploatacji znacznie wzrośnie wydajność i skuteczność koagulacji – jednego z etapów technologii uzdatniania wody. W efekcie bezpieczeństwo zaopatrzenia aglomeracji białostockiej w dobrą i zdrową wodę wodociągową będzie jeszcze większe.

Nazwa Beneficjenta: Wodociągi Białostockie Sp. z o.o.
Tytuł Projektu: Optymalizacja gospodarki wodno-ściekowej na terenie Miasta Białegostoku i Gminy Wasilków – I etap
Całkowita wartość projektu: 170 673 563,37 PLN netto
Dofinansowanie z UE: 108 699 239,31 PLN
Źródło dofinansowania: Fundusz Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura
i Środowisko 2014-2020, działania 2.3 Gospodarka wodno-ściekowa w aglomeracjach.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3