Kolejny medal mistrzostw świata w kolarstwie torowym dla zawodnika z Brzegu!

Marcin Sagan
Wojciech Pszczolarski spisał się znakomicie.
Wojciech Pszczolarski spisał się znakomicie. archiwum prywatne
Mający prawie 26 lat Wojciech Pszczolarski był na mistrzostwach świata w Hongkongu trzeci w wyścigu punktowym. Medal zdobył w znakomitym stylu.

To są niesamowite mistrzostwa dla pochodzącej z Brzegu dwójki zawodników, którzy na co dzień reprezentują barwy grupy z czeskiego Prościejowa. W czwartek złoto w konkurencji scratch zdobył 27-letni Adrian Tekliński, a w piątek na najniższym stopniu podium w wyścigu punktowym stanął Pszczolarski. Dla niego to drugi wielki sukces w karierze. W 2015 roku był bowiem mistrzem Europy - także w wyścigu punktowym.

Piątkowe zmagania na welodromie w Hongkongu były znakomite w wykonaniu Pszczolarskiego. Od początku było widać, że jest w wysokiej dyspozycji. Wyścig punktowy polega na jeździe całej grupy przez 150 okrążeń toru (37,5 km), a na co dziesiątym okrążeniu jest finisz na którym czterech zawodników zdobywa punkty (odpowiednio: 5, 3, 2 i 1). Podwójnie punktowane jest ostatnie okrążenie, a dodatkowe 20 punktów można dołożyć do dorobku jeśli uzyska się nad główną grupą okrążenie przewagi.

Pszczolarski od początku regularnie punktował, a co najważniejsze wraz z trójką innych zawodników zdublowali rywali i zyskali 20 punktów. W tej grupie byli też: Cameron Meyer (Australia), Niklas Larsen (Dania) oraz Kenny De Ketele (Belgia). Ta grupa uzyskała więc dużą przewagę nad resztą stawki. Potem Meyer jeszcze raz zaliczył 20-punktową premię i było jasne, że zdobędzie złoty medal.

Przed ostatnim finiszem Pszczolarski miał 40 punktów, Larsen 34, a De Ketele 30. Belg „urwał” się jednak rywalom wygrał finisz i zdobył 10 punktów zrównując się z Pszczolarskim, ale że był lepszy na ostatnim finiszu, to zgodnie z regulaminem wyprzedził Polaka, który na sam koniec nie powiększył swojego dorobku. Duńczyk na szczęście też nie punktował. Ostatecznie więc w gronie 24 zawodników, którzy stanęli do walki wygrał Meyer (76 pkt) przed De Ketele i Pszczolarskim (po 40 pkt), a czwarty był Larsen (34 pkt). Brązowy medal światowego czempionatu to wielki sukces zawodnika z Brzegu.

W sobotę i niedzielę dwa ostatnie dni mistrzostw. W niedzielę (początek zawodów o godz. 8.00 polskiego czasu) wystartuje jeszcze pochodzący z Wyszkowa Śląskiego koło Nysy Krzysztof Maksel. Pojedzie on w sprincie na 1 km. W sprincie drużynowym wraz z kolegami z reprezentacji Polski zajął on w środę 4. miejsce.

#TOPSportowy24

- SPORTOWY PRZEGLĄD INTERNETU

Materiał oryginalny: Kolejny medal mistrzostw świata w kolarstwie torowym dla zawodnika z Brzegu! - Nowa Trybuna Opolska