Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kolejna łapska szkoła ma sztandar z wizerunkiem swego patrona

Marian Olechnowicz
Ale widać, że ksiądz Józef Wyzner, proboszcz parafii św. Krzyża jest wyraźnie wzruszony. Bo ceni historię i patriotyzm. Z namaszczeniem święci pochylony sztandar.
Ale widać, że ksiądz Józef Wyzner, proboszcz parafii św. Krzyża jest wyraźnie wzruszony. Bo ceni historię i patriotyzm. Z namaszczeniem święci pochylony sztandar.
Symboliczne gwoździe do drzewca sztandaru Gimnazjum nr 1 wbijali krewni ppłk. Stanisława Łacińskiego-Nilskiego: Elżbieta Borowska, Andrzej Łapiński oraz Krzysztof Perkowski. Przypomijmy: Pułkownik Nilski był najbliższym współpracownikiem Józefa Piłsudskiego. W listopadzie 1918 roku bronił Lwowa. Potem walczył w powstaniu wielkopolskim i wojnie 1920 roku.

Stefan Czarniecki jest patronem Zespołu Szkół Mechanicznych. Jego wizerunek widnieje na sztandarze szkoły. Swoich patronów i sztandary mają również dwie łapskie podstawówki. Nad “jedynką" czuwa Jan Paweł II, zaś w “dwójka" od wielu lat należy do rodziny szkół imienia Mikołaja Kopernika. Od tygodnia piękny sztandar, z orłem legionowym, herbami Łap , a przede wszystkim wizerunkiem ppłk. Stanisława Łacińskiego-Nilskiego ma łapskie Gimnazjum nr 1.

Sztandar poświęcony

Godzina 10, kościół św. Krzyża wypełniony młodzieżą gimnazjalną i nauczycielami. W ławach zasiedli także posłowie i samorządowcy. No i całkiem pokaźna grupa mieszkańców Łap , szczególnie tryb starszych wiekiem. Dobrze, że wnętrze świątyni jest pięknie odnowione. Jakby właśnie wyszykowane na taką uroczystość.

Zaczyna się. Do wnętrza wkraczają poczty sztandarowe szkół. I na końcu ten najnowszy sztandar niesiony przez Dariusza Rydzewskiego, nauczyciela Gimnazjum nr 1. Asystują mu Małgorzata Dadura i Edyta Wojciechowska, która pochodzi z Łapińskich o przydomku Kaczor. Tak, jak bohaterski pułkownik.

Msza krótka, sprawna. Ksiądz Dariusz Niewiński też w swojej homilii nie stara się rozwlekać. Mówi krótko o jedności i solidarności, wskazując na przykład apostołów. A teraz pod nowym sztandarem solidarnej będzie w społeczności łapskiego gimnazjum.

Ale widać, że ksiądz Józef Wyzner, proboszcz parafii św. Krzyża jest wyraźnie wzruszony. Bo ceni historię i patriotyzm. Z namaszczeniem święci pochylony sztandar. W dwóch rzędach głównej nawy stoją inne poczty. Ale ten jest najważniejszy. Z jednej strony płótna widnieje piękny orzeł w koronie. Za to z drugiej jest pułkownik Nilski, cały w brązie. Na jaki w historii zasłużył. Bo walczył, aby skrzydła Orła nigdy nie były związane.

- Sztandar idzie zawsze z przodu - mówił kapłan. - Aby każdy go widział, szanował. I bronił kiedy będzie trzeba. Zna pułkownika Poznań, Warszawa i Lwów. Teraz ten bohater powrócił do Łap .

Gwoździe do drzewca

Po mszy przemarsz do szkoły. Dobrze, że deszcze na chwilę przestał padać. Szkolna sala gimnastyczna wypełniona po brzegi.

- Dobrze się stało, że ta uroczystość wypada w roku jubileuszu dziesięciolecia naszej szkoły - uważa Tamara Łapińska, dyrektor gimnazjum. - Jesteśmy dumni z tego sztandaru. Teraz chcemy, aby tutaj powstało niewielkie muzeum - dodaje pani dyrektor..

I wreszcie nadchodzi szczególny moment gdy zaproszeni goście honorowi i fundatorzy wbijają symboliczne gwoździe do drzewca sztandaru. Jako pierwsi uczynili to najbliżsi krewni pułkownika (na zdjęciu): Elżbieta Borowska, Andrzej Łapiński oraz Krzysztof Perkowski. Bo pułkownik był z tej ziemi, z rodu Łapińskich “Kaczorów".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny