Kolejka ma przyciągnąć turystów i zarabiać sama na siebie

Julita Januszkiewicz jjanuszkiewicz@poranny.pl tel. 85 74 89 518
W budynku lokomotywowni znajdzie się stacja oraz perony. A tuż obok powstanie pole kempingowe. <br>
W budynku lokomotywowni znajdzie się stacja oraz perony. A tuż obok powstanie pole kempingowe.
Nadleśnictwo Czarna Białostocka szuka dzierżawcy kolejki wąskotorowej. To on już w te wakacje ma się zająć organizacją wycieczek na trasie Czarna Białostocka - Kopna Góra. Termin składania ofert upływa w środę. Na razie firmy interesują się przetargiem. Ale ofert nie ma.

Kolejka wąskotorowa ma szansę stać się atrakcją turystyczną w regionie. Może być wizytówką Puszczy Knyszyńskiej - podkreśla Andrzej Stobiński, nadleśniczy w Nadleśnictwie Czarna Białostocka, które niedawno ogłosiło przetarg na jej dzierżawę.

Poszukiwana jest firma, która na co dzień zajmuje się przewozami pasażerskimi wąskotorówką. I ma na to wszelkie pozwolenia. Powinna posiadać także dwie lokomotywki oraz wagoniki. - Oprócz tego, od dzierżawcy będziemy wymagali, by odpowiednio zagospodarował teren, czyli wybudował tu wiatę i przystanek. Musi też zadbać o torowisko. W niektórych miejscach trzeba je naprawić lub odkrzaczyć - wyjaśnia Andrzej Stobiński.

Termin składania ofert upływa 2 kwietnia. Jak mówi nadleśniczy, firmy interesują się przetargiem. Do nadleśnictwa dzwonią telefony z zapytaniami.

- Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem i uda nam się znaleźć firmę, to podpiszemy z nią umowę na trzydziestoletnią dzierżawę kolejki - mówi Andrzej Stobiński.

I już w te wakacje byłyby organizowane pierwsze wycieczki edukacyjne. Nie lada atrakcją byłby przejazd nie tylko kolejką, ale także ręcznymi drezynami. Dorośli i dzieci mogliby poznawać oraz odkrywać tajemnice puszczańskiej przyrody.

Wiadomo, że trasa będzie wiodła z osiedla Buksztel w Czarnej Białostockiej do Kopnej Góry. To odcinek o długości 20 km.

Na tym jednak nie koniec. W planach jest także powstanie lokomotywowni. Wewnątrz ma być stacja, perony oraz zaplecze techniczne. Tu też będą organizowane wystawy. Dzięki temu turyści poznają historię kolejki. Jej początki sięgają 1914 roku - wtedy ruszyła jej budowa.

W pobliżu zostanie także urządzony pierwszy w tej okolicy nowoczesny kemping wraz z zadaszonymi miejscami ogniskowymi, ławeczkami i sanitariatami. Są już projekty. Ale powodzenie planów zależy od tego czy nadleśnictwu uda się pozyskać unijne fundusze.

Inwestycja może kosztować nawet kilka milionów złotych. - Czekamy na uruchomienie nowej perspektywy unijnej na lata 2014-2020. Jeśli otrzymamy wparcie, wówczas rozpoczniemy prace - dodaje Andrzej Stobiński.

To już druga próba przywrócenia świetności kolejce. Wcześniej miała to zrobić Fundacja na rzecz Leśnych Kolei Wąskotorowych. Dzierżawca nie wywiązywał się jednak z zadania, więc nadleśnictwo zerwało z nim umowę.

Czytaj e-wydanie »

FLESZ: Kiedy będzie wiosna? Zwierzęta dają sygnały.

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 23

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

K
Kasa

 Panie @ gajowy przyjmując prezentowane przez Pana stanowisko za rzetelne i prawdziwe, poparte fachową Pana wiedzę, oraz obecną sytuację finansową LP ( w związku ze zmianą Ustawy o Lasach ), należy powiedzieć sobie oraz mieszkańcom Czarnej, iż Rewitalizację Kolejki Wąskotorowej można i należy włożyć w opowieści dziś historyczne. Odtworzeniem i uruchomieniem kolejki  głowy sobie dalej  nie zawracać! Trudno,..... jeszcze jedna nauczka by w przyszłości, będąc nadleśniczym czy też burmistrzem, nie strzępić języka obiecankami, bo zmiana realiów np organizacyjnych czy finansowych może całkowicie zniweczyć nawet najpiękniejsze plany.

g
gajowy

A może tak trochę z innej beczki i zanim się zacznie totalna krytyka niech niektórzy poczytają np. w internecie.  LP jedyny twór w Polsce nie jest PP(dawne przedsiębiorstwo państwowe -coś takiego jeszcze istnieje) nie jest jakąkolwiek spółką czy to prywatną czy taką której działalność określa Kodeks Handlowy . Czy to PP czy Spółki zobligowane są do płacenia podatku od zysku dlatego uciekają od tego idąc w koszty. A LP, zyski naprawdę duże, z  roku na rok odkładane na konto z motywacją że zabezpieczenie ewentualnych klęsk. Srednia zarobków podobno wyższa niż w górnictwie, socjal itd. Gdy Tusk (którego nie lubię) zaczął chodzić im koło d... to zaczęły się lawinowo robić inwestycje by zrobić koszty i ograniczyć zyski. Tyle ile np. u nas,  w ostatnich latach LP wydały na leśne drogi, to cała Czarna miałaby utwardzone ulice, remont budynku Nadleśnictwa (cacko), ogrodzenie, ogrzewanie geotermalne, remont warsztatów i budynków zabytków, nowe budynki, polbruki itd., itd. W na siłę robionych kosztach znalazł się również projekt reaktywacji kolejki. Niestety nasz krajowy wszechwładca obciążył zyski LP, teraz kwotowo a w latach przyszłych procentowo podatkiem od obrotu. I tu dochodzimy do naszego podwórka. Stało się. Na siłę kosztów robić nie ma sensu to i plany kolejki (która raczej dochodowa nie będzie) można włożyć do lamusa. Można trochę się potłumaczyć np. brakiem współpracy itd. itp. (jakby o tym nie było wiadomo rok temu) innymi sprawami ale wszystko to tylko tłumaczenie by wyjść z tego z tzw. twarzą. 

Zanim zacznie się krytyka warto poczytać kto jakie płaci podatki : prywatna firma, spółka (dowolna), PP i LP. A co do osiąganych zysków warto też zwrócić uwagę że LP w przeciwieństwie do innych nie muszą się starać by zysk ten osiągać są super monopolistą. Jestem przeciwnikiem ich prywatyzacji ale jeżeli taki twór istnieje to jakieś odgórne regulacje winny być czy to cenowe czy podatkowe czy inne np. część zysku inwestowane w Gminach.

K
Kasa

 Szanowny Panie Nadleśniczy. Po przeczytaniu w " Rozmaitościach" wywiadu z Panem dochodzę do wniosku, że wreszcie uderzył Pan we właściwą nutę, jasno i dobitnie stwierdzając iż przyszłe istnienie czyli reaktywacja Leśnej Kolejki Wąskotorowej  ( "perełki regiony" ) jest zadaniem które może podźwignąć tylko zespół LP, samorządów, firm prywatnych oraz innych potrzebnych instytucji. Pisałem już o tym kilka lat temu. Z obecnym burmistrzem, zarówno poprzedni Nadleśniczy jak i Pan, nie doszliście i nie dojdziecie do żadnych porozumień - co potwierdzają trzy kolejne kadencje tego Pana Matejki. Nie będę pisał jakie są tego przyczyny. Dlatego mam radę i propozycję aby ze wszelkimi sprawami dotyczącymi reaktywacji kolejki się wstrzymać do czasu wyboru nowych władz lokalnych i wystartować potem jako z zadaniem wspólnym. Dobrze, powie  Pan i spyta a co gdy zostanie wybrana " ta sama władza " ? Wtedy........ wtedy daj Pan sobie spokój z kolejką, " leśną  perełką " jako atrakcją na skalę regionu, powiatu, województwa i kraju. Niech najwyżej pozostanie jako mała atrakcja muzealna Nadleśnictwa, bądź element planowanego parku przyrodniczego, łowieckiego czy tylko jako niespodzianka " ukrytej" ostoi. Nie będę podpowiadał, sam Pan wiesz co z nią zrobić. I tak dziwię się, że Minister Propagandy Gminy Pani Redaktor Naczelna Rozmaitości Teresa Irena Sadowska dostała zgodę na przeprowadzenie z Panem wywiadu. Życzę powodzenia i przemyślenia propozycji.

G
Gość

  Ja tam sobie myślę , że zadanie po części zostało spełnione.  Kolejka miała przyciągnąć turystów ? Miała, to i przyciągnęła. Popatrzcie, popatrzcie jeden nawet tu został i na tym forum pyskuje jak jakiś jarmarczny filozof krzykacz - a to tylko turysta. Wprawdzie na tym nie zarabia, ale czy to ważne? ? ? Kolejka też na siebie nie zarabia a takiemu nadleśniczemu lub burmistrzowi codziennego snu z oka nie spędza. Raz w roku tylko czkawką się odbija. Ot i wszystko.  Tematem wyborczym też nie będzie, bo o władzę ani o wpływy nie walczy - a nawet o nich nie śni. Ot taki sobie temat - dyżurny, historycznie sentymentalny, a tak naprawdę mieszkańcom Czarnej obojętny. Więc niech tak zostanie.

t
turysta

Wybory na nosie, trzeba zaistnieć, nóż widelec profit będzie lub cel osiągnięty /znaczy się władza zdobyta i spokój na parę lat/.

Szok, nie szok. Życie. Korzysta ten kto cwańszy. I niekoniecznie chodzi o obecnie rządzących, ale o tych co władzę sprawować chęć mają.

G
Gość

 Wyłoniony został dzierżawca ? ( Tylko czego ) Zgłosił się ktoś ? Może jakiś przedsiębiorca samobójca - amator na bankruta ? Kolejka już nie istnieje od dawna więc, nie rozumiem, co nadleśniczy chciał wydzierżawić? Wspomnienia, po kolejce, ślady po torowisku, czy czcze gadanie i obiecanki dla naiwnych ?? Zakładam się, że za rok ukarze się taki sam artykuł o przyszłej budowie kolejki. No morze z drobnymi modyfikacjami treści. Nie wierzycie ?  To porównajcie ten ostatni artykuł z artykułami przed roku, z przed dwóch, z przed trzech lat.  :D  :D  :D  Tak się buduje własną wielkość, autorytet dobrego i troskliwego gospodarza. Tak się zdobywa szacunek u nieświadomych i naiwnych prostych mieszkańców.  W końcu gdy obiecanki przestaną działać jako lep, zawsze znajdzie się winnych, a to fundację, a to przedsiębiorców inwestorów , a to Unię , lub " trudności obiektywne" jak : brak funduszy , brak wykonawców, czy wreszcie....... zorze polarną. Proponuję zmienić i znaleźć sobie jakiś inny temat - chwytny, wirtualny i też przyszłościowy, który można ciągnąć przez kilka następnych lat. Ten już się zużył - wyeksploatował !!!

A
AdiWawa

Gwoli ścisłości to nie poprzednia Fundacja się nie wywiązała z umowy a została "uprzejmie" zniechęcona do prowadzenia dalszej działalności. Niestety jeszcze pamiętam parowozy które jeździły po tych torach z drewnem, tory które przecinały drogę do Krynek...

Najpierw zrujnowano to pod egidą LP, potem się tym nikt, ale to nikt nie interesował.

Fundacja jakoś dziergała to przez lata w sumie sumptem własnym, dotacji, oraz kilku osób którym się chciało przy tym robić. Efekt był taki że o ile pamiętam szyny były położone na odcinku do 8km. Czego nikt wcześniej nie zrobił.

W tej chwili uważam że wejscie tam operatora jest inwestycją wysokiego ryzyka. W końcu umowę mu zawsze można wypowiedzieć.

K
Kasa

 On jest nie tylko " argumentem" ale jest wprost nieodzownym warunkiem pozyskania środków. Masz rację @ ziomal środki może pozyskać nie tylko gmina. Lecz łatwiej i szybciej jest realizować takie zadanie ( oraz inwestycję ) w ramach  zadania wspólnego pokazanego w "strategii rozwoju". Życzę dalszych owocnych przemyśleń.

Z
Ziomal

Odpowiadając Kasie na pytanie, dlaczego umiesciłem swój wcześniejszy wpis?

Chciałem w ten sposób podkreślić, że bardzo ważnym dokumentem, który może być podstawą do planowania przesięwzięć /jakichkolwiek nie koniecznie finansowanych z kasy gminy/, jest strategia rozwoju. Dokument ten może posłużyć jako "argument" w pozyskiwaniu środków zewnętrznych.

K
Kasa

 Gdzie szanowny Pan " PD " widzi jakiekolwiek profity ??? Może jasno zechce je wymienić ( ale nie Ty PD) nadleśniczy lub burmistrz. Tylko bez gdybania typu: " co by było gdyby... " Proszę jasno uświadomić mieszkańcom gminy jaki to jest "interes". Ile trzeba w niego włożyć? Kiedy i po ilu latach, czyli od jakiego momentu stanie się on prawdziwym interesem dla przedsiębiorców ? 

P
PD

Tak niech no tylko zaczną remontować i jeździć tą kolejka po Czarnej B, to zaraz będą problemy, a to parkingu na trawie pod TESCO nie będzie to godziny przejazdów obok św. kotłowni będą ustalane z Radą Parafialną, to za domkami przy „nowym osiedlu” kury przestaną nieść jajka, ba to nic - spokój naszych bliskich zakłócać będą wycieczki rozwydrzonych dzieci podziwiających przyrodę. A tak poważnie to projekt bardzo złożony uruchamianie kolejki tylko w samej Czarnej B jest troszkę mało atrakcyjny, pomijając bazy noclegowe itp. Atrakcji u nas nie uświadczysz, może i parę łosi chodzi, ale nie po lesie. Koszty, aby to uruchomić nie są małe, a ludzka zawiść jest wielka. Póki Gmina nie dogada się z Lasami nie ma co liczyć na uruchomienie tego projektu, znając życie jedni drugich będą blokować, bo każdy będzie chciał mieć profity bez wysiłku.

 

 

G
Gość

 Znalazłem tekst  z wcześniejszych lat zamieszczony na ty forum. Tekst ten jest nadal aktualny i pasujący do dzisiejszych "osiągnięć" i postępujących "zmian w odbudowie kolejki". Ale ich przecież od tamtego czasu - nie ma  - powiecie. Właśnie dlatego cytat jest dalej aktualny !


" Może mi ktoś odpowie, ale konkretnie ? Czy na uruchomienie kolejki wąskotorowej kierownictwo Lasów Państwowych oraz Burmistrz potrzebują następnych 10 -u lat ? Może potrzebują kontroli Nadzoru Kolejowego, nowych wyborów gospodarzy gminy ?!! Co oznacza wypowiedź Pana Nadleśniczego, że rozważa możliwość wystąpienia o dofinansowanie remontu kolejki? Takie jak ta obietnica oraz dotychczas składane przyrzeczenia uodporniły już mieszkańców Czarnej. Są to powtarzane gładkie słówka i poprzedniego Nadleśniczego, burmistrza, oraz kandydatów do rady. Dopóki mieszkańcy na własne oczy nie zobaczą konkretnego działania, nie zaś przechwałki z za biurka , uważać będą, wszelkie wypowiedzi w sprawie odbudowy kolejki za próbę, nabijania ich „ w butelkę”. Tym bardziej, że wszyscy zdajemy sobie sprawę iż obecna kolejka , torowisko, zajezdnia, warsztaty naprawcze itp itd, są tak zniszczone, że praktycznie nie istnieją i trzeba je w całości pobudować . Komu więc nadleśniczy chce wydzierżawić grunty po kolejce i o jakim mówi inwestorze ? Życzę jednak tym obietnicom spełnienia. By nie powiedziano, że jestem malkontentem i nie potrafię podbudować marzeń tych kilku naiwnych jeszcze mieszkańców Czarnej.

 

K
Kasa

 "Ziomal" znamy ten fragment wypowiedzi, był w temacie zamkniętym przez moderatora, więc wypowiedź dokończ i wyjaśnij czytelnikom dlaczego ją łączysz z kolejką wąskotorową, lub z rozwojem turystyki w gminie. Pozdrawiam i  życzę powodzenia.

Z
Ziomal

"Obserwuję co dzieje sie w mojej rodzinnej miejscowości /tu się urodziłem, wychowałem/ i choć od ponad 20 lat mieszkam poza gminą Czarna B., muszę z przykrością stwierdzić że gmina "zapadła w sen". Dlaczego tak myślę?.  Porównuję co się dzieje w innych gminach, może z tej racji, że pracowałem /na różnych stanowiskach - na tym najwyższym w gminie również/ i pracuję  w jst. Uczestniczyłem  i uczestniczę w planowaniu budżetu, opracowywaniu projektów dotyczących pozyskiwania środków zewnętrznych dla samorzadu, realizacji inwestycji i sprawach bieżących w gminie. W Czarnej Białostockiej czas jakby się zatrzymał. Podstawowa działania każdego samorządu w dzisiejszych czasach to :

1. opracowana strategia rozwoju gminy /realna/ - konsultowana z mieszkańcami; 2. dobre /realne/ planowanie budżetu; 3. pomoc /na ile prawo pozwala/ lokalnym przedsiębiorcom; 4. pozyskiiwanie środków zewnętrznych i inwestorów; 5. unikanie błędnych decyzji /w szczególności - realizacja inwestycji rozłożonych na wiele lat, jeśli na biażąco nie ma wymiernych efektów, inwestowanie w przedsiewzięcia których efekt końcowy jest wątpliwy, itp./; 6......"

W całej rozciagłości zgadzam sie z Warszawiakiem. Powyżej - fragment mojej wypowiedzi dotyczącej innego tematu na tym forum.

 

K
Kasa

 Labas vakaras, Panie Dariuszu może popracował by Pan nad tym tematem. Ale tak od serca .  Wizja naszego  nadleśniczego jest piękna ( przepiękna ) lecz wymaga wielkiego i szerokiego zaangażowania, władz lokalnych, nadleśnictwa, wszelkich organizacji, mieszkańców, miejscowego biznesu i nie tylko miejscowego i jeszcze wielu, wielu innych. Wszystko to, do chili obecnej, mocno kuleje w dziedzinie współpracy i określenia kolejnych głównych etapów osiągnięcia celu. Sadzę, że całość problemów związanych z uruchomieniem kolejki " spadała " na plecy "biednego" Pana Nadleśniczego. "Dobra i rzetelna prasa", wiele by tu pomogła. Przynajmniej nakreśliła by nowym władzom kierunki rozwoju  turystyki , oraz niezbędne warunki jej, w ogóle, powstania. Czego nie chce zrozumieć, lub nie potrafi obecna władza gminy. Pozdrawiam . Ps. Dziękujemy za ostatni atrykuł.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3