Koku Sushi. Niebanalne podejście do sztuki przyrządzania sushi

Materiał promocyjny
Nie ma drugiej tak dużej sieci barów sushi w Polsce, jak KOKU Sushi. Koncepcja, której autorką jest Urszula Olechno, zyskała już mocną markę, a z doświadczenia założycielki KOKU Sushi korzysta z powodzeniem coraz szersza rzesza franczyzobiorców: od Gdańska przez Warszawę po szkockie Kircaldy.

Pierwszy KOKU Sushi powstał w Białymstoku – z myślą o gościach, którzy poszukują nowych doznań kulinarnych i niebanalnych łączeń smaków. Bar nie tylko szybko przyciągnął smakoszy, okazał się też na tyle ciekawym i pewnym biznesem, że pojawili się przedsiębiorcy zainteresowani pracą na własne konto pod tą właśnie marką. Dziś w sieci jest 14 barów KOKU Sushi. Kolejne będą otwarte w tym roku w Świnoujściu, Wałbrzychu, Szczawnie Zdroju i Katowicach.

Dzięki formie współpracy, jaką jest franczyza, przedsiębiorca otwierający własny bar KOKU Sushi obniża ryzyko związane z podjęciem nowej, nieznanej działalności. I zwiększa swoją rozpoznawalność wśród klientów. Ma też szereg udogodnień związanych z prowadzeniem biznesu otrzymując np. : projekt technologii do sanepidu, Podręcznik Operacyjny czyli kompendium wiedzy, czterotygodniowe szkolenie pracowników, regularną kontrolę jakości, procedury BHP, instrukcje, Haccap, DPH oraz wsparcie marketingowe (zyskując oszczędność kosztów poprzez wspólne drukowanie materiałów reklamowych).

Franczyzobiorca nawiązujący współpracę z KOKU Sushi ma także do dyspozycji sprawdzony przez lata istnienia sieci system sprzedaży, własny system zamówień OnLine, aplikację mobilną KOKU Sushi na Androida i IOS oraz oczywiście regularną aktualizację karty menu.

Wszystkie bary KOKU Sushi łączy przytulność wnętrz utrzymanych w charakterystycznej dla Kraju Kwitnącej Wiśni harmonii kolorów i charakterystyczne dla marki, wynikające z pasji jej właścicieli, niebanalne podejście do wielowiekowej sztuki przyrządzania sushi. Nad spójnością i doborem receptur oraz smaków potraw serwowanych pod marką KOKU Sushi sprawuje pieczę Mariusz Olechno, który - ze względu na swoją wiedzę i umiejętności - pełni w firmie rolę Sushi Chefa. Dzięki niemu wszystkie rodzaje sushi, maki, uramaki, temaki, ręcznie formowane nigiri gwarantują Klientom niezwykłe doznania smakowe, cieszą podniebienie i oko, a jednocześnie są pełnowartościowym posiłkiem. Po ich spożyciu nie tylko nabiera się sił na dalszy ciąg dnia, ale także długo pozostaje pod dobrym wpływem przyjemności, jaką sprawiają. I wraca się do KOKU Sushi, żeby spróbować kolejnych serwowanych tu przysmaków.

KOKU Sushi Kilińskiego 7/1, Białystok
tel.:+48  535 600 677
mail: [email protected]
www.kokusushi.pl

Dodaj ogłoszenie