Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kocie Życie. Akcja białostockich licealistów ma uświadamiać społeczeństwo

Magda Ciasnowska
Magda Ciasnowska
Uczniowie II Licem Ogólnokształcącego w Białymstoku nie są obojętni na los czworonożnych przyjaciół. W ramach programu "Zwolnieni z Teorii" prowadzą projekt "Kocie Życie".

Grupa młodzieży z Białegostoku pomóc kotom postanowiła w ramach ogólnopolskiego programu „Zwolnieni z Teorii”. Biorący w nim udział tworzą projekty na wybrane przez siebie tematy. Uczniowie II LO zdecydowali, ze u nich motywem przewodnim będzie kot.

- Wszyscy jesteśmy wielkimi miłośnikami kotów. Problem bezdomności nie jest nam obcy. Sama kiedyś wzięłam małego kocurka z ulicy. Ponadto zdajemy sobie sprawę, koty mają gorzej niż psy. Nie dość że są trudniejsze do złapania , to jeszcze mnie rzucają się w oczy. Trudno też zidentyfikować, czy dany kot jest bezdomny, czy nie – mówi Urszula Malecka, uczennica II LO.

Tak powstała kampania społeczna „Kocie Życie”. Jej celem jest zapobieganie bezdomności zwierząt. Jak przyznają twórcy akcji, główną tego przyczyną są niespodziewane mioty, będące skutkiem braku kastracji i sterylizacji. Chcą więc uświadamiać społeczeństwo o konieczności wykonywania takich zabiegów i skłaniać do refleksji nad losem porzuconych czworonogów. Zależy im też na popularyzacji świadomej adopcji zwierząt niemających stałego domu.

- Chcieliśmy zrobić coś dobrego i coś zmienić. A do tego, dzięki projektowi możemy nie tylko sprawdzić swoje umiejętności, ale też nauczyć się wielu nowych rzeczy - mówi Malecka.

Uczniowie akcje informacyjną prowadzą głownie na Facebooku. W ramach projektu powstał już spot, a aktualnie młodzież tworzy specjalny plakat.

Jeszcze przed czasami nauki zdalnej, w II LO odbył się kiermasz ciast. Zebrane podczas niego ponad 700 zł trafi do Fundacji Kotkowo.

Twórcy akcji zorganizowali również warsztaty w Rodzinnym Domu Pomocy Społecznej., podczas których dzieci miały okazję dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy o kotach.

Czym jest program "Zwolnieni z Teorii"?

Zwolnieni z Teorii powstali jako odpowiedź na brak u młodych ludzi, wychodzących na rynek pracy, praktycznych kompetencji, co utrudnia im znalezienie pierwszego zatrudnienia. Podczas udziału w programie uczestnicy mają za zadanie trenować te umiejętności, robiąc w rzeczywistości swój projekt społeczny. Jednocześnie, ucząc się dla siebie w praktyce, uczestnicy działają na rzecz innych.

Swoje projekty realizują w zespołach. Te rywalizują ze sobą, zdobywając punkty i odznaki za poszczególne osiągnięcia, np. liczbę wzmianek medialnych, wysokość zebranego budżetu czy liczbę beneficjentów projektu. Najlepsze projekty zostają przedstawione Kapitule, w której skład wchodzą osobistości polskiego świata biznesu, mediów i organizacji społecznych. Wybiera ona zdobywców „Złotych Wilków”, przyznawanych najlepszym projektom w danym temacie i formacie.

Biorący udział w "Zwolnionych z Teorii" licealiści, dzięki otrzymanemu po projekcie certyfikatowi będą mieli większe szanse w dostaniu się na wymarzone studia.

Zdalne nauczanie. Prawie 7,5 miliona złotych na komputery w woj. podlaskim. Ruszył program „Zdalna szkoła"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny