Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kobiety łatwiej przeżywają stres związany z utratą i szukaniem pracy

Redakcja
Jak pokonać stres – radzi Patrycja Nowak, doradca zawodowy w Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej
Jak pokonać stres – radzi Patrycja Nowak, doradca zawodowy w Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej
Jak pokonać stres – mówi Patrycja Nowak, doradca zawodowy w Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej.

Dla wielu z nas rozmowa kwalifikacyjna z potencjalnym pracodawcą to ogromny stres. Czy można go jakoś zminimalizować albo całkowicie pokonać?

– Rozmowa kwalifikacyjna to duże wyzwanie dla osoby ubiegającej się o pracę. Zdarza się, że kandydaci wychodzą z rozmowy z pracodawcą z poczuciem niedosytu, a nawet porażki. Gdy stres jest zbyt wielki, bardzo trudno jest o pozytywne zaprezentowanie swojej osoby, wykorzystanie całego swojego potencjału. W opanowaniu lęku może pomóc chociażby dogłębna analiza swoich mocnych i słabszych stron, zdobycie informacji o firmie i stanowisku, o które się ubiegamy, przygotowanie krótkiej wypowiedzi na swój temat czy przećwiczenie swojej prezentacji przed lustrem albo z bliską osobą. Wszystko to po to, aby odzyskać poczucie kontroli na sytuacją i sprawić, że staje się ona dla nas coraz bardziej przewidywalna. Przed samą rozmową skutecznym są własne, sprawdzone sposoby na relaks, np.: krótki spacer, ulubiona muzyka, ćwiczenia oddechowe. Należy jednak pamiętać, że stres może również być naszym sprzymierzeńcem, działać na nas mobilizująco, pomagać w szybszym zapamiętywaniu, kojarzeniu faktów, koncentracji na zadaniu. Odpowiedni poziom pobudzenia, mobilizacji organizmu ułatwia nam radzenie sobie z trudnymi sytuacjami.

Zobacz także. Praca. Długotrwały stres jest niebezpieczny

W pracy również na co dzień zdarzają nam się stresujące sytuacje. Jak sobie z nimi radzić?

– Źródeł stresów zawodowych może być wiele, np niepewność zatrudnienia, zbyt duże obciążenie zadaniami, niejednoznacznie określone obowiązki, a nawet hałas w miejscu pracy. Trudno wyobrazić sobie unikanie każdej takiej sytuacji wywołującej napięcie. Istotne jest jednak, czy znajdziemy czas po pracy, aby ten stres odreagować. Chwila czasu dla siebie, interesujące hobby, aktywność fizyczna, joga mogą pomóc nam w odzyskiwaniu energii po męczącym dniu pracy. Równowaga między życiem zawodowym a osobistym pomaga nam uniknąć poczucia wypalenia, pracować efektywniej i czerpać z pracy więcej satysfakcji.

Czy to prawda, że bardziej stresują się ci pracownicy co mają mniejsze doświadczenie zawodowe, a osobom z kilku- czy kilkunastoletnim stażem jest łatwiej?

– Myślę, że stres bardziej zależy od predyspozycji osobowościowych. Zgadzam się jednak, iż sytuacja wchodzenia w nowe środowisko zawodowe i potrzeba sprawdzenia się może wywoływać uczucie stresu i dużego napięcia. Na korzyść pracowników z długoletnim stażem natomiast pracuje rutyna, poczucie własnych kompetencji. Dodatkowo styczność z powtarzającymi się stresującymi sytuacjami w pracy, na przykład wystąpieniami publicznymi, powoduje, iż sami intuicyjnie wypracowujemy mechanizmy radzenia sobie tymi sytuacjami, a nasz mózg „przyzwyczaja” się do poznanego wcześniej stresu.

Zobacz także. Stres w pracy: Czasem trzeba szukać pomocy

Kto jest bardziej podatny na stres: kobiety czy mężczyźni?

– Różnie reagujemy na stres. Kobiety częściej reagują objawami psychosomatycznymi, czyli napięciem, nerwowością. Silny stres u mężczyzn przeważnie przejawia się w symptomach fizycznych. Z moich obserwacji ponadto wynika, że kobiety łatwiej przeżywają stres związany z utratą i poszukiwaniem pracy. Koncentrują wówczas swoją aktywność na rodzinie, dzieciach. Łatwiej jest im również o wsparcie społeczne, prośbę o pomoc czy zwykłe pogaduszki z koleżankami o swoich trudnościach przy kawie. Pozostawanie bez pracy trudniejsze emocjonalnie jest dla mężczyzn, którzy często odczuwają tą sytuację jako zawód, niesprostanie społecznym wymaganiom.

Prowadzi Pani warsztaty, gdzie uświadamia Pani uczestnikom zajęć, że stres ma swoje negatywne skutki. Dlaczego warto o tym wiedzieć?

– Przedłużający się bądź zbyt intensywny stres spowodowany na przykład chorobą bliskiej osoby ma tendencje do kumulowania się i narastania. Jeśli w porę nie spostrzeżemy, że nasz organizm korzysta już z rezerw energii, może w końcu odmówić nam posłuszeństwa. Efektem są tzw. choroby adaptacyjne, z których najczęstszą przypadłością osób zestresowanych są schorzenia układu krążenia. Warsztaty, które prowadzę, dają możliwość każdemu uczestnikowi zatrzymania się, refleksji nad swoim funkcjonowaniem w sytuacji stresu i zrozumienia jego mechanizmów. Różnorodne metody relaksacyjne, z którymi zapoznajemy się na szkoleniu, to narzędzie jakie dostaje każdy z uczestników, aby w trudnym dla niego czasie wprowadzać się w stan odprężenia i przerwać krąg narastającego stresu.

Zobacz także. Psychologia pracy. Stres może pomóc.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny