Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Kobieto, puchu marny, ty wietrzna istoto!" Sokółczanki kulturalnie świętowały swój dzień

OPRAC.:
Martyna Tochwin
Martyna Tochwin
sokólski ośrodek kultury
W sali Antoniego Tyzenhauza w Sokółce odbyło się spotkanie z autorką książki „Brakująca połowa dziejów” , które przygotowała i poprowadziła Sylwia Nowakowska. Kolejnym punktem świętowania Dnia Kobiet był koncert, który odbył się w kinie zatytułowany „Być kobietą”. Pojawiły się także teksty Agnieszki Osieckiej, piosenki Kayah i Bregowicza, Maryli Rodowicz, Katarzyny Groniec czy Zbigniewa Wodeckiego.

Sokólski Ośrodek Kultury z okazji święta Dnia Kobiet zorganizował dwa wydarzenia. W niedzielę w sali Antoniego Tyzenhauza odbyło się spotkanie z autorką książki „Brakująca połowa dziejów” , które przygotowała i poprowadziła Sylwia Nowakowska. Znana dziennikarka i blogerka Anna Kowalczyk napisała historię Polski z kobiecej perspektywy.

Podczas spotkania autorka podkreślała losy i dokonania Polek oraz cudzoziemek zamieszkujących ziemie polskie od czasów przedchrześcijańskich aż po współczesność. Zaznaczyła wielokrotnie, że świat jest skonstruowany „pod mężczyzn”. Wymieniła chociażby przykłady dawek leków czy zabezpieczeń w samochodach.

Niezwykle ciekawie opowiadała o pierwszej góralskiej skrzypaczce „Dziadońce” czy Helenie Modrzejewskiej. Nie mogło zabraknąć sztandarowej Polki Marii Curie Skłodowskiej i pierwszych polskich studentek Uniwersytetu Jagielońskiego, których zasług nie sposób przecenić.

Kolejnym punktem świętowania Dnia Kobiet był koncert, który odbył się w Kinie ‘Sokół”, zatytułowany „Być kobietą”. „Być kobietą – ta tęsknota się niekiedy budzi we mnie” śpiewająco wybrzmiewały słowa piosenki m.in. Alicji Majewskiej. Pojawiły się także teksty Agnieszki Osieckiej, piosenki Kayah i Bregowicza, Maryli Rodowicz, Katarzyny Groniec czy Zbigniewa Wodeckiego.

Zespół AZALiSZ pracujący w Sokólskim Ośrodku Kultury pod kierunkiem Pauliny Oseńko przygotował 17 piosenek, które ukazywały przewrotny charakter płci żeńskiej, od królowych życia, dam i zakochanych marzycielek przez tęskniące panny młode aż po wampy i sex bomby.

Atmosfera na scenie zmieniała się jak w kalejdoskopie. Śmiech do łez przeplatał się ze łzami wzruszenia. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Publiczność nie szczędziła oklasków dziewczynom, które wcielały się w kolejne role i wyśpiewywały historie nie inne, jak te z życia wzięte.

Na scenie wystąpiły: Marzena Plichta, Ela Tolko, Agnieszka Garkowska, Marta Jarosz, Agnieszka Sienkiewicz, Asia Pigiel. Bogusia Szubzda, Paulina Oseńko, Ania Tołłoczko, Kasia Klimowicz- Kułak, Robert Czerski i Antek Jaworowicz oraz Karolina Sienkiewicz. Koncert poprowadziła Agnieszka Kozakiewicz.

Nie mogło zabraknąć tego dnia kwiatów dla pań uczestniczących w koncercie, dlatego obecny na sali burmistrz Sokółki Adam Juchnik skierował życzenia i wręczył wielobarwne goździki. Ciepłe słowa do publiczności skierowała także dyrektor SOK Barbara Maj, odczytując wiadomość od burmistrz Sokółki – Ewy Kulikowskiej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sokolka.naszemiasto.pl Nasze Miasto