Klimatyzacja w domu. Oto powody, dla których warto ją założyć

Artykuł sponsorowany SZYPUŁKA
Kto nie zna uczucia ulgi, gdy podczas upalnych dni wchodzimy do klimatyzowanego pomieszczenia? Ale przyjemna temperatura to niejedyna korzyść, jaką daje klimatyzacja. Na uczucie komfortu wpływa również niska wilgotność w pomieszczeniu.

Gdy słońce praży, gorąco jest nie tylko na zewnątrz. Często wytchnienia nie możemy znaleźć we własnym mieszkaniu. Chwytamy się więc każdego rozwiązania, byle tylko poczuć ulgę. Anna i Tomasz kupili jasne mieszkanie od zachodu. Zachwyciły ich widoki, jakie roztaczały się z panoramicznych okien. Latem jednak wspomniane okna stały się przekleństwem. W mieszkaniu było jak w akwarium. Powiesili więc grube zasłony, a na oknach zamontowali drewniane żaluzje. Trochę pomogło. Oni do wysokiej temperatury byli już przyzwyczajeni, ale rodzina i znajomi odwiedzający ich w letnie popołudnia ledwie oddychali. Postanowili więc odgrodzić się od słońca już na tarasie. Zamontowali bambusowe rolety, które podpatrzyli u sąsiadów. Zawsze to okna mniej się nagrzeją – pomyśleli. Ale to też nie było to. W końcu w ubiegłym roku założyli klimatyzację. Ulga była nie do opisania.

Jeden klimatyzator – chłodniej w całym mieszkaniu

- W mieszkaniu o powierzchni niespełna 60 mkw. zamontowaliśmy jedną jednostkę o mocy 3,5 KW – mówi Grzegorz Szypulski z firmy Ekowentylacja w Białymstoku, która wykonała montaż. - Jednostkę zewnętrzną ustawiliśmy na balkonie tak, by nie uszkodzić elewacji budynku. Budżet rodziny oraz fakt, że mieszkanie było świeżo po remoncie i większe prace były niemożliwe, pozwoliły na inwestycję tylko w jeden klimatyzator. Został on zawieszony w salonie, skąd rozprowadza powietrze po całym mieszkaniu. Jednak takie rozwiązanie w pełni spełniło oczekiwania domowników.

Po zamknięciu okien i nastawieniu urządzenia na żądaną temperaturę, powietrze w salonie zmienia się bardzo szybko. Poprawia się także komfort termiczny w pozostałej części mieszkania

- Dużo więcej rozwiązań moglibyśmy zaproponować, gdyby mieszkanie było w trakcie remontu bądź w stanie deweloperskim – wskazuje właściciel Ekowentylacji. - Mimo to, osoby które na remont nie mają ochoty nie muszą się obawiać, że montaż klimatyzacji zrujnuje im dom bądź mieszkanie.

Obniżenie wilgotności – ważna zaleta klimatyzacji

Co ważne, prace nie trwają długo. We wspomnianym mieszkaniu przedsięwzięcie zajęło zaledwie kilka godzin. Poza komfortem termicznym, klienci odnieśli jeszcze jedną istotną korzyść. W ich mieszkaniu zmieniła się wilgotność. Od kiedy używają klimatyzacji jest ona dużo niższa, bowiem urządzenie odprowadza z mieszkania wilgoć. To niezwykle ważna, a jednocześnie niedoceniana zaleta klimatyzacji. Warto pamiętać, że temperatura jest inaczej odczuwana w zależności od wilgotności powietrza. I tak 25 stopni wewnątrz przy wilgotności wynoszącej 40 proc. jest do przyjęcia, ale gdy wilgotność wzrośnie do 70 proc. to przy tej samej temperaturze domownikom ciężko wytrzymać w mieszkaniu.

Klimatyzacja jako alternatywne źródło ogrzewania

Klimatyzacja kojarzy się z chłodzeniem, ale nie jest to jej jedyna funkcja. Dzięki takiemu rozwiązaniu można mieszkanie bądź dom szybko ogrzać

- Przykładem może być nasza realizacja w domu pod Suwałkami – mówi przedstawiciel firmy Ekowentylacja z Białegostoku. - To murowany, docieplony budynek. Zarówno na parterze, jak i piętrze było elektryczne ogrzewanie podłogowe. Na parterze zaś dodatkowo kominek. Klient korzystał z budynku przez cały rok, ale głównie w weekendy.

Inwestor postanowił zainstalować dodatkowe (alternatywne) źródło ciepła z uwagi na to, że użytkowane wcześniej ogrzewanie podłogowe okazało się zbyt drogie. Na parterze budynku zamontowano więc jednostkę o mocy 5KW. Po podliczeniu kosztów w sezonie grzewczym okazało się, że klimatyzator jest kilkukrotnie tańszy niż elektryczne ogrzewanie podłogowe. Urządzenia obecnie dostępne na rynku są bowiem energooszczędne.

Podsumowując, klimatyzacja ma wiele zalet:

• przede wszystkim zapewnia komfort termiczny
• obniża wilgotność w pomieszczeniu, co jest szczególnie istotne w okresie burzowym
• może też stanowić alternatywne źródło ogrzewania
• wszystkie te zalety można mieć przy niedużych kosztach. Konkurencja wśród producentów urządzeń sprawiła bowiem, że nie są one drogie w zakupie. A co ważne, są również tanie w eksploatacji, co potwierdzają użytkownicy.

https://ekowentylacja.com/
ekowentylacja@gmail.com
tel. 509 935 695

Dodaj ogłoszenie