Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Klimat województwa podlaskiego w czasie globalnego ocieplenia". Nowe wydawnictwo profesora Andrzeja Górniaka z UwB

Alicja Olchanowska
Alicja Olchanowska
Prof. Andrzej Górniak w swojej najnowszej publikacji opisuje zmiany klimatyczne w województwie podlaskim i ich skutki dla żyjących organizmów.
Prof. Andrzej Górniak w swojej najnowszej publikacji opisuje zmiany klimatyczne w województwie podlaskim i ich skutki dla żyjących organizmów. Alicja Olchanowska
Jak zmienia się klimat w województwie podlaskim? Czy możemy temu zapobiec? Dlaczego za kilkanaście lat w Polsce będzie możliwa uprawa winnej latorośli? Odpowiedzi na te pytania należy szukać w najnowszym wydawnictwie prof. Andrzeja Górniaka z Uniwersytetu w Białymstoku. Darmową przesyłkę z książką dostaną niektóre instytucje w regionie.

"Klimat województwa podlaskiego w czasie globalnego ocieplenia" jest kontynuacją opracowania sprzed dwóch dekad, zostało ono poszerzone o dane na temat zmian klimatycznych w północno-wschodniej Polsce w latach 1995-2019.

- Chciałem dokończyć tę opowieść o klimacie. Myślę, że te 25 lat pokazuje co się dzieje w czasie globalnych zmian klimatycznych. Pomyślałem, że warto przygotować mieszkańców regionu, szczególnie młodzież, co ich czeka.

Według badacza, od lat 80. można zaobserwować szybki i stały wzrost temperatury. Do końca wieku średnia roczna wzrostu temperatur wzrośnie o ok. 3 st. C.

Jednak to nie jedyne zmiany, jakie czekają nasz region.

- Aktualne badania wskazują, że obszary w południowo-wschodniej części naszego województwa są charakteryzują się teraz największymi opadami - mówi prof. Górniak. Maksymalne wartości opadów dobowych w okresie ciepłym rosną, coraz mniej za to pojawia się opadów w formie śniegu w okresie zimowym.

Jak przestrzega prof. Górniak, z roku na rok wydłużać się będą też okresy suszy, zarówno w okresie wiosennym, jak i jesiennym.

- Wiąże się to z dużymi trudnościami dla rolników i zmianami w uprawie plonów. Nie będziemy mogli produkować coraz większej ilości żywności - zaznacza badacz.

Z drugiej strony, coraz cieplejsze okresy letnie sprzyjają uprawie innych warzyw czy owoców jak np. kukurydza, której popularność wśród podlaskich rolników wzrosła prawie dziesięciokrotnie, w porównaniu do roku 2000. Prof. Górniak przewiduje, że pod koniec tego wieku w północnej części Polski będzie uprawiana winna latorośl.

Jak twierdzi autor publikacji, zmiany klimatyczne odbiją się także na naszej psychice. Szczególnie w miastach, duże fale upałów staną się uciążliwe, co może pogorszyć nasze samopoczucie. Dodatkowo, powinniśmy się przygotować na zmiany gospodarcze.

- Są to m.in. podtopienia podczas powodzi miejskich, zagrożenia sieci energetycznych czy okresowe niedobory wody - dodaje.

W swoim wydawnictwie naukowiec nie tylko podaje wyniki obserwacji zmian klimatycznych, ale zamieszcza wskazówki, jak mieszkańcy regionu mogą minimalizować skutki tych zmian lub się do nich dostosować.

- Aby złagodzić tempo tych zmian, trzeba zmniejszyć czynniki, które wpływają na ocieplenie. Chodzi o emisję gazów, pyłów. Pomocne będzie zwiększenie liczby terenów zielonych oraz podmokłych - wylicza profesor.

Książka "Klimat województwa podlaskiego w czasie globalnego ocieplenia" została wydana przez Wydawnictwo Uniwersytetu w Białymstoku. Dofinansował ją Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku. Instytucje publiczne, które są zainteresowane tym wydawnictwem, mogą kontaktować się z autorem, pod adresem mailowym [email protected].

Prof. Andrzej Górniak jest hydrobiologiem, kieruje Katedrą Ekologii Wód na Wydziale Biologii UwB. Jego zainteresowania naukowe obejmują biologię wód, meteorologię i klimatologię, hydrologię, gleboznawstwo, biogeochemię oraz ochronę środowiska

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny