Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Klepka jak prawdziwa

(NOW)
Panele laminowane do złudzenia przypominają naturalne materiały i czasami aż trudno odróżnić, czy jest to oryginał, czy laminowana imitacja.

Panele laminowane to świetny wybór materiału na podłogę. Niedrogie, a na pewno o wiele tańsze niż egzotyczne nieraz gatunki drewna, które zastępują. Laminowana podłoga nie wymaga skomplikowanej konserwacji. Wystarczy zamieść ją miękką szczotką, a zabrudzenia usunąć wilgotną ścierką z dodatkiem płynu czyszczącego. Prawidłowo ułożone elementy pasują do siebie. Nie ma więc szczelin, w których będzie się zbierał brud i kurz. A trwała wierzchnia warstwa zabezpieczająca chroni panele minimalizuje skutki uderzeń, wgnieceń czy plam - nawet wieloletnie użytkowanie takiej podłogi nie zmieni jej pierwotnego wyglądu.

Podłoga "pod klucz"

Wielu pociąga szybki i prosty montaż. Taka podłoga jest "gotowa". Po ułożeniu paneli nie trzeba jej cyklinować czy lakierować. I niekoniecznie do układania trzeba angażować fachowca.
Najważniejsza zasada obowiązująca przy układaniu paneli - nie przykleja się ich na stałe ani do podłoża, ani do ścian - układa się je jako tzw. podłogę pływającą.
I warto pamiętać, by kłaść je zgodnie z kierunkiem padania światła słonecznego, czyli prostopadle do okna. Dzięki temu miejsca złączeń paneli staną się mniej wyraźne.
W sklepach znaleźć można panele, które łączy się bez użycia kleju. Mają one tak skonstruowane wpust i pióro, że po złączeniu zatrzaskują się. Takie panele można zdemontować i ułożyć od nowa w innym miejscu. Można w takiej podłodze wymienić pojedynczy uszkodzony element.

Trzy warstwy

Warstwa wierzchnia (dekoracyjna) paneli to laminat lub papier z nadrukowanym wzorem, pokryty warstwą żywicy melaminowej, która chroni laminat przed działaniem wody i zabezpiecza przed ścieraniem. Rdzeń płyta HDF, MDF lub płyta wiórowa, a warstwa spodnia wykonana jest najczęściej z melaminy. Zabezpiecza ona panele przed wilgocią.
Ale i tak przed zakupem warto przeczytać oznaczenia paneli - mają one różną wytrzymałość. Produkty o niższej wytrzymałość ułożone w często uczęszczanych miejscach szybko stracą swój blask.

Wzór i style

Panele mogą naśladować każdy materiał i każdy wzór podłogi. Wzory paneli imitują drewno - buk, orzech, sosnę, dąb, gruszę, pinię, oliwkę, kasztanowiec, a także drewno egzotyczne. Ale także kamień, terakotę, tkaninę i wiele innych materiałów.
Styl aranżacji, oparty na świetlistych pastelach i wyłącznie naturalnych materiałach, zwany popularnie skandynawskim coraz częściej wchodzi na polskie salony. Kolorystyka podkreśla czystość i spokój. Jasne podłogi w żółtawych lub jasnobrązowych odcieniach są znakomitym tłem dla ograniczonej do minimum liczby sprzętów.
Wnętrza utrzymane w stylu kolonialnym są eleganckie, pełne statecznego ładu. Stylowi temu towarzyszy moda na ciemne, egzotyczne gatunki drewna i wzory - Wenge Macassar, Dąb Oxford czy Afzelia afrykańska.
Najbardziej pojemny ze stylów - klasyczny, inspirowany jest wzorami historycznymi. Pełen przepychu, klasycznych zdobień przywodzi na myśl wystrój dworków szlacheckich. W tym przypadku najlepszym tłem dla masywnego stylowego biurka i szafy, skórzanej kanapy, orientalnych tkanin są podłogi tworzące mozaiki - połączenie różnych odcieni drewna.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny