Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Klasy mundurowe XIV LO. Do munduru panny sznurem

Marta Gawina
Już dawno minęły czasy, że policja, wojsko czy straż były tylko dla chłopców – podkreślają gimnazjalistki z Upalnej. – Ja pewnie wybiorę służbę graniczną – dodaje Monika Wołyniec (druga od lewej).
Już dawno minęły czasy, że policja, wojsko czy straż były tylko dla chłopców – podkreślają gimnazjalistki z Upalnej. – Ja pewnie wybiorę służbę graniczną – dodaje Monika Wołyniec (druga od lewej). Fot. Anatol Chomicz
Musztra, obozy, regulaminy, grochówka. A do tego jeden dzień w mundurze. Tak już od września ma być w XIV Liceum Ogólnokształcącym przy ul. Upalnej. Tu ruszą trzy klasy mundurowe: służba graniczna, pożarnicza i policyjna. - Świetny pomysł - nie ma wątpliwości Monika Wołyniec, która w tym roku kończy gimnazjum nr 14.

Szczególnie, że czegoś takiego jeszcze u nas nie było. Pewnie sama skorzystam z tej propozycji XIV LO. Najchętniej w klasie służb granicznych - podkreśla Monika Wołyniec.

Pomysł chwalą też jej szkolne koleżanki. I przypominają, że już dawno minęły czasy, gdy mundur był tylko dla chłopców. - Teraz płeć nie ma znaczenia - podkreślają gimnazjalistki.

Pierwsze w Białymstoku

- Za to jest szansa na przeżycie pewnej przygody. Nie przeraża mnie ani mundur, ani musztra - zapewnia Agnieszka Zdaniewicz, która w tym roku też kończy gimnazjum.

Jest już prawie pewna, że wybierze klasę mundurową. - Zastanawiam się między służbą graniczną a policyjną - dodaje Agnieszka.

Lekcje z oficerami

Na spore zainteresowanie młodzieży liczy też Leszek Kochanowski, dyrektor XIV LO. To on postanowił otworzyć pierwsze w Białymstoku klasy mundurowe. Te miałyby ruszyć już od września. Na początek służba pożarnicza, policyjna i graniczna. Za rok może też wojskowa.

- W innych polskich miastach takie klasy już działają i cieszą się wielką popularnością - mówi Leszek Kochanowski.

Klasy mundurowe podobają się też miastu. - Jest już wstępny plan naboru - zapewnia Wojciech Janowicz, dyrektor departamentu edukacji w białostockim magistracie.

A ten miałby ruszyć jeszcze przed wakacjami. Na co mogą liczyć zainteresowani klasą mundurową?

- Będziemy się starali, by część lekcji prowadzili przedstawiciele danej służby. Już w tej sprawie rozmawiamy z komendantami policji, straży pożarnej i granicznej. Są bardzo przychylni - zapewnia Leszek Kochanowski.

W szkole uczniowie nauczą się musztry, spróbują żołnierskiej grochówki i przymierzą swój pierwszy mundur. W zależności od rodzaju służby będą mieli rozszerzoną naukę, m.in. z matematyki, geografii, biologii, języka angielskiego.

- Postaramy się też organizować obozy. Ale tutaj wszystko rozbija się o pieniądze - dodaje dyrektor XIV LO.

Jednocześnie przypomina, że nauka w takiej klasie nie będzie kończyła się zdobyciem konkretnego zawodu.

- Bo to ciągle jednak będzie liceum ogólnokształcące. Za to klasy mundurowe dadzą młodzieży coś innego. Ważna będzie troska o bezpieczeństwo, wartości obronne i patriotyczne - wymienia Leszek Kochanowski.

Kuźnia kadr

Co na to przedstawiciele służb mundurowych?

- Coraz więcej młodych ludzi marzy o takim zawodzie. Teraz będą mogli przekonać się, jak praca mundurowych wygląda od środka - podkreśla Jacek Dobrzyński, rzecznik Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku.

I przy okazji zachwala swój zawód.

- Warto zostać policjantem. To ciekawa i fascynująca praca. W dodatku każdy dzień wygląda inaczej - zapewnia rzecznik.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny